לפיד ביטל את התקציב הדו-שנתי: "אשם בגרעון"

שר האוצר הודיע כי החל משנת 2015 תחזור ישראל לתקציב חד-שנתי, באמצעותו ניתן יהיה לנהל טוב יותר את המדיניות הכלכלית. התקציב הנוכחי שיאושר בחודשים הקרובים יחול עד סוף 2014. "הפערים הגדולים בין התחזית הדו-שנתית לבין הכנסות המדינה בפועל הובילו את המשק לאוברדרפט הגדול", אמר לפיד

(1:51 דקות)

ההחלטה הראשונה של לפיד: שר האוצר, יאיר לפיד, החליט לבטל את התקציב הדו-שנתי. בהודעה שפרסם הבוקר (ראשון) הודיע לפיד כי החל משנת 2015, יגובש בישראל תקציב לשנה אחת בלבד משום שכך לדבריו ניתן לנהל טוב יותר את המדיניות הכלכלית.

 

לפיד האשים את התקציב הדו-שנתי בגירעון העמוק בתקציב המדינה. "הפערים הגדולים בין התחזית הדו-שנתית לבין הכנסות המדינה בפועל הובילו את המשק לאוברדרפט הגדול שמולו אנו ניצבים כעת", אמר לפיד. עם זאת, התקציב הקרוב שיאושר בחודשים הקרובים, יחול עד סוף שנת 2014 - כלומר לשנה וחצי הקרובות.

 

אמש הפגינו עשרות פעילים חברתיים מול ביתו של שר האוצר במחאה על מסריו, המתמקדים בחיזוק מעמד הביניים ולא בשכבות החלשות. לדברי המארגנים, שמונת העשירונים הנמוכים בחברה רחוקים ממצבה של ״ריקי כהן מחדרה״ - שלה הודיע לפיד בפייסבוק כי יפעל לסייע באמצעות המדיניות הכלכלית שינהיג.

 

"איזה מושחתים!", "ילד שמנת - תפסיק לחיות בסרט!", "איפה הכסף?", ו"הון-שלטון-עולם תחתון", היו רק חלק מהקריאות שצעקו המפגינים לעבר שר האוצר. "אני ממעמד הביניים אבל הילדים שלי לא יכולים לרכוש דירה, לא לפרנס את הילדים שלהם ולא לשלוח אותם לגן", אמר אחד המפגינים.

 

"בלי מעמד ביניים איך נעזור לחלשים?"

ביום שישי הגיב לפיד לביקורת הרבה שהופנתה כלפיו בשבוע האחרון ואמר כי מעמד ביניים חזק הוא יסוד מרכזי ביכולת לעזור לשכבות החלשות. "אני מסכים שיש אנשים שקשה להם הרבה יותר, אבל בלי מעמד ביניים חזק שמשלם מסים, איך נעזור לחלשים? מאיזה כסף?", כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו.

 

"השכר הממוצע במשק הוא 9,509 שקל. 20 אלף שקלים ברוטו לזוג זה בערך השכר הממוצע. בנטו נשאר לריקי ובעלה בערך 14,000 ואם הם משלמים משכנתה ומגדלים שלושה ילדים, אז גם להם לא קל", הוסיף שר האוצר.