,

שטרנהל: מקווה שיטפלו בטייטל כמו בכל טרוריסט ערבי

הפרופסור להיסטוריה, זוכה פרס ישראל, הגיב לראשונה לפרסום מעצרו של המתנחל החשוד בהנחת מטען חבלה בפתח ביתו • "אם מבצע הפיגוע לא היה נתפס אני חושב שהחברה הישראלית הייתה משלמת את המחיר", אמר במסיבת עיתונאים • הוא הוסיף כי הוא מקווה שטייטל יטופל ככל טרוריסט שנתפס

(2:48 דקות)

"אני מקווה שמערכת אכיפת החוק תטפל בטרוריסט שבידה כפי שהיא מטפלת בכל טרוריסט - יהודי כערבי", כך הגיב הערב (ראשון) הפרופסור זאב שטרנהל לדבר פרסום מעצרו של יעקב טייטל החשוד בהטמנת מטען החבלה שהתפוצץ בביתו ופגע בו.


טרור יהודי: מתנחל נעצר בחשד לרצח פלסטינים ופגיעה ביהודים>>
המתנחל שחשוד ברצח פלסטינים ופגיעה ביהודים - דמות המפגע הבודד >>
מסע הנקם של טייטל: 12 שנים, 7 פיגועים, 2 נרצחים ו-3 פצועים>>

במסיבת עיתונאים קצרה שערך בביתו אמר הפרופסור, זוכה פרס ישראל, כי "אם מבצע הפיגוע לא היה נתפס אני חושב שהחברה הישראלית הייתה משלמת את המחיר. מדובר בחירות של כל אזרח בחברה".

דוד אורטיז, שבנו עמי נפצע ממטען חבלה שהניח טיייטל סמוך לביתו התייחס גם כן למעצר ואמר: "אני מרגיש היום הקלה שהאיש הזה נתפס ובו בזמן אני מרחם עליו. יש לו ארבעה ילידם, הוא המיט על עצמו חרפה, חרפה על הקהילה הדתיתף חרפה על ישראל".

מוקדם יותר הותר לפרסום כי יעקב (ג'ק) טייטל, תושב ההתנחלות שבות רחל שבשומרון, נעצר ב - 7 באוקטובר בחשד לביצוע שורה של פיגועים נגד פלסטינים, הומוסקסואלים, יהודים משיחיים ושוטרים, ובראשם הנחת המטען שגרם לפציעתו של הפרופסור חתן פרס ישראל, זאב שטרנהל.

החשדות נגד טייטל מתמקדים בפעילותו לאורך 12 שנים, שכוללת לפחות שבעה פיגועים, רציחת שני פלסטינים, ופציעתם של שלושה בני אדם. על פי החשד, טייטל הוא זה שעומד מאחורי פיצוץ משלוח המנות באריאל לפני קרוב לשנתיים, והנחת המטען שגרם לפציעתו של שטרנהל.

טייטל, תושב ההתנחלות שבות רחל, נשוי ואב לארבעה ילדים, נולד בפלורידה שבארצות הברית, ועלה לישראל בשנת 2000. הוא בעל תואר אקדמי במנהל עסקים. לפני כמה שנים הוא נעצר בחשד למעורבות ברצח בדרום הר חברון, אולם שוחרר בתום שבועיים של חקירות.

ח"כ הורוביץ: טייטל צמח על קרקע הימין הקיצוני

במערכת הפוליטית סערו הרוחות עם פרסום הפרשה. שר הביטחון, אהוד ברק, מסר "מדובר בהישג חשוב במאבק על הדמוקרטיה שיביא לעשיית צדק. מבלי להיגרר להכללות, אסור לנו כחברה לאפשר ליחידים ולאלמנטים סהרוריים להכתיב את סדר יומנו הלאומי".

ח"כ ניצן הורוביץ אמר כי "זאת הוכחה חדה להתגברות ההסתה והאלימות הפוליטית. טייטל אינו עוד עשב שוטה. דעותיו ומעשיו צמחו על קרקע המזון המורעלת של קבוצות בימין הקיצוני האלים המסית לשנאת האחר. מרחפת מעלינו סכנה מוחשית מצד גורמים אלו ויש לפעול נגדם בנחישות".

ח"כ אבי דיכטר, לשעבר השר לביטחון פנים, אמר "מי שאינו מהסס לבצע פיגוע טרור כנגד מי שדוגל באידיאולוגיה לאומית או אזרחית שונה משלו מתחיל עם מטען דמה יעבור דרך מטען אמיתי ויסיים בירי כדי להרוג. המחבל שהניח את המטען בפתח ביתו של פרופסור שטרנהל ביקש להורגו. מי שאינו מצטרף לגינוי מעשהו, הופך עצמו לתומך במחבל ובמעשיו".

גם בימין הצטרפו לגינויים החריפים. השר דניאל הרשקוביץ' אמר "אני מגנה בתוקף את מעשיו של המחבל היהודי. זאת התנהלות מטורפת של בן אדם בודד, והיא זרה לדרכה של היהודית".