משבר חוק המע"מ: "הסבלנות של הצעירים כבר פקעה"

כיפופי הידיים הפוליטיים בין שר האוצר לבין ראש הממשלה סביב הצעת החוק הכניסו את שוק הנדל"ן לכאוס. קבלנים ממעטים לגשת למכרזים על דירות חדשות, וחברות דיווחו כי זוגות צעירים אינם מתכוונים להמתין עד לאישור החוק וחזרו לשטוף את אתרי המכירות. וגם: כיצד תחזק ההסתבכות החדשה דווקא את משה כחלון?

 

 

ספינת הדגל הפוליטית של שר האוצר, יאיר לפיד, ספגה אמש (שלישי) חבטה נוספת עם טענת הח"כים החרדים להתנגדות נחרצת של ראש הממשלה לרפורמת "מע"מ אפס". בזמן שהמערכת הפוליטית גועשת בכיפופי ידיים, מזהירים הקבלנים מפני קיפאון מסוכן בשוק הנדל"ן שגורם לחוסר יציבות העלול להביא לעלייה נוספת במחירים.

 

חוק במשבר:


הח"כים החרדים טענו: "נתניהו מתנגד לרפורמת מע"מ אפס" >>

 

מקורבי לפיד: אם נתניהו יתערב - נפרוש מהממשלה >>

 

כחלון עולה להתקפה: "תכנית לא ריאלית, דירות הן לא קולה" >>

 

על רקע הקושי להעביר את החוק והגרעון המעמיק, הקבלנים כבר איבדו אמון באפשרות שהחוק של לפיד יהפוך לעובדה מוגמרת. "גרירת הרגליים הזו מוכרחה להיפסק", קרא נסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים. "אם לא יכולים להעביר את החוק - שיגידו שהם לא יכולים ויבטלו את ההחלטה. שלא ישתמשו בו לצרכים פוליטיים ולפגיעה במשק הישראלי ובזוגות הצעירים".

 

העימות הפוליטי סביב החוק הכניס את ענף הנדל"ן כולו לסחרור מסוכן. קבלנים נמנעים בתקופה האחרונה מלהשתתף במכרזים על דירות חדשות באופן שעלול להאט את קצב הבנייה, זאת בשל חוסר הוודאות שמקשה על התמחור. כך, תוך כדי מאבקי הכוח בכנסת, בשטח עלולים המחירים רק להאמיר.

 

המרוויח העיקרי מההתגוששות - משה כחלון
 

המרוויח העיקרי מההתגוששות - משה כחלון((ארכיון))

חברות נדל"ן שנציגיהן שוחחו עם חדשות10 דיווחו כי בקרב זוגות צעירים רבים פקעה הסבלנות והם החלו לשטוף מחדש את אתרי המכירות. "הם לא מוכנים לחכות יותר להבטחות שלא ברור אם יקוימו", אמרו שם.

 

בפן הפוליטי, ההסתבכות החדשה סביב רפורמת המע"מ מחזקת מאוד את מעמדו של השר לשעבר, משה כחלון, שנראה כי כבר החל להתחמם לקראת חזרתו לזירה. אמש הוא לעג לרפורמה ומתח ביקורת חריפה על התנהלותו של שר האוצר.

 

המצב הנוכחי יאפשר לכחלון לשוב לפוליטיקה כאביר החדש של מעמד הביניים, שיוכל להחליף את הציפיות שזרע לפיד בקרב הזוגות הצעירים. למרות הכל, יו"ר יש עתיד משליך עדיין את כל יהבו על הצעת החוק שנראית כרגע רחוקה מתמיד.

 

במפלגתו של לפיד שידרו ביטחון רב למרות הקשיים סביב החוק ואמרו כי הם "לא מתרגשים מהניסיונות לטרפד את החוק". בהודעה מטעם המפלגה נטען כי "הממשלה, כולל העומד בראשה, הצביעה בעד חוק מע"מ אפס. גם הדיונים בנושא בוועדת הכספים מתקדמים בצורה טובה. נמשיך לפעול להורדת מחירי הדיור".