אבו מאזן שוחח עם קרי: "מוכן להיפגש עם נתניהו לקראת חידוש המו"מ"

בתום שיחה שקיים יושב ראש הרשות עם שר החוץ האמריקני, הוא הביע לראשונה זה חודשים נכונות להיפגש עם ראש הממשלה. זאת, לאחר שקרי טען בפניו שנתניהו בשל לדון בכל סוגיות הסדר הקבע, ואף לשקול שחרור אסירים. מאמצים לארגן פגישה בין השניים כבר במהלך השבועות הקרובים

האם המאמצים הקדחתניים של שר החוץ האמריקני לחידוש המו"מ עם הפלסטינים מתחילים לשאת פרי? בתום שיחה שקיים יושב ראש הרשות, אבו מאזן, עם ג'ון קרי לאחרונה, הוא הביע לראשונה זה תקופה ארוכה את הסכמתו להיפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ככל הנראה בדרך לחידוש התהליך המדיני. כעת נעשים מאמצים לארגן פגישה בין השניים כבר בשבועות הקרובים, והיא תיערך ככל הנראה בשולי ועידה בין-לאומית כלשהי.

 

אבו מאזן אמר את הדברים בתום השיחה עם קרי, שבה שמע משר החוץ האמריקני שורה של מסרים מעודדים מבחינתו. קרי הסביר לאבו מאזן כי ראש הממשלה בשל לדון בכל סוגיות הסדר הקבע, ואף יסכים לשקול שחרור של אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל. קרי גם ציין בפני אבו מאזן כי ממשלת ישראל למעשה "הקפיאה" באופן בלתי רשמי את הבנייה מעבר לקו הירוק.

 

(1:13 דקות)

 

עם מתן האור הירוק מאבו מאזן, גורמים ברשות אומרים כי כבר בשבועות הקרובים ייעשה מאמץ לארגן פגישה בינו לבין נתניהו. הפגישה לא צפויה להתרחש בישראל, וייתכן שתיערך בוושינגטון או במדינה אחרת בשולי פורום בין-לאומי אחר.

 

למרות שהפגישה טרם התרחשה בפועל, נראה כי מדובר בהישג עבור קרי, שנוקט דרך עבודה שונה מקודמיו בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. שר החוץ האמריקני הפעיל לחץ עיקש במיוחד של נתניהו ועל אבו מאזן כדי לחדש את השיחות, ואף קיצר את לוח הזמנים המוקדש לכך.

 

לאחרונה ציין קרי כי הוא חש ב"בשלות" מסוימת מצד שני הצדדים לחדש את המשא ומתן, כך שהתעקשות של אבו מאזן שלא להיפגש עם נתניהו הייתה מותירה אותו כסרבן, ולכן נשבר האמברגו שהוטל על הנושא בחודשים האחרונים.  בנוסף, קרי אמור ככל הנראה גם להגיש בהמשך את "מפת הדרכים" שלו לתהליך המדיני.