שופטי העליון תקפו את שקד: "שכחה שהיא שרת המשפטים"

שופטי בג"ץ הגיבו לסטטוס של שרת המשפטים בפייסבוק, שבו הכריזה על קמפיין נגד ביטול החוק למניעת הסתננות על ידי בג"ץ: "לא ייתכן שתתבטא בפנינו בצורה כזו מזלזלת, היא חושבת שהיא יכולה להתערב לנו בהחלטות". שקד: "ניסיון נלוז להשתקת קולות"

שופטי בית המשפט העליון תקפו את שרת המשפטים, איילת שקד, על כך שפרסמה פוסט בפייסבוק שבו הכריזה על קמפיין נגד ביטול חוק למניעת הסתננות על ידי בג"ץ. "לא ייתכן ששרת המשפטים תתבטא בפנינו בצורה כזו מעליבה ומזלזלת", נאמר על ידי השופטים בשיחות סגורות.


"הסטטוס שהיא העלתה פוגע בנו, היא נותנת לנו הרגשה שהיא רוצה ויכולה להתערב לנו בהחלטות", הוסיפו השופטים, "היא שכחה שהיא שרת המשפטים ולא עוד פוליטיקאית מהשורה". שקד עצמה התייחסה לסטטוס המדובר ואמרה כי "הניסיון לגרום להשתקת קולות באמתלה של חשש להשפעה על דעת השופטים הוא ניסיון נלוז".


בינתיים, שופטי בג"ץ העבירו הערב (רביעי) את החלטתם בנוגע לעתירת ארגוני זכויות האדם נגד החוק למניעת הסתננות, המסדיר את הפעלת מתקן השהייה חולות שבדרום. הרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, דחה את העתירה בנוגע לתיקון האחרון בחוק, למעט לסעיף המתייחס לתקופה המרבית בה ניתן להחזיק מסתננים במתקן חולות. השופטים קבעו כי השהייה תוגבל לשנה, ולא ל-20 חודשים כפי שנקבע.

 

 השופטים לא אהבו את מעשה שקד. השופטת מרים נאור
 

השופטים לא אהבו את מעשה שקד. השופטת מרים נאור(חדשות 10)

המשמעות המיידית של ההחלטה היא שרוב מבקשי המקלט צפויים להשתחרר מ"חולות" בתוך 15 ימים. בשלב זה שוהים במתקן כ-1,700 מבקשי מקלט, למעלה מאלף מהם נמצאים במקום למעלה משנה. כאמור, לפי החלטת בג"ץ, שנה היא פרק הזמן המקסימלי בו ניתן להחזיק שוהה בלתי חוקי במתקן. כעת יצטרכו בכנסת לייצר בתוך חצי שנה חקיקה חדשה בהתאם להחלטת השופטים, או שמתקן חולות ייסגר.