, דובר צה"ל (ארכיון)

הסדר הגז החדש: הממשלה לא תתנגד אוטומטית לשינוי המתווה בעתיד

בניגוד לטענות הממשלה לפיהן בג"ץ ביצע "סיכול ממוקד" במתווה הגז, הגיעו שר האנרגיה וחברות הגז להסכם חדש על סעיף היציבות. הנוסח החדש מאפשר לממשלות הבאות מרחב לשינוי מדיניות אם יידרשו

הממשלה מציגה: סעיף יציבות חדש במתווה הגז. קרוב לחודשיים אחרי שבג"ץ פסל את סעיף היציבות המונע ממשלות עתידיות לשנות את מתווה הגז שאושר, הודיע היום (רביעי) שר האנרגיה, יובל שטייניץ, על גיבוש סעיף חדש המוסכם על הממשלה וחברות האנרגיה. הנוסח החדש מאפשר לממשלות הבאות מרחב של שיקול דעת לעריכת שינויי מדיניות בתחום הגז הטבעי, במידה ויידרשו לכך.

 

עוד כתבות בנושא:

כמה כסף יכניס מתווה הגז למדינת ישראל?

נתניהו: פסיקת בג"ץ בנוגע למתווה "תמוהה"

 

בחודש מארס האחרון תקף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את החלטת בג"ץ לפסול את הסעיף בו התחייבה המדינה  לא לבצע שום שינוי רגולטורי במשק הגז למשך תקופה בת 10-15 שנים. "החלטת בג"ץ מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל", טען אז נתניהו. "ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים". השר שטייניץ טען אז כי ההחלטה משמעותה "סיכול ממוקד" והזהיר שלפסק הדין עלולות להיות השפעות קשות על המשק הישראלי.

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ
 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ(רויטרס)

על פי ההחלטה, אליה התנגד השופט נועם סולברג, לא ניתן לכבול את שיקול דעתה העתידי של הממשלה או של הכנסת, וכך סוגייה כל כך טעונה ומורכבת יש להסביר באמצעות חקיקה ראשית - ולא בהחלטת ממשלה. בפסק הדין של המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, נקבע לפיכך כי דינו של מתווה הגז הממשלתי להתבטל בעוד כשנה, כאשר תקופה זו ניתנה לממשלה כדי שתוכל לתקן את המתווה ולהעמידו בדרישות הפסיקה.

 

אלא שבעוד שבבית המשפט העליון נתנו לממשלה חלון זמנים של שנה לגבש הסכם חלופי מול החברות האנרגיה, בפועל נדרשו פחות מחודשיים. בפגישת שטייניץ עם נציגי חברות האנרגיה, הסכימו נציגי דלק ונובל להסתפק בסעיף יציבות חדש, חלקי ומופחת, שהוסרה ממנו ההתחייבות להתנגדות אוטומטית של הממשלה לחקיקה בכנסת. הצעת מחליטים בעניין תובא לאישור הממשלה כבר בימים הקרובים.

 

"לאחר עבודה מאומצת, הצלחנו לגבש תחליף הולם לסעיף היציבות בהתאם לעקרונות שהתווה בג"ץ, שמטרתו לייצר סביבה רגולטורית מעודדת השקעות", אמר היום שטייניץ. "כולי תקווה, שפיתוח שדה הגז לוויתן שהחל בינואר האחרון יימשך כעת בהתאם ללוחות הזמנים המקוריים שנקבעו במתווה, ושכבר במהלך השנה ניתן יהיה לפתוח את המים הכלכליים של ישראל לחידוש חיפושי הגז והנפט באמצעות חברות אנרגיה בינלאומיות נוספות".