10tv, 10tv

השר גבאי התפטר: "החלפת שר הביטחון - מעשה חמור שיוביל להקצנה"

שבוע אחרי התפטרות יעלון, הודיע השר להגנת הסביבה מ"כולנו" על עזיבתו את הממשלה. על ההחלטה הודיע לכחלון כבר לפני יומיים. "המהלכים הפוליטיים האחרונים - קו שאינני יכול להיות שותף לו". כחלון הודיע על כוונתו להמשיך ולהחזיק בתיק הגנת הסביבה

  • פורסם ב:
  • 27/05/2016 10:34
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/05/2016 10:34
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

שבוע אחרי התפטרותו של שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הצטרפותה של ישראל ביתנו לקואליציה מובילה לזעזוע נוסף סביב שולחן הממשלה. השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הודיע הבוקר (שישי) על החלטתו לעזוב את הממשלה, אחרי שמסר ליו"ר כולנו ושר האוצר, משה כחלון, על החלטתו לפני יומיים. ב-10:30 יקיים גבאי מסיבת עיתונאים שבה יסביר את החלטתו.

 

ממשלת 66 - כתבות נוספות:

 

בהודעה שפרסם גבאי, אמר השר המתפטר כי ההחלטה התקבלה לאחר לבטים רבים."למרות החשיבות הרבה שאני רואה במשרד ובפעולות המשמעותיות שאנו מקדמים בו לצמצום זיהום האוויר ובתחומים רבים נוספים, הרי שהמהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הביטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לביטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם", הוא אמר. 

 

השר גבאי. עמדה שונה מכחלון
 

השר גבאי. עמדה שונה מכחלון(חדשות 10)

גבאי, שהתמנה על ידי כחלון לשר והתפטרותו מהווה פרישה מהחיים הפוליטיים לאור העובדה שלא נבחר כחבר כנסת, הוסיף: "זהו קו שאינני יכול להיות שותף לו והוא מהותי מדי בעיני מכדי שאוכל להמשיך כחבר ממשלה. אני מבקש להודות ליו"ר כולנו על התמיכה, האמון והסיוע ואין לי ספק שתנועת כולנו תמשיך להטביע את חותמה ביעדים שקבענו בעת הקמתה".

 

עמדה זו שונה מזו שהשמיע יו"ר כולנו כחלון בשבוע שעבר על רקע המגעים מול ליברמן. "אני מברך על הרחבת הממשלה", אמר כחלון למחרת ההודעה על פתיחת המשא ומתן מול ישראל ביתנו. "זה לא סוד שמיד עם הקמתה פעלתי להרחבתה פעם מצד 'העבודה' ופעם מצד 'ישראל ביתנו'. חשוב שתהיה ממשלה רחבה, קשה לתפקד עם קואליציית 61 ח"כים. כמעט לא הצלחנו להעביר חוקים".

 

בהודעה שפרסם לאחר התפטרותו של גבאי, כתב כחלון: "אתמול הודיע לי השר להגנת הסביבה אבי גבאי על כוונתו להתפטר מהממשלה. עדכנתי את ראש הממשלה בנושא והודעתי לו כי בכוונתי להמשיך ולהחזיק בתיק הגנת הסביבה. במהלך השנה האחרונה הנחנו במשרד להגנת הסביבה יסודות חשובים ומהותיים לאיכות החיים של כלל אזרחי ישראל. התכנית הלאומית לצמצום המזהמים במפרץ חיפה תימשך לצד יוזמות חשובות נוספות שהוביל המשרד בתקופת גבאי".

 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון
 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון(רויטרס)

הוא הוסיף: "למשרד להגנת הסביבה השפעה משמעותית על איכות החיים של כולנו ובכוונתי להמשיך ולבצע את המהלכים שהתחלנו בשיתוף פעולה עם מנכ"ל המשרד והעובדות והעובדים המסורים. אבי גבאי היה אחד מהמקימים והמייסדים של מפלגת כולנו. הוא היה מהראשונים שהאמינו ודחפו להקמת מפלגה כלכלית, חברתית, לאומית שתתווה דרך חדשה. אני מודה לו על השותפות לדרך ומאחל לו המון הצלחה".

  

גבאי, ששימש בעבר מנכ"ל בזק ובין היתר עמד בעבר בראש הוועדה לבדיקת המשבר בבית החולים הדסה, היה ראש המטה לפני הבחירות של כחלון כשמפלגת כולנו הוקמה. הוא מונה לשר לדרישתו של כחלון בתום המשא ומתן הקואליציוני. במהלך כהונתו עלה גבאי לכותרות בשל התנגדותו החריפה לאישורו של מתווה הגז. גם בתחילת השבוע הצביע גבאי נגד המתווה המתוקן שהוא לאישור הממשלה בעקבות פסילת נוסחו הקודם על ידי בג"ץ.

 

גבאי, כמו יעלון, היה מאלה שהתייצבו לצדו של סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, שספג ביקורת רבה לאחר שאמר כי הוא "מזהה כיום תהליכים שהתרחשו בגרמניה של לפני 70 שנה". גבאי הבהיר כי "לאלוף גולן יש מספיק זכויות ונקודת מבט כדי שנקשיב לדברים ולא נתנפל עליו. ההתלהמות סביב גולן אינה במקום. צריך לעודד בכירים להגיד את האמת שלהם ולא להיפך", לאחר מכן הוסיף: "אין שום דבר שדומה בין מה שקורה כאן לבין השואה, אבל בהחלט יש כאן התלהמות וניצנים של גזענות שדומה לעתים להתלהמות בגרמניה של שנות ה-20 וה-30".