,

שלושה חולים נוספים בטיפוס הבטן אובחנו בביה"ח "שיבא"

אמש אובחנו חמישה חולים במחלה לאחר שחזרו מנפאל. במשרד הבריאות קוראים לכל מי שביקר לאחרונה בבית חב"ד בפוקרה ופיתח חום לפנות לבדיקה

(47 שניות)

משרד הבריאות הודיע הערב (ראשון) כי בבית החולים "שיבא" שבתל השומר אובחנו עוד שלושה חולים בטיפוס הבטן. בכך עלה לשמונה מספר החולים שאובחנו בימים האחרונים. ככל הנראה כולם סעדו בעת האחרונה בבית חב"ד בפוקרה שבנפאל, ובמשרד קוראים למי שאכלו שם, ופיתחו חום, לפנות לבדיקה.

טיפוס הבטן היא מחלת חום חריפה, שעלולה לסכן חיים, הנגרמת על־ידי החיידק סלמונלה טיפי. 22 מיליון בני־אדם ברחבי העולם חולים במחלה מדי שנה.

מטיילים עלולים להידבק באכילה או בשתייה של מאכלים ומשקאות שהוכנו על ידי אדם המפריש את החיידק, או כאשר ביוב המכיל את החיידק זיהם את מי השתייה או את המים שבהם משתמשים לשטיפת המזון.

החיידק חודר למערכת העיכול ומשם עלול לחדור לדם. גם לאחר ההחלמה, חלק מהחולים ממשיכים לשאת את החיידק במערכת העיכול. גם החולים וגם הנשאים מפרישים את החיידק בצואה.

המחלה מצויה בכל העולם המתפתח ושכיחה יותר במזג אוויר חם ובתנאים סניטריים ירודים. הודו, נפאל ובנגלדש סובלות כולן מהשכיחות הגבוהה ביותר של המחלה. המחלה קיימת גם במרכז אמריקה, בדרום אמריקה ובאיים הקריביים, אך הסכנה גבוהה במיוחד בדרום־מזרח אסיה, שם החיידק העמיד לתרופות נפוץ במיוחד.

מי שנדבקים בטיפוס הבטן מפתחים לרוב חום גבוה מאוד, 39 עד 40 מעלות. בנוסף ייתכנו חולשה, כאבי בטן, כאבי ראש, חוסר תיאבון, דופק לב איטי מהרגיל והופעה של פריחה בדמות נקודות שטוחות בגוון ורוד בהיר.