דעה: עסקת טורקיה-דאעש הוכיחה כי אפשר לנהל מגעים עם "המדינה האיסלאמית"

ארגון הטרור הוכיח בפעם הראשונה כי הוא לא עסוק רק בעריפת ראשים וניהל עם טורקיה משא ומתן קשוח ומורכב. הנשיא הטורקי ארדואן הבהיר: "העסקה הייתה מתוכננת, לא היה מעורב בה כסף"

טורקיה שחררה היום (שני) 180 לוחמים של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בתמורה ל-49 בני הערובה הטורקים ששוחררו משבי הארגון לפני כשבועיים.

 

פרטי העסקה אמנם לא פורסמו, אך מי ששפך מעט אור על הנעשה היה דווקא הנשיא הטורקי רג'פ טייפ ארדואן, שהצהיר כי "העסקה הייתה מתוכננת, וכי שום סכום כסף לא עבר בין הצדדים", כפ שפורסם תחילה.

 

העסקה הזאת למעשה מעלה את השאלה מה בעצם טיב היחסים הסבוכים, לפחות עד לא מזמן, בין טורקיה לדאעש כשיש לציין את העובדה כי טורקיה הצטרפה רק בתחילת השבוע שעבר למאמצי העולם נגד "המדינה האיסלאמית".

 

להוציא את קטאר וסעודיה, טורקיה הייתה בעצם זו שנתנה את 'המטרייה האידיאולוגית-דתית' שאפשרה את ההגירה הגדולה מאירופה לטורקיה ומשם לחיזוק דאעש.

 

נקודה קריטית וחשובה נוספת שמעלה העסקה בין הצדדים היא עצם העובדה שדאעש הוכיחה בפעם הראשונה כי היא לא רק עסוקה בעריפת ראשים וכי מדובר בארגון שמסוגל לנהל שיח תקשורתי המוביל לתוצאות.

 

וניהלה פה משא ומתן קשוח ומורכב והראתה כי ניתן לנהל איתה מגעים. פרטי העסקה אושרו על ידי גורמים בדאעש, כמו גם על ידי לוחמים בארגוני מורדים שונים בסוריה ובכלי תקשורת טורקיים. על פי הדיווחים, חלק מלוחמי "המדינה האיסלאמית" ששוחררו הוחזקו בבתי חולים בטורקיה כשאחרים הוחזקו בבתי כלא במספר ערים במדינה.