מילווה בריבית: בנק ישראל מחזיר לאזרחים חצי מיליארד שקל

בבנק ישראל שוכבים יותר מחצי מיליארד שקלים שמחכים שהציבור יאסוף אותם לחשבונות שלו. הכסף נאסף במשך עשרות שנים, בהן המדינה לוותה כסף מהאזרחים, ואלה שכחו לבוא לגבות אותו בחזרה. גם קרוביהם של מי שהלווה כסף ונפטר מאז רשאים לדרוש אותו

יותר מחצי מיליארד שקלים שוכבים עכשיו ומחכים שבעלי אגרות ומילוות חובה שהונפקו לאורך עשרות שנים יבואו לאסוף אותם. החל מהעשורים הראשונים לקום המדינה עד שנת 1982 גייסה המדינה כספים מהאזרחים באמצעות אותן מילוות חובה - איגרות חוב שברוב המקרים הוכרחו האזרחים לקנות ממשרד האוצר.

 

רק כעבור כמה שנים קיבלו האזרחים חזרה את הסכום שהלוו למדינה, בתוספת ריבית והצמדה. חלק גדול מהכסף הזה נדרש כדי לקנות אמצעי לחימה בימי מלחמות ובידוד מדיני ורק אחרי מלחמת שלום הגליל הפסיקה המדינה את הנפקת אגרות החוב האלה.

 

"לאחרונה בעלי בדק ניירת ובין הניירות הוא מצא תעודה של מילוות ביטחון. לאחר בירור, בנק ישראל אישר לנו שכמה אלפי שקלים עומדים לרשותנו, מחכים שנבוא וניקח אותם", סיפרה פנינה.

 

כמו פנינה יש 493 אלף אנשים פרטיים וחברות שהלוו כסף למדינה. 174 אלף מהמלווים עדיין בין החיים, לעומת 109 אלף איש שכבר נפטרו. גם קרוביהם של מי שהלוו כסף למדינה וכבר אינם בין החיים יכולים לדרוש את הכסף בחזרה. מבירור "לילה כלכלי" עולה הסכום המדויק שנמצא אצל בנק ישראל עומד על 541 מיליון שקלים.

 

בסך הכל מכרה ישראל מעל 15 מיליון תעודות מילווה, וקרוב למיליון מהן עדיין לא הוחזרו לציבור. חשוב לציין כי לא חייבים למצוא את תעודת ההלוואה על מנת לקבל את הכסף בחזרה. כל אזרח יכול לבדוק אם הוא זכאי להחזר כספי בעזרת תעודת הזהות שלו בלבד.

 

אפשר להיכנס לאתר https://app.boi.gov.il/wad ולעשות את הבירור הזה. מי שלא מסתדר עם הטכנולוגיה, יכול לעשות זאת דרך מוקד טלפוני.