קבלת הפנים לפרנקל: בנק ישראל הוריד את תחזית הצמיחה

הנגיד החדש-ישן זכה ל"קבלת פנים" צוננת למדי עם ירידות שערים בבורסה, שלוותה גם בתחזית הצמיחה של בנק ישראל לשנת 2014 שקוצצה ל-3.2%. פרנקל ירוויח 62 אלף שקלים בחודש, ממקבלי השכר הגבוהים במגזר הציבורי

13 שנים אחרי שעזב את לשכת הנגיד, התייצב היום (שני) יעקב פרנקל למסיבת העיתונאים לצדו של ראש הממשלה ושר האוצר כדי לשוב אל התפקיד החשוב ביותר במשק הישראלי. למרות ההודעה הרשמית, פרנקל ייכנס בפועל על התפקיד רק בעוד כחודשיים, משום שעליו לסיים את פעילותו בארצות הברית שם הוא מכהן כיושב ראש של אחד הבנקים.

 

מי שתשמש כנגידת הבנק הזמנית היא ד"ר קרנית פלוג, שהייתה ברשימת המועמדים לזכות במינוי באופן קבוע, אולם תיאלץ להסתפק בחודשים הקרובים. פרנקל, אגב, ישתכר 62 אלף שקלים בחודש על פי חוק בנק ישראל החדש - ממקבלי השכר הגבוהים ביותר במגזר הציבורי.

 

(4:42 דקות)

קבלת הפנים לה זכה הנגיד החדש לא הייתה מעודדת במיוחד. בבורסה נרשמו ירידות שערים, בעוד שבנק ישראל חתך את תחזית הצמיחה של המשק לשנת 2014 ל-3.2% בלבד. הנגיד היוצא, סטנלי פישר, קיבל היום את החלטתו ה-100 במספר, כשהותיר את הריבית ללא שינוי.

 

"לא סוד שהיססתי הרבה", אמר פרנקל במסיבת העיתונאים בה הוצג. "אבל גם לא סוד שכשישנו ראש ממשלה שהוא נחוש, ולא מוכן לקבל שום תשובה אחרת מזו שהוא חותר להשיג, קשה לעמוד בפניו. יש לנו משק שהפוטנציאל בו הוא אדיר, ואפשר לקדם אותו יותר. יש גם דברים מדהימים ומרהיבים שנשמרו כמו סוד כמוס והעולם אפילו לא יודע".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר על מינוי פרנקל: "החלטנו על המהלך ביחד. זה היה חיפוש קשה בין מועמדים מסוימים. זה לא קל למצוא מחליף לסטנלי פישר שעשה עבודה יוצאת מן הכלל, אבל יעקב פרנקל היה מועמד מעולה. הטוב שבין הטובים, המצוין שבין המצוינים".