,

חיים רומנו בהמראה אחרונה: "לא יודע מה אעשה ביום ראשון"

אחרי חמש שנים חיים רומנו פורש מתפקיד מנכ"ל אל על. איך נראה יומו של הבוס ואיפה הוא מרגיש הכי בבית העולם? נגה ניר נאמן התלוותה ליומו האחרון בתפקיד

(4:03 דקות)

כשחיים רומנו הודיע לפני חמש שנים שהוא עוזב את חברת אורנג' לטובת ניהול אל-על, אפילו הוא לא ידע מה מחכה לו. הוא נכנס לחברה שעברה הפרטה שנה קודם לכן, חברה עם 37 מטוסים, 54,000 עובדים ו-3.5 מיליון נוסעים בשנה.

"אני זוכר את היום הראשון שלי", הוא מספר בראיון לחדשות 10 ביומו האחרון בתפקיד. "הסתובבתי כל היום בין המטוסים ואמרתי: 'וואו! כל הדבר הזה עכשיו הוא אצלי, בידיים'. סוג של אחריות שאתה לא מבין עד שאתה לא מסתובב שם".

לא קל לקבל אחריות כזו, גם בטיחותית וגם בטחונית, בוודאי בחודש שבו מחבל כמעט פוצץ מטוס אמריקני וחודש שבו מטוס של לופטהאנזה כמעט התנגש במטוס אל-על עמוס נוסעים בגלל טעות פקח.

כבר שש שנים אל-על היא חברה פרטית, חמש מתוכן עם רומנו. הוא ניהל חברת תעופה שהפכה ממונופול לחלק ממערכת שמיים פתוחים. הוא חווה שתי מלחמות, שצמצמו את התיירות, ומשבר תעופה עולמי. לא קל לנהל חברת תעופה תחת משברים שכאלה במיוחד כשאתה פרפקציוניסט שיורד לפרטים ברזולוציות הנמוכות ביותר.

הרבה לילות בלי שינה עברו על רומנו. היו גם סכסוכים מכוערים ומתוקשרים עם הוועד. בחמש שנות כהונתו אל-על הפסידה 34.6 מיליון דולר, אך ברבעון האחרון הרוויחה כבר יותר מ-12 מיליון דולר, וכך הוא עוזב בידיעה שהחברה שרדה במשבר הכלכלי העולמי.

ביום ראשון יחליף את רומנו מנכ"ל חדש, אליעזר שקדי, שהיה עד לא מכבר מפקד חיל האוויר. ולאן פונה רומנו עכשיו? "אין לי מושג", הוא מספר. "אדם שמגהץ את החולצה פעמיים אין לו מושג מה הוא הולך לעשות ביום ראשון בבוקר".