ליברמן על השבויים בעזה: "מחויב להשבתם לישראל, אך אסור לחזור על טעויות עסקת שליט"

שר הביטחון אמר כי הוא מקבל את הביקורת ממשפחות גולדין ושאול על חוסר ההתקדמות במגעים להשבת בניהם, אך אין לחזור על העסקה הקודמת שבה שוחררו יותר מאלף מחבלים: "202 ממשוחררי עסקת שליט חזרו לטרור, יש להבהיר לאויבנו שאין כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל". אמו של אורון שאול: "ליברמן מעודד בדבריו הפקרה של חיילי צה״ל"

  • פורסם ב:
  • 27/08/2017 14:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/08/2017 14:05
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (ראשון) כי הוא מבין את הביקורת מצד משפחות גולדין ושאול וכי הוא מחויב באופן אישי להשבתם לארץ, "אך אסור לישראל לחזור על הטעות בעסקת שליט". ליברמן הזכיר כי בעסקה ב-2011 שוחררו 1,027 מחבלים וכי 202 מהם חזרו להיות מעורבים בטרור.

 

ליברמן התייחס בדבריו להתפטרותו של מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה ליאור לוטן בשבוע שעבר והודה לו על "עבודתו המסורה, מחויבותו ומאמציו". יחד עם זאת אמר שר הביטחון כי "לפני מינוי מחליף יש לאמץ את דו"ח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל".

 

כתבות נוספות בנושא >>

מתאם השבויים והנעדרים התפטר: "הוא חש תסכול לגבי גולדין ושאול"

משפחת מנגיסטו על התפטרות לוטן: "האחריות של רה"מ נותרת בעינה"

 

זהבה שאול, אמו של סמ"ר אורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי חמאס בעזה, הגיבה לדברי ליברמן ואמרה: ״לתפארת מדינת ישראל ששר הביטחון שלה, העומד בראש המערכת הצבאית, מעודד הפקרה של חיילי צה״ל. לצערנו, שר הביטחון לא הפנים עדיין שחוסר המעש בהחזרת חיילי צה״ל, שהגנו על אזרחי המדינה שישבו 50 יום במקלטים, גורמות לרוב הדומם במדינת ישראל לא לשלוח את ילדיהם לשרת ביחידות קרביות״. הוריו של סגן הדר גולדין יתייחסו לנושא במסיבת עיתונאים שתיערך ב-17:00.

 

"אסור לחזור על טעויות עסקת שליט". ליברמן(חגי פריד)

גורמים המעורים בהחלטת לוטן לבקש מראש הממשלה לסיים את תפקידו מסרו כי הוא חש תסכול מכך שהדרג המדיני חסם ניסיונות לקידום מהלכים להשבת גופותיהם של סגן גולדין וסמ"ר שאול. לוטן מילא את התפקיד בשלוש השנים האחרונות בהתנדבות.

 

צור גולדין, אחיו של הדר שגופתו מוחזקת על ידי חמאס, אמר לערוץ 10: "בשבילנו ליאור הוא הפונקציה שאחראית, אין בן אדם אחר. זו הפונקציה שאחרית להחזיר את הדר ואורון והעזיבה שלו נוכח העובדה שהוא לא מקבל את הגיבוי ואת שיתוף הפעולה והיכולת כדי לעשות את המ שצריך להחזיר אותם - מדאיגה אותנו. אחרי שלוש שנים אני לא חושב שמישהו יכול להשלות את עצמו שנעשים מאמצים משמעותיים להחזיר אותם".

 

חש תסכול מהדרג המדיני. לוטן
 

חש תסכול מהדרג המדיני. לוטן(אור הלר)

גולדין טען כי מדיניות שר הביטחון בנושא בעייתית: "הבעיה פה היא מדיניות של מקבלי ההחלטות בקונספציה שגויה של הכל או לא כלום. אנחנו נכנעים. בסוף הכל חוזר לראש. כשהראש כמו ליברמן גוזר את דיננו ואומר שאח שלי - נגזר עליו ללכת לתהום הנשייה כי הוא כמו אלי כהן, זה דבר שמעיד על כוונה ומדיניות"

 

"אני שואל למה לא מתבצע צעד משמעותי להביא לשינוי", הוסיף גולדין, "אין לי בעיה אם האנשים שהופכים את האבנים. לוטן היה אדם משכמו ומעלה, הוא הביא את נחשון וקסמן. יש אבנים שלא הופכים ויש אבנים שלא מבצעים כי מראש השפה והקונספציה היא - שחיילים לא שווה להחזיר. אנחנו אמנם משפחה שכולה אבל אנחנו משפחה שבויה שרואה את המציאות וחווה אותה, לצערנו הדר לא בחיים. אנחנו האנשים שחווים יום יום באינטרס החי והנושם. אנחנו רוצים להבהיר מי כאן הקול השפוי והקול המשוגע, אנחנו חסרי תקווה. יש פה קונספציה של מערכת שבויה וזה נגלה לעין".

 

 

 

"אנחנו חסרי תקווה". גולדין(חדשות 10)

בתגובה לדברי שר הביטחון מסרו במטה המאבק 'הדר ואורון מתים לקבר ישראל': "ליברמן מוכר אשליות לציבור.

"משפחות גולדין ושאול דורשות כבר שלוש שנים להפוך את המשוואה: להפעיל לחץ בלתי פוסק על חמאס ולא להיכנע לטרור, להרים את המורל הלאומי ולא לשחרר מחבלים. אבל ליברמן לא אומר אמת. הוא משחרר מחבלים, מחזיר גופות, לא מפעיל לחץ על החמאס, לא מקשיח את תנאי הכליאה של המחבלים, לא מונע את המותרות בכלא הוא האחרון שיכול לקרוא לעמידה נחושה".