הפגנת מבקשי מקלט מול בית הנשיא, ללא קרדיט

פרשנות: אין צורך בחוק לגירוש מבקשי מקלט – הפוליטיקאים מחפשים כותרות

ביהמ"ש קבע שניתן לגרש מבקשי מקלט למדינות אחרות גם ללא הסכמתן, אך נתניהו, שקד ודרעי טענו כי צריך שינוי חקיקה בנושא. הפגנות זעם בדרום ת"א בעקבות החלטת העליון

  • פורסם ב:
  • 28/08/2017 23:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/01/2018 10:16
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

פרשנות: גורמים בכירים במערכת הפוליטית הטילו היום (ראשון) ביקורת על החלטת בית המשפט העליון בנוגע לסוגיית הפליטים, וקראו לשינוי חקיקה שיאפשר גירוש ללא הסכמה.

דבריהם נאמרו אף על פי שביהמ"ש הבהיר כי אין צורך בהסכמה כזו. למעשה הדרישה להסכמה מגיעה מצדן של המדינות הקולטות, רואנדה ואוגנדה, כך שהפוליטיקאים בעצם מנסים להשיג כותרות.

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

תחת מגבלות: משרד החינוך מחזיר את הסמארטפונים לכיתות

בן 17 המואשם ברצח הגיע לביהמ"ש בחיפה - ונמלט

כנופיית גנבי החניונים: גרר נכנס לתוך חניון - וגנב רכב

שר הפנים אריה דרעי הודיע כי ישקול חקיקה כזו ושרת המשפטים איילת שקד אמרה מיד כי תתמוך בכך. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף כי בזכות ההסכמים שהשיג מול המדינות באפריקה ניתן להוציא מהארץ את מבקשי המקלט, וטען כי דרוש תיקון חקיקה כדי לאפשר את מימוש ההסכמים. בהמשך שקד תיקנה את אמירתה והודיעה כי תפעל לשינוי ההסכמים, אך אין לכך סיכוי אמיתי.

מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות (ארכיון)
 

מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות (ארכיון)(רויטרס)

גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן התחייב לשנות את החוק כדי לפתור את הבעיה. "בית המשפט עשה תרגיל לממשלה בעניין המסתננים", אמר הערב במועצת צעירי הליכוד, "אם צריך נחוקק חוק שאפשר יהיה לעשות זאת בלי הסכמת הפליט".

הערב התקיימו הפגנות זעם בדרום תל אביב בעקבות החלטת בית המשפט. עשרות מפגינים טענו כי בג"ץ נמצא בניתוק ופוסק נגד העם. "אנחנו מרגישים שקברו אותנו חיים, שזכויות אדם של כל מסתנן חשובות יותר מאיתנו", אמרה שפי פז, ממובילות המאבק נגד מבקשי המקלט בדרום העיר.

התנגדים מתכננים לפעול בכל האמצעים כדי להגביר את הלחץ בנושא. במישור אחד הם מתכננים לקיים עוד הפגנות מול ביתה של נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור, כמו זאת שנערכה במוצאי שבת. במישור נוסף הפ מתכננים להפעיל לחץ פוליטי כדי להביא לתיקוני חקיקה, כפי שהבטיחו נתניהו ושקד. למרות שאין סיבה אמיתית לכך, הלחץ בין הממשלה לבג"ץ עולה.

מפגינים מול ביתה של נשיאת ביהמ
 

מפגינים מול ביתה של נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור (שבת)(ללא קרדיט)

השופטים קבעו פה אחד כי למרות שאין מניעה עקרונית להעביר את מבקשי המקלט מישראל למדינה אחרת, אסור לכלוא אותם מעל ל-60 יום במקרה של סירוב. בכך נמנעת יכולתה של המדינה להטיל סנקציה על מי שמסרב לגירוש כאשר הכליאה מוגבלת בזמן ולאחריה יוכל מבקש המקלט לחזור לחייו בישראל.

החלטה זו מהווה ניצחון חלקי של העותרים, בהם שני אזרחי אריתראה וארגוני זכויות אדם, מאחר שמבקשי מקלט שהעדיפו גירוש על פני כליאה ממושכת ישקלו זאת מחדש כעת. בג"ץ הזכיר שמדובר בבני אדם, שם גבול למדיניות חסרת הרסן של המדינה והזכיר לנו שהפתרון למצוקה של תושבי דרום תל אביב לא תגיע מכליאה של בני אדם", אמרה עדי דרורי-אברהם, רכזת פעילות ציבורית בעמותת "אסף".