,

גורמים מדיניים בירושלים: "הפסקת אש – כבר מהלילה"

דובר חמאס בעזה ובכיר בג'יהאד האסלאמי הודיעו הערב כי ההסכם להפסקת אש עם ישראל יכנס לתוקפו כבר בחצות. זמן קצר לאחר מכן, גורמים מדיניים בכירים אישרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן אור ירוק למהלך. במסגרת ההבנות ישראל צפויה לקבל רצועת ביטחון בעומק של כ-500 מטרים ברצועת עזה

שעות אחרונות של לחימה? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נתן הערב (שלישי) אור ירוק לצוות המשא ומתן הישראלי והפסקת האש בין ישראל לארגוני הטרור ברצועה. נתניהו העניק את האישור להתחלתה של הפסקת אש לא רשמית שתחל בשעות הלילה.

 

נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק, ושר החוץ אביגדור ליברמן, קיבלו פה אחד את מתווה הפסקת האש עליה סיכמו הצדדים. הפסקת האש התקבלה גם על ידי שר החוץ, אביגדור ליברמן, שאמר לאורך הימים האחרונים כי אסור לדבר על פעולה קרקעית מאחר ופעולה כזו תהיה לטווח ארוך.

 

מוקדם יותר הערב, דובר חמאס ברצועת עזה, איימן טהא, אמר לעיתון המצרי "אל-אהראם" כי הפסקת האש תוכרז בשעה 21:00 ויישומה יצא לפועל בחצות הלילה. גם נציג בכיר בג'יהאד האסאלמי הנמצא בקהיר, אמר כי הפסקת האש תוכרז בצורה רשמית עוד הערב.

 

הבכיר, אבו-עימאד ריפעי, אמר כי ההצהרה הרשמית על הפסקת הלחימה תוכרז במסיבת עיתונאים רשמית בקהיר. מוקדם יותר הבהירו גורמים מדיניים בישראל כי עדיין אין כל הסכמה בין הצדדים. "אין כל הסכמה ישראלית לשום נוסח של הפסקת אש. בנוסף, דובר ממשלת ישראל, מארק רגב, התראיין ל-CNN ואמר כי עדיין אין סיכום על הפסקת אש בין הצדדים. "הכדור עדיין נמצא במשחק", אמר הדובר.

 

על פי דיווח בעיתון "פלסטין אל-יום" במסגרת הפסקת האש יוקם מנגנון פיקוח משולש בו ישבו נציגים ביטחוניים של ישראל יחד עם נציגים של ארצות הברית ומצרים. בנוסף, דווח כי יחד עם מצרים, גם גרמניה לוקחת חלק פעיל בכינון הפסקת האש. ראש ממשלת חמאס ברצועה, איסמעיל הנייה, נפגש היום עם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, שהגיע לרצועה ואמר כי ארגונו אינו נגד "רגיעה שתעצור את התוקפנות על העם הפלסטיני".

 

נתניהו לבאן: "לא נהסס לעשות כל מה שצריך"

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפתח פגישתו עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, כי ישראל לא תהסס לעשות כל מה שצריך על מנת להגן על אזרחיה. מנגד, באן הבהיר כי הוא מתנגד לאפשרות של מהלך קרקעי של ישראל ברצועה.

 

נתניהו הודה לבאן על כך שהבהיר שלישראל הזכות להגן על עצמה. "אנו חולקים את הדאגה הזו וזו הסיבה שהצבא שלנו מנסה להימנע מקורבנות אזרחיים. הג'יהאד וחמאס אינם חולקים את הדאגה שלך בנוגע לאזרחים שלנו ושלהם", אמר

נתניהו בפתח הפגישה.

 

ראש הממשלה הגדיר את הסתתרותם של פעילי הטרור מאחורי אוכלוסייה אזרחית כ"פשע מלחמה". "אני בטוח שאתה מבין ותמשיך לתת את סמכותך המוסרית נגד הטרור", אמר נתניהו. באן בדבריו אמר כי הוא ביקר בערים שספגו רקטות וראה עם מה תושביהם מתמודדים. "יכולתי לראות במו עצמי כיצד האנשים האלה חיים תחת איום הטרור. זה לא אחראי ורשלני", אמר באן.

 

מוקדם יותר היום אמר נשיא מצרים, מוחמד מורסי, כי "התוקפנות הישראלית בעזה תסתיים עוד היום". סוכנות הידיעות הממלכתית של מצרים "מנא" ציטטה את הנשיא בדברים שאמר בהלוויית אחותו. "המאמצים להביא להסכם רגיעה יניבו תוצאות חיוביות כבר בשעות הקרובות", אמר מורסי.

 

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שוחח אחר הצהריים עם מורסי בנוגע למצב בישראל. אובמה קרא לנשיא המצרי לפעול על מנת למנוע את ההסלמה באזור. היועץ לביטחון לאומי של הנשיא האמריקני, אמר כי מדובר בפעם השלישית ביממה האחרונה בה דנים השניים בנושא.

 

אובמה בירך את הנשיא מורסי על חלקו במהלכים הדיפלומטיים ובנסיונות להביא להפסקת הלחימה ברצועה. לדברי היועץ, הנשיא אובמה מאמין כי הדרך הטובה ביותר להתקדם היא באמצעות דיפלומטיה.