הערכה: למרות הירי - חמאס מעוניין בהמשך השקט מול ישראל

למרות ההכחשה של ארגון הטרור כי הוא זה שאחראי לירי על עוטף עזה אתמול, ההערכה היא שגורמים מתוכו הם אלה ששיגרו את פצצת המרגמה לעבר שטח ישראל. למרות זאת, בחמאס ככל הנראה לא מעוניינים לחזור ללחימה והארגון רק מנסה לאותת לישראל כי הוא מוכן לחדש את הירי במידה ולא תירשם הצלחה בשיחות בקהיר, שצפויות להתחדש בקרוב

יממה לאחר שלראשונה מאז תום מבצע "צוק איתן" נורתה פצצת מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול, נדמה כי למרות זאת - חמאס לא מעוניין במערכה צבאית נוספת. בעוד כמה ימים, באמצע השבוע הבא, יצוין חודש להפסקת האש בין ישראל וחמאס, והארגון מנסה לזהות כיצד תתנהל ישראל לקראת חידוש השיחות בקהיר.

 

ההערכה היא שחמאס רוצה להאריך את הפסקת האש, ושראשי הארגון לא מעוניינים לחזור לבונקרים ולחזור למערכה צבאית עקובה מדם. למרות זאת, קשה להאמין כי הירי אתמול בוצע על ידי ארגונים סוררים ברצועה, ככל הנראה גורמים בחמאס רצו לרמוז לישראל באופן מובנה וטקטי שהם "חמים על ההדק".

 

אם אכן כך המקרה, מטרתם הייתה לאותת לישראל כי היא צריכה להתחשב בדרישות שצפוי הארגון להציב כשיתחדשו השיחות בקהיר. הנציגים הפלסטינים צפויים לחזור על דרישותיהם לנמל באוויר וביבשה כשזה יקרה. יש לציין כי גם בהפסקות אש עליהן הוסכם בעבר הארגון ירה לעבר עוטף עזה, זאת כדי לבחון כיצד ישראל תגיב.

 

כאמור בחמאס מכחישים קשר לירי בערב יום שלישי, ודובר הארגון בעזה סאמי אבו-זוהרי התייחס לנושא. "בנוגע לאשמה של כוחות הכיבוש בדבר ירי פצצת מרגמה מרצועת עזה, אין שום מידע שמאשש את התרחשות האירוע הזה", טען אבו-זוהרי.

 

"אנחנו מדגישים את מחויבותם של כלל הפלגים הפלסטינים להסכם הרגיעה. בתמורה לכך, כוחות הכיבוש חייבים להפסיק את הפרות הרגיעה המתמשכות שלהם", הוסיף הדובר.