הפלסטינים מעכבים תשובתם לקרי, "נוטים לחזרה למשא ומתן"

בכירי אש"ף התכנסו ברמאללה כדי לדון במתווה שגיבש שר החוץ האמריקני כדי להשיב את הצדדים לשולחן הדיונים, אך טרם הגיעו להכרעה. עם זאת, אחד המשתתפים בפגישה טען כי "הנטייה היא לקבל את ההצעה". סוכנות הידיעות מען דיווחה: הצעתו של קרי איננה כוללת הפסקה של הבנייה מעבר לקו הירוק

יהיה משא ומתן או לא? בתום מספר שעות בהן היו מכונסים ברמאללה, לא הצליחו בכירי אש"ף להגיע להכרעה אם לקבל את הצעתו של שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, בנוגע לחידוש המגעים. בעוד שגורמים ברשות טענו שהנטייה היא לשוב למשא ומתן, אחד הבכירים הבהיר כי "ישנה מגמה לדחות כל משא ומתן לפני שישראל תסכים לנהלו על בסיס גבולות 67'".

 

גורם שנכח בפגישה שוחח עם סוכנות הידיעות AP ואמר כי הוחלט להקים ועדה פלסטינית מצומצמת יותר שתבחן את ההצעה מוושינגטון. קרי עצמו האריך את שהותו במזרח התיכון וימתין לתשובה המתעכבת מאבו מאזן. "הנטייה היא לחיוב, לקבל את ההצעה", אמר הגורם הפלסטיני. ההכרעה ככל הנראה תתקבל עד מחר.

 

(3:27 דקות)

מנגד, בסוכנות הידיעות רויטרס צוטט קייס עבד אל-כרים, הבכיר באש"ף, שנשמע פחות אופטימי וחזר על התנאים המוקדמים שהציבה הרשות למשא ומתן. "אין החלטה", הוא הבהיר, "אבל המגמה הכללית באש"ף היא לדחות חידוש המשא ומתן כל עוד ישראל לא מסכימה שהוא יתבסס על גבולות 1967".

 

פרטי ההצעה שהעביר קרי עדיין לא פורסמו, אולם על פי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", שהתבסס גם כן על בכיר באש"ף, ההצעה לא כוללת הצהרה של ישראל הפסקת הבנייה מעבר לקו הירוק. המתווה המתגבש, כך טען אותו הגורם, יאפשר לפלסטינים לחדש את בקשתם להצטרף לארגונים בין-לאומיים אם הבנייה תימשך תוך כדי המשא ומתן.

 

אם הרשות אכן תתקבל לאותם הארגונים, המשמעות תהיה בעיקר היכולת לדרוש פעולות משפטיות נגד ישראל ברמה הבין-לאומית. עד כה בבית הלבן לא אהבו צעדים חד-צדדיים דומים מצד הפלסטינים, כמו ההכרה שקיבלו באו"ם בסוף השנה שעברה.

 

במשרד החוץ האמריקני בחרו דווקא לנסות ולצנן את הרוחות על רקע ריבוי הדיווחים על התקדמות לקראת משא ומתן. דוברת משרדו של קרי, ג'ן פסאקי, טענה כי "בשלב זה אין כל תכנית להודיע על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים". מוקדם יותר היום הכחיש דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל הסכימה לפתוח בשיחות על בסיס גבולות 1967.