אסדות קידוח גז בים התיכון, רויטרס (ארכיון)

פיצוץ בשיחות מול חברות הגז? שטייניץ: "הציגו תנאים שלא ניתן לקבל"

שר האנרגיה הודיע כי במהלך הלילה "עלו על שרטון" השיחות עם נובל אנרג'י. נציגי החברה נטשו את השיחות ושבו לארצות הברית. שטייניץ ניסה להרגיע: "פיתוח מאגרי הגז הוא בעל חשיבות מכרעת, הדיאלוג יחודש בימים הקרובים". גורמים במשק האנרגיה: "משבר מדומה שנועד להתמודד עם הביקורת"

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, דיווח הבוקר (שלישי) על קשיים שהתגלו במהלך השיחות בלילה מול נציגי חברת "נובל אנרג'י". נציגי החברה נטשו את השיחות וחזרו לארצות הברית, אך לדברי שטייניץ, המשא ומתן צפוי להתחדש בימים הקרובים. המהמורה במשא ומתן הלילי הורידה משמעותית את הסיכויו שההסדר יובא עוד השבוע לאישור הממשלה.

 

הפיצוץ בשיחות אירע על רקע המחלוקות בעניין כוונת המדינה לערוך שינויים במתווה כדי להבטיח את יציבות משק הגז. לדברי שטייניץ, חברות האנרגיה "הציגו תנאים שלא יכולנו לקבלם" בכל הקשור להבטחת היציבות בשוק הגז. "יש לציין, כי בסוגיית אבני הדרך לפיתוח לוויתן ובסוגיית המחירים הושגה התקדמות מסויימת", אמר שטייניץ.

 

שטייניץ הבטיח כי הדיאלוג בין הצדדים יחודש בימים הקרובים. "פיתוח מאגרי הגז הוא בעל חשיבות כלכלית ואסטרטגית מכרעת למדינת ישראל", הוא הוסיף.

 

שר האנרגיה שטייניץ
 

שר האנרגיה שטייניץ(חדשות 10)

לא ברור אם מדובר בחילוקי דעות עמוקים בין הצדדים, או בעיכוב בהשגת הסכמות סופיות על סעיף "היציבות הרגולטורית", התחייבות המדינה בפני החברות שלא לערוך שינויים נוספים במתווה בשנים הקרובות. גורמים במשק האנרגיה מעריכים שייתכן שיש כאן ניסיון להתמודד עם הביקורת הציבורית באמצעות יצירת משבר מדומה שיבוא על פתרונו בימים הקרובים.

 

אתמול התייחסה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, למתווה הגז ואמרה כי היא נוטה לתמוך בו במתכונתו הנוכחית. עם זאת, היא הדגישה כי לפני אישורו יש לעגן בו מנגנון למניעת העלאת מחירים לצרכן וכן סעיפי התחייבות לפיתוח מאגר "לווייתן". "בנסיבות שנוצרו המתווה החדש נותן מענה סביר לצרכי המשק, ובפרט לצורך לזרז את חיבורו של צינור גז נוסף". אמרה פלוג בהרצאה שנשאה בבית המשפט העליון, שבה הציגה את עמדתה בסוגיית הגז.

 

עוד התייחסה פלוג לביקורת הרבה שהושמעה נגד הוויתורים שנעשו מול חברות הגז, ואמרה כי לדעתה יש להתרכז ביתרונות שהושגו. "כדרכו של משא ומתן, המתווה אינו משיג את התוצאה האידיאלית", אמרה פלוג. "עם זאת יש בו יתרונות רבים למשק, ומשום כך תומך בנק ישראל בעיקרי המתווה ובהתקדמות ליישומו".