יוזם מחאת המילקי: "מאחוריי אין אף אחד. תחקרו את מי שהפך קניית דירה לבלתי אפשרית"

במשך שבועיים סירב נאור נרקיס בן ה-25 לחשוף את שמו. כעת, אחרי שהסעיר מדינה שלמה הוא מתראיין לראשונה. דוחה את הטענות על אינטרסים מאחורי המחאה, מספר על החיים הנוחים בברלין ותוקף את המבקרים. "הבוגדים האמיתיים בישראל הם אלה שמסכנים את הקיום של הדורות הבאים"

בלעדי: יוזם "מחאת המילקי" נחשף לראשונה. כבר שבועיים שמדינה שלמה סוערת בויכוחים לוהטים על הלגיטימיות, כן או לא, של הגירה מישראל לברלין בגלל יוקר המחייה בישראל.

 

יש שנעלבו, יש שכעסו, יש שהסכימו, יש שהתווכחו והיו מי שמיהרו לסתור. אבל איך שלא נתייחס למה שמכונה די בזלזול "מחאת המילקי", העובדה היא שמאז המחאה החברתית בקיץ 2011 לא היה כאן שיח לוהט כל כך על יוקר המחייה ועל הקושי הבלתי פוסק של מעמד הביניים לשרוד את הפערים החברתיים שרק הולכים וגדלים אצלנו ביחס למדינות ה-OECD.

 

"שום גורם פוליטי או כלכלי לא מפעיל אותי", אומר בנחרצות נאור נרקיס בן ה-25, האיש שעומד מאחורי "מחאת המילקי" ונחשף לראשונה בראיון מיוחד לחדשות 10. נרקיס נולד וגדל ברמת גן ולמד בתיכון בליך בעיר, אליו התקבל באמצעות מלגה. הוא שירת בצבא כקצין בחיל המודיעין בחטיבת המחקר באמ"ן ועם שחרורו לפני כשנה עזב את הארץ לצרפת ואחר כך לברלין, שם הוא מתגורר היום.

 

"כשאתה מבין שיוקר המחייה בטבריה זהה ליוקר המחיה בברלין אתה לא חושב פעמיים", אומר נרקיס. "הייתי מעדיף לגור בת"א, אבל זה יקר לי מידי ופה אני מוציא 30% פחות על אוכל ועל שכירות ועוד יש לי כסף לצאת ולבלות ולהנות, זה עולם אחר. הסיפור של הישראלים כאן פשוט, הם נמצאים בבירה של המדינה הכי חזקה באירופה וחוסכים כאן כסף כדי לקנות דירה במדינה מותקפת טילים במזרח התיכון, זה מצב הזוי", הוא אומר.

 

"ישראלים שמגיעים לכאן נמצאים בהלם טוטאלי במשך חודש, הם לא מבינים איך הם הסכימו לשלם כל כך הרבה על מוצרים כל כך פשוטים. כאן אני לא חושב פעמיים אם להכניס חבילת שניצלים לעגלה, זה עולה כאן 15 ש"ח, זה עולם אחר", הוא מתאר ושופך מעט אור על שגרת החיים בעיר.

 

מילקי. רק דוגמא קטנה
 

מילקי. רק דוגמא קטנה(ערוץ 10)

נרקיס הודה כי מעולם לא צפה שהשוואת מחירים פשוטה שיעלה לפייסבוק תצית מחדש את המחאה נגד יוקר המחיה. "לא שיערתי שזה יחולל כזו סערה לאומית", הוא אומר. לדבריו, אחרי שבועיים של שיח ציבורי נוקב, "הגיע הזמן שכולם יידעו מי עומד מאחורי זה".

 

על השמועות שנפוצו סביב עבודתו בתחום הנדל"ן, מפציר שוב נרקיס כי אין טיפת אמת בדברים, זאת למרות שמספר גורמים לדבריו, הציעו לו תמיכה מסויימת. "אני נותן שיעורים פרטיים בסקייפ במספר שפות שאני מדבר אותן, אני לא עוסק בנד"לן, אין לי שום רישיון לזה ואין לי מושג מאיפה המציאו את זה. הגיע הזמן לחקור את האינטרסים של מי שהפך את הסיכוי לקנות דירה לבלתי אפשרי, במקום להבין את האינטרסים של בחור בן 25 שמוכן לחלוק את כל המידע הבנקאי שלו. לא הרווחתי שקל אחד מכל הסיפור הזה ואין לי גם כוונות כאלו", הוא אומר.

 

נרקיס מודע היטב לרעש בארץ ולשיח המתפתח סביב עזיבתם של צעירים רבים לברלין. "אני שומע את הקולות האלה ואני חושב שהבוגדים האמיתיים במדינת ישראל הם אלה שמסכנים את הקיום של הדור הבא. אני אוהב את ישראל, אני רוצה שיהיה טוב בישראל, אני רק רוצה להסביר לכם הישראלים שיש לנו ממשלה כושלת עם הנהגה שמובילה את ישראל אסון. אין יותר קשר בין כמה שנעבוד לכמה שנחיה טוב. ציונות זה לא רק לשרוד אלא לחיות טוב וזו לא בושה".

 

יוזם המחאה סיפר כי שירותו בצה"ל מנע ממנו למעשה לקחת חלק במחאה החברתית של קיץ 2011. לדבריו, אביו מתפרנס כנהג מונית ואמו מזכירה ותיקה במפעל. "הם לא יוכלו לסייע לי לרגוש דירה, ולא מסוגלים אפילו להשתייך למעמד הביניים שעליו לפיד מדבר", הוא אומר.

 

"לממשלה זה לא משנה אם נצא 5 מיליון איש לרחוב, הם יודעים בשביל מי הם עובדים וזה לא בשבילנו. ראש הממשלה שלנו מעדיף 1,500 דירות ריקות של יהודים עשירים מחו"ל על פני 1,500 ישראלים שתהיה להם דירה. הדבר היחיד שהם מבינים זה כסף, בשניה שלא תהיו כאן הם יפסידו הרבה כסף ואת תהיה המחאה הכי אפקטיבית בהיסטוריה של ישראל".