,

צה"ל נערך להכריז על גולדווסר ורגב חללים

דובר צה"ל הוציא הודעה רשמית, בה נאמר כי החל התהליך להכרזת שני החיילים החטופים חללים שמקום קבורתם לא נודע • ראש אגף משאבי כוח אדם, האלוף אלעזר שטרן עדכן את המשפחות • הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי רונצקי, קיבל את מלוא המידע המצוי בידי מערכת הביטחון באשר למצבם של החיילים, והחל בתהליך של בדיקה, שבסיומו ייקבע האם החיילים יוכרזו חללים

  • פורסם ב:
  • 27/05/2008 14:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/06/2008 07:18
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

(1:10 דק')

צה"ל הודיע אמש (שני) כי הוא נערך להכריז על חיילי צה"ל החטופים - אלדד רגב ואהוד גולדווסר - כחללים שמקום קבורתם אינו נודע.

הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי רונצקי, הסמכות היחידה שיכולה לצאת בהכזרה שכזו, קיבל היום את מלוא המידע המצוי בידי מערכת הביטחון באשר למצבם של החיילים החטופים, והחל בתהליך של בדיקה, שבסיומו ייקבע האם החיילים יוכרזו חללים. ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל, האלוף אלעזר שטרן, עדכן את שתי המפשחות בהתפתחויות

גורמים בכירים אומרים, כי מדובר במהלך שנועד לפוצץ את העסקה שכבר הושגה עם חיזבאללה. לכן, הם אומרים, גם מתעכבת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שאמור להכריע בעניין.

כבר לפני שנה פורסם כי לזירת החטיפה סמוך לזרעית בגבול לבנון, הגיעו מייד לאחר האירוע מומחי היחידה הצה"לית לאיתור נעדרים, ופתחו בחקירה מאומצת לגילוי מצבם של רגב וגולדווסר. החקירה נמשכה כשבועיים וחצי, תוך כדי המלחמה.

סדרה של דוחות סיכמה את כל הידוע לצה"ל על מה שאירע במהלך החטיפה, והיא הובאה במפני מומחים בחיל הרפואה כדי שינסו לקבוע את מצבם של החטופים. מסקנות הצוות לא היו אופטימיות. על אחד החטופים נכתב כי הסיכוי ששרד הוא "אפסי" ועל האחר נאמר כי נפצע קשה בחטיפה, "אם לא למעלה מכך".

בשבוע שעבר הודה צבי רגב, אביו של אלדד, כי יש סיכוי שבנו ואודי גולדווסר מתים. הוא הוסיף ואמר שהוא אינו מעוניין לדבר על המחיר שישראל תשלם עבור השחרור של החיילים "אנחנו, המשפחות, רוצים את הבנים בבית בכל מחיר" והוסיף "קשה לעבור כל יום, אי הידיעה זה הדבר שהכי קשה לנו".

העיתון הגרמני "דר שפיגל" פירסם לפני כשלושה חודשים כי "ישראל שוקלת להכריז על שני החיילים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר, שנחטפו ב-12 ביולי 2006, כמתים". על פי הדיווח אז, ישראל הגיעה למסקנה כי שני החיילים כבר אינם בחיים.

העיתון הלונדוני "אל חיאת" טען כבר באוקטובר אשתקד כי ישראל משוכנעת שרגב וגולדווסר מתים. לשכת ראש הממשלה מסרה אז בתגובה כי "ישראל פועלת מנקודת הנחה שהחטופים בחיים ועושה הכל כדי לשחרר אותם".

למרות הפרסומים הזרים והשמועות עדיין התעקשו בלשכת ראש הממשלה להמשיך במגעים עם חיזבאללה, בתיווך גרמני, תחת ההנחה כי השניים בחיים. המשא ומתן להחזרתם החל כמעט מייד לאחר החטיפה עצמה ונמשך כל העת.

בשבועות האחרונים העריכו כי העסקה קרובה להשלמתה

העיתון הלבנוני אלאח'באר, הנחשב מקושר להנהגת החיזבאללה, פרסם השבוע כי מקורות דיפלומטיים בניו יורק אישרו לכתב העיתון שחילופי האסירים בין ישראל לחזבאללה נמצאים על סף ביצוע, וזאת לאחר שנרשמה התקדמות במשא ומתן החשאי באמצעות המתווך הגרמני.

גם אביו של אלדד, צבי רגב, אמר בראיונות לתקשורת כי "עופר דקל, הממונה של המגעים עם חיזבאללה - עידכון אותנו כי הצדדים עומדים להגיע להסכם על החזרת הבנים הביתה".

כבר בתחילת החודש, גברו ההערכות כי עסקה להחזרת רגב וגולדווסר עומדת לקראת השלמתה לאחר שחיזבאללה מסר לישראל ארון ובו שרידי גופות של חיילים שנהרגו במלחמת לבנון השנייה. במקביל הוחזר ללבנון מהרגל ניסים נאסר.

חיזבאללה טען אז כי זהו השלב הראשון בעסקה - שסיומה - החזרת החיילים תמורת סמיר קונטאר ומספר אסירים לבנוניים נוספים. גורמים בירושלים טענו אז שישראל לא ידעה על כוונת חיזבאללה להעביר את חלקי הגופות והדבר לא תואם מראש.

האחראי על גזרת הדרום בארגון חיזבאללה, נביל קאוק, טען במקביל כי למרות המשבר הפוליטי בלבנון המגעים לשחרורם של החטופים, אלדד רגב ואודי גולדווסר, נמשכים. "המשא ומתן לא פסק למרות כל האירועים הפנימיים. היום אנו בטוחים כי ניתן להשיג את חירות האסירים בעתיד והוא לא רחוק".

בחודש מארס אמרה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שהמגעים עם החיזבאללה להחזרתם של גולדווסר ורגב, נוהלו בתיווך גרמני, בראיון מיוחד לחדשות 10 כי ""לצערי אין לנו כל מידע חדש על החטופים, אך גרמניה ממשיכה במאמצים לשחרורם של החיילים".