ביקורת בליכוד על המו"מ: "לא לשחרור מחבלים, לא למדינה פלסטינית"

בקואליציה החלו להישמע קולות ראשונים המסתייגים מחידוש התהליך המדיני. סגני השרים דני דנון ואופיר אקוניס קראו שלא לנהל מגעים על קווי 67. "אסור לחזור על העוול של ההתנתקות ולעקור אלפי יהודיים מבתיהם", אמר דנון. "ממשלת הליכוד לא תציע חזרה לקווי 67 וחלוקת ירושלים", הבהיר אקוניס

  • פורסם ב:
  • 20/07/2013 19:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/07/2013 19:51
  • |

לאחר הברכות, החלו הערב (שבת) להופיע סימנים ראשונים בליכוד של הסתייגות מחידוש התהליך המדיני. סגן שר הביטחון, דני דנון, הביע התנגדות לשחרור אסירים פלסטיניים תמורת חידוש המשא ומתן. "חייבים ללמוד מטעיות העבר ולא לשחרר מחבלים עם דם על הידיים כמחווה או כפרס", אמר דנון. "אני סומך על ראש הממשלה שיודע שלא ניתן לדבר על חזרה לגבולות 67'", הוסיף סגן שר הביטחון. "אסור לחזור על העוול של ההתנתקות ולעקור אלפי יהודיים מבתיהם".

 

גם סגן השר אופיר אקוניס לא נשמע נלהב. "ממשלת הליכוד לא תציע חזרה לקווי 67 וחלוקת ירושלים", הבהיר אקוניס בתכנית "המטה" בערוץ 10. "אני מתנגד למדינה פלסטינית ואני מקווה שיעריכו את עמדתי. המשא ומתן מתחדש בניגוד לעמדת הפלסטינים, לא על בסיס הכרזה על קווי 67' ולא על בסיס הקפאה. המשא ומתן מתחיל בדיוק לפי תנאי הפתיחה שלנו - ללא תנאים מוקדמים".

 

(20:31 דקות)

 

כאמור, זהו הביטוי הראשון מתוך הקואליציה להתנגדות מסוימת לחידוש השיחות עם הפלסטינים. על פי ההערכות במערכת הפוליטית, לחברי הכנסת מהימין יהיה קשה לחיות בשלום עם התהליך המדיני ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הודיע כבר כי לא יהיה מוכן שהממשלה תנהל מש ומתן על גבולות 67'.

 

מוקדם יותר היום אישר השר ליחסים בין-לאומיים, יובל שטייניץ, כי ישראל תשחרר אסירים פלסטינים.עם זאת, הבהיר שטייניץ כי "הקפאת בנייה בהתנחלויות אינה על הפרק". את הדברים אמר השר שטייניץ ל "קול ישראל", ובהם הוא הסביר על אילו אסירים מדובר. לדבריו, חלק מהאסירים נחשבים ל"קשים", אך הם כלואים בבתי הכלא בישראל כבר המון זמן.

 

שר האוצר יאיר לפיד התייחס היום בעמוד הפייסבוק שלו לחידוש המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים והביע "תקווה זהירה" בנוגע לסיכוי שהשיחות יביאו להסדר. "עלינו להיפרד מהפלסטינים, מפני שמדינה דו-לאומית היא סוף הציונות", כתב לפיד. "בזהירות, בלי תרועת חצוצרות וללא חגיגות ראוותניות, חודש אתמול המו"מ עם הפלסטיני", פתח לפיד את דבריו. "כבר במערכת הבחירות הבטחנו שלא נשב בממשלה שלא תקיים מו"מ מדיני, ואתמול התנענו מחדש את התהליך", המשיך שר האוצר.

יעלון בירך: "ידנו מושטת לשלום"

שר הביטחון, משה יעלון, בירך הערב על חידוש התהליך המדיני. "הבהרנו לא אחת את רצוננו בחידוש השיחות עם הפלסטינים ואת העובדה שידנו מושטת לשלום. מדובר באינטרס ישראלי, והבענו את נכונותנו לפתוח במשא ומתן מיד, בכל מקום, וללא תנאים מוקדמים. עמדנו על כך שניכנס למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, שכללו דרישות פלשתיניות להכרזה על קווי 67', הקפאת בנייה ושחרור אסירים", אמר יעלון.

 

"העמידה האיתנה בנושא זה של ממשלת ישראל הובילה לכך שאומות העולם הגיעו למסקנה שהדרך הנכונה ביותר לנסות ולהגיע להסדר בין ישראל לפלסטינים תהיה במשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים", הוסיף שר הביטחון. "זה בדיוק מה שקורה כעת. אנו מגיעים למשא ומתן בידיים נקיות ומתוך רצון כן להגיע להסדר בו נגיע לסיום הסכסוך, ותקוותי היא שגם הצד הפלסטיני יגיע אל השולחן בגישה דומה וניתן יהיה להתקדם".