מאות המריאו הלילה מנתב"ג, עיכובים צפויים בימים הקרובים

אמש הושג הסכם בין חברות התעופה הישראליות למשרד האוצר, ועד השעה 8:00 צפויות לנחות ולהמריא מנמל התעופה כ-80 טיסות. למרות זאת, נוסעים רבים עדיין מחכים בחו"ל לטיסות חזרה לארץ וגם בנתב"ג יש עדיין כאלה המחכים להמריא

אחרי כמעט יומיים של שביתה אווירית המריאו הלילה (שלישי) מאות נוסעים מנמל התעופה בן גוריון, זאת לאחר שהושג הסכם בין חברות התעופה הישראליות לבין משרד האוצר. לפי ההסכם המדינה תישא ב-98% מעלויות האבטחה שלהן. אולם למרות זאת ייקח זמן לחברות הישראליות לחזור ללוח הטיסות המקורי.

 

חברות התעופה יצטרכו עתה להחזיר את כל הנוסעים מחו"ל שהטיסות שלהם בוטלו ולהוציא מטוסים שבהם כל האנשים שנתקעו בנתב"ג, כאשר עדיין יש לא מעט כאלה. אתמול, מיד לאחר השביתה, הגיעו לנתב"ג הנוסעים של טיסות לילה.

 

עד השעה 2:00 אל על הצליחה להוציא את כל הטיסות ליעדים הרחוקים, למשל לניו יורק וליעדים נוספים בארצות הברית וכן לבייג'ינג והונג קונג. מתום השביתה אמש ועד השעה 8:00 ממריאות ונוחתות בנתב"ג 80 טיסות של חברות תעופה ישראליות. זה לא אומר שהבלגאן נגמר וצריך להגיע מוקדם לנתב"ג.

מנכ"ל אל על: "מדינת ישראל עשתה את הצעד המתבקש"

מנכ"ל אל-על, אליעזר שקדי, אמר אמש כי בשורה התחתונה הוא מרוצה. "ההסכם עם האוצר הגון וראוי בהקשר האבטחה. הגענו ל-97.5% החזר מהוצאות הביטחון, כאשר המשמעות של כל אחוז היא סדר גודל של 1.2 מיליון דולר. הגענו למצב שאנחנו מסוגלים להתמודד, כאשר נטל האבטחה דומה למה שקורה אצל המתחרים שלנו".

 

לדבריו של שקדי, לא מדובר בהישג מובן מאליו. "במצב הנוכחי, עם השמיים הפתוחים, המינימום הנדרש בהקשר של האבטחה היה להגיע להחזר מלא על ההוצאות. אחרי הרבה מאוד שנים מדינת ישראל עשתה את הצעד המתבקש". ההשבתה הובילה לביטולן של טיסות רבות וגרמה לנוסעים רבים, ישראלים וזרים, להיתקע בשדות תעופה בארץ ומחוצה לה. "אני מצטער על אי הנוחות שנגרמה להם. נעשה את הדברים באופן הכי הוגן והגון עם הלקוחות שלנו", אמר שקדי. לצד זאת, המשיך וגרס כי "הצלחנו לסיים את השביתה וכל המהלך הזה תוך פרק זמן קצר של יום וחצי".

 

כשנשאל לגבי הפיצוי, השיב שקדי: "כל מי שלא טס, יכל לקבל את כספו בחזרה או להיות מועבר לטיסה אחרת. אנחנו גם מסתכלים על זה אחרת, נעשה הכל כדי שהלקוחות שלנו ירגישו בבית כמו שהם הרגישו עד היום".