צפו: תמונות ראשונות מהאתר "שהופצץ על ידי ישראל"

הטלוויזיה הסורית שידרה תמונות שמראות את הנזק שנגרם למכון המחקר בצפון דמשק. מהצילומים לא ברור מי היה זה שפגע באתר, כיוון שגם בדמשק הודו כי המורדים הסורים תקפו באזור. אסד מנסה למנף את הנזק ולקרוא למורדים להצטרף אליו במלחמה נגד ישראל

(1:38 דקות)

האם זהו הנזק שגרמה ישראל לסוריה? הטלוויזיה הסורית שידרה אתמול (שבת) תמונות של מה שהיא טוענת כי הוא המרכז למחקר מדעי שהותקף השבוע על ידי ישראל. בתמונות ששודרו במהדורת החדשות הסורית נראה נזק רב שנגרם למבנה המכון, לפיגומים שהוצבו סביבו ולכלי רכב צבאיים בסמוך אליו. בתמונות אפשר לראות שאין סביב המכון אזורים מאוכלסים ומדובר באזור מדברי.  

 

גם הערב לא מאשרים בסוריה כי בתקיפה נפגעה שיירה שעסקה בהברחת נשק ללבנון, ובדמשק מתמקדים רק בהתקפה על המרכז המדעי. את התמונות האלה יש לקחת בערבון מוגבל, כיוון שלא ברור אם מדובר באתר שהופצץ על ידי ישראל, כפי שטוענים בדמשק, או על ידי המורדים בשלטונו של בשאר אסד. זאת כיוון שגם הסורים הודו שהמורדים תקפו באזור.

 

במשטרו של בשאר אסד מנסים למנף את התמונות הללו כהתקפה ישראלית לא רק עליהם אלא על כל הערבים. הם מנסים להחזיר סומק ללחיים של הנשיא הסורי ולומר למורדים - "תעזרו לנו כי הותקפנו על ידי ישראל".

 

בכיר איראני: "נסייע לסוריה מול ישראל"

מוקדם יותר היום הגיע לסוריה מזכיר המועצה האיראנית לביטחון לאומי, סעיד ג'לילי. הוא נחת אחר הצהריים בסוריה לביקור פתע ונועד עם ראש הממשלה הסורי וואהל חלקי. ג'לילי צפוי להיפגש מאוחר יותר גם עם הנשיא הסורי אסד. "התוקפנות הישראלית וכוחות האימפריאליזם מנסים לנקום בעם הסורי, וזה ניסיון נואש", אמר הבכיר האיראני לעיתונאים עם הגעתו לדמשק.

 

"סוריה היא הפנים של העולם האסלאמי מול התוקפנות הישראלית. איראן תעניק את כל הסיוע לסוריה כדי שתעמוד איתן ותוכל להתנגד לכל מזימות האימפריאליזם", הוא הוסיף. הפעם האחרונה בה ג'לילי ביקר בסוריה הייתה באוגוסט האחרון וכלי התקשורת האיראניים מגדירים את הביקור הנוכחי כחשוב מאוד.

 

במקביל, פרשן סורי התראיין לערוץ טלוויזיה לבנוני ואמר כי יש רצון עממי סורי לתגובה חזקה וישירה נגד ישראל. "סוריה רוצה לדעת את ההשפעות של התגובה הזו ולכן היא צריכה לדון על כך עם בעלות בריתה כמו איראן, עיראק ורוסיה", ציין הפרשן. לדבריו, ביקור ג'לילי בדמשק הוא הנושא המרכזי בדיונים אלו, במטרה לקבוע את תזמון התגובה ועוצמתה.