פרשנות: למרות תקיפות המערב – דאעש עדיין חזקים על הקרקע

ארגון דאעש ממשיך להתעצם, ולאחרונה הצטרפו אליו לוחמים ממוצא סיני-מוסלמי. ההתנגדות בשטח לא עוצרת את ארגון הטרור, שלא ממש מתרגש מהתקיפות האוויריות והקואליציה של מדינות המערב. מעבר להוצאות להורג האכזריות, הארגון מבקש מתומכיו באירופה לצאת ולבצע פיגועים במדינותיהם וקורא לבריטניה וארצות הברית להילחם מולו פנים מול פנים. מי יעצור אותו?

נראה כי בדאעש לא ממש מתרגשים מהקואליציה הרחבה שנבנתה נגדם ומההתקפות האוויריות של ארצות הברית ובריטניה. כוחו של הארגון בשטח עדיין גדול והוא לא נתקל בבעיות גדולות כשהוא מתעמת עם הכוחות המקומיים.

לאחרונה הצטרפו לשירותיו גם לוחמים אויגורים, גברים ממוצא סיני-מוסלמי. מדובר בעוד דוגמה למגמת ההתעצמות של דאעש, שמושך אליו עוד ועוד פליטים מאל-קאעדה.

 

למרות העימות הישיר של דאעש עם המערב, הארגון לא היה מעוניין בכך בתחילה. עד לפני כמה חודשים, מטרתה העיקרית של "המדינה האסלאמית" הייתה לטבוח בשיעים. אך עם התגברות העימות עם המערב, מסרי הארגון הופנו ישירות למדינות החזקות. הקבוצה הבריטית בתוך דאעש היא זו שמעבירה את המסרים, זאת בשל יכולות אנשיהם להתבטא באנגלית באנגלית רהוטה ובאופן ישיר.

 

הקבוצה הבריטית בארגון נחשבת לדומיננטית ביותר, זאת בגלל שהם יותר מחוברים לאסלאם מאשר שאר הקהילות שהתערבבו באירופה וגם בשל גודלם המספרי. בסרטון שפורסם לאחרונה, העביר אחד מהמנהיגים הבריטים מסר לחברי הארגון באירופה, על פיו הם צריכים לבצע פיגועים בשם דאעש במדינותיהם.

 

באותו סרטון הוא פונה ישירות לראש ממשלת בריטניה, קורא לו "חזיר" ו"פחדן", ומפציר בו לשלוח את כוחותיו להילחם באנשי דאעש פנים מול פנים, על הקרקע, ולא להסתפק בתקיפות אוויריות. זה בעצם המסר שאנשי ארגון הטרור מנסים להעביר, שעל הקרקע הם הכי חזקים.

 

בינתיים, המערב תוקף את דאעש רק מן האוויר. כל עוד המצב יישאר כך, וההתנגדות בקרקע תגיע רק מהכוחות המקומיים, קשה לראות איך יובס הארגון שמטיל אימתו על כל העולם.