רצח גיא כפרי: סעיף טרור בכתב האישום שהוגש נגד הצעיר מחיפה

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד מחמד שינאווי (21) בגין הרצח של נהג ההסעות וניסיון הרצח של יחיאל אילוז בתחילת החודש. הוא מואשם ברצח בכוונה תחילה מתוך מניע לאומי דתי או אידיאולוגי, וכן בנסיון רצח, פעולה בנשק במטרת טרור, נשיאת סכין ונסיון שוד. בחדשות 10 נחשף לראשונה כי קיים סעיף לאומני בכתב האישום

  • פורסם ב:
  • 30/01/2017 10:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/01/2017 10:37
  • |
  • כתבים:
  • אלי לוי

הפרקליטות הגישה הבוקר (שני) כתב אישום עם סעיף טרור בגין רצח גיא כפרי וניסיון הרצח של יחיאל אילוז בחיפה בתחילת החודש, נגד מחמד שינוואי, תושב העיר בן 21. על כוונת הפרקליטות להאשימו בסעיף לאומני פורסם לראשונה בחדשות 10.

 

שינאווי מואשם ברצח בכוונה תחילה מתוך מניע דתי, לאומני או אידאולוגי, נסיון רצח, פעולה בנשק במטרת טרור, נשיאת סכין, נסיון שוד וגניבת רכב. הוא מואשם שניסה לרצוח ביריות את יחיאל אילוז, לאחר שווידא כי הוא אכן יהודי, ברחוב העצמאות בחיפה, ולאחר מכן נסע במונית לרחוב הגיבורים, שם רצח את גיא כפרי.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

קנדה: שישה בני אדם נרצחו ושמונה נפצעו בירי במסגד

למרות התנגדות היועמ"ש: חוק ההסדרה יובא היום לאישור בכנסת

בוטלה השביתה שתוכננה במערכת החינוך בירושלים

 

לפי כתב האישום, בשנים האחרונות פיתח שינאווי שנאה כלפי יהודים. השנאה החלה על רקע מלחמת לבנון השניה וגברה עם השנים, בין היתר נוכח תקריות שלו ושל בני משפחתו בהן היו מעורבים יהודים. "בשל כך התחזקה אצלו האמונה כי יהודים הם כופרים וכי יש היתר לפגוע בהם פיזית", כך בכתב האישום.

 

זירת הרצח ברחוב הגיבורים בחיפה (ארכיון)
 

זירת הרצח ברחוב הגיבורים בחיפה (ארכיון)(מד"א כרמל)

שני נאשמים נוספים, איהאב יוסף וחאלד כליב, מואשמים כי סייעו לשינאווי כאשר הסיעו אותו, הסתירו אותו לאחר הרצח והשיגו לו סכין. סעיפי האישום לגביהם כוללים מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, מתן אמצעים לביצוע פשע, שיבוש מהלכי משפט וסחר בסמים.

 

עורך הדין חמודי מסרי, המייצג את הנאשם חאלד כליב מסר שהוא ״מאמין ומקווה שכתב האישום לא יפגע במרקם היחסים בחיפה בין יהודים לערבים". מסרי הוסיף כי הוא מאמין שהאישום יסתיים ללא הרשעה ברקע לאומני".

 

כזכור, בתחילת הפרשה, הרצח ונסיון הרצח נחקרו במישור הפלילי, אך כמה שעות לאחר מכן, בעקבות מידע שהתקבל בכוחות הביטחון, גם שירות הביטחון הכללי נכנס לתמונה ועלה החשד שמדובר במעשה לאומני. בעקבות זאת כוחות משטרה ושב"כ החלו בסריקות אחר החשוד בשכונת חליסה בחיפה.

 

 

"מאמין שהאישום יסתיים ללא הרשעה על רקע לאומני". עו"ד חמודי מסרי (ארכיון)(ללא קרדיט)

הנאשם הסגיר עצמו למשטרה לאחר יומיים שבהם נערך מצוד אחריו וכאשר הבין כי המשטרה מתקרבת לתפיסתו. לפני כן פנתה אליו חברתו לשעבר דרך מצלמות חדשות 10 וביקשה ממנו להסגיר עצמו. "אם אתה רואה את זה, בבקשה תחזור. לכל דבר יש פתרון", אמרה אסיל ח'טיב, מי שהייתה חברתו בעבר.

 

ארבעה חודשים לפני אירועי הירי בחיפה, התייצב הנאשם בבית המשפט בחשד לשורה של עבירות פליליות. תובע המשטרה אמר אז כי "מדובר באדם פזיז שחיי הזולת שווים בעבורו כקליפת השום" וביקש עונש מאסר. אך הנאשם הצליח לשכנע את השופטים לשחררו ולהטיל עליו מאסר על תנאי בלבד.

 

צפו - טרם תפיסת החשוד: חברתו קראה לו להסגיר עצמו למשטרה