פרסום ראשון: חיידקים עמידים "יוצאים" מבתי החולים ומאיימים על הציבור

מחקר חדש מעלה כי 3 סוגי חיידקים, שנחשבו לכאלה שנדבקים בהם רק בבתי החולים, נמצאים גם במקומות אחרים ואנשים רבים נושאים אותם מבלי לדעת. מדובר בחיידקים שטיפול אנטיביוטי אינו מחסל אותם, או שהוא עושה זאת באופן חלקי. יו"ר האיגוד למחלות זיהומיות: "אני מודאג מאוד"

(03:36 דקות)

סכנה רפואית שעלולה לאיים על כולנו: חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה הקיימת שנחשבו עד כה לכאלה שתוקפים בבתי החולים כבר לא נמצאים רק בין כותליהם, כך עולה מפרסום ראשון של חדשות 10. הרופאים מזהירים שכדי להילחם באיום יש לפתח טיפולים חדשניים.

 

בעבר האשימו את עובדי בתי החולים כי הם לא שומרים על תנאיי היגיינה מספקים ולכן אנשים נדבקים בחיידקים. כמו כן, הטילו את האשמה גם בכך שאנשים רבים מאושפזים במסדרונות בשל חוסר במקום.  אולם, מחקר חדש מעלה כי מדובר בבעיה הרבה יותר רחבה.

 

במהלך המחקר נלקחו דגימות מ-100 נקודות ביוב ברחבי הארץ. מדובר בנקודות ביוב כאלה שלא מנקזות אל בתי חולים. בדגימות נמצאו חיידקים עמידים שנמצאים אצל חלק מהציבור במעיים - אנשים רבים הם נשאים של חיידקים עמידים והם כלל לא יודעים על כך.

 

בדגימות נמצאו שלושה סוגים עיקריים של חיידקים. חיידק מסוג קלבסילה - KPC, שלו אין אנטיביוטיקה מרפאת נמצא בשיעור של 46%.  חלקי. אנטרוקוק -VRE, נמצא בשיעור של 23% - מדובר בחיידק שניתן לטיפול אנטיביוטי רק באופן חלקי. החיידק השלישי שנמצא הוא סטאפילוקוק - MRSA  בשיעור של 3%, וגם בו ניתן לטפל באמצעות אנטיביוטיקה רק בחלק מהמקרים.

 

"עניין אותנו למה למרות ההשקעה אין ירידה משמעותית בשיעור הזיהומים בתוך בתי החולים", הסביר יו"ר האיגוד למחלות זיהומיות, פרופסור נתי קלר. "החיידקים האלה מפוזרים בכל הארץ והם יכולים להגיע מהקהילה", הוא הוסיף. "אני מודאג מאוד. ומודאג גם כי ב-20 השנים האחרונות לא מפתחים תרופות אנטיביוטיות".

 

 אז מה אפשר לעשות נגד החיידקים? צריך לפתח תרופות חדשות, אך עד אז יש לשטוף ידיים ביתר שאת. הפחד של מומחים בתחום הוא כי אם נושאי החיידקים  יטופלו בתרופות חדשות, החיידקים יפתחו עמידות גם מולם.