מכינים עוגיות עם הילדים, פוטוליה

המשחקים שישמחו את הילדים (ויטנפו לכם את הבית)

חייבים להודות בזה: ילדים אוהבים להתפלש, גם כשנדמה שאין בכך צורך. לקראת החופש הגדול: פעילויות בעלות פוטנציאל טינופי גבוה במיוחד

  • פורסם ב:
  • 24/06/2018 12:39
  • |

משחקי ילדים יכולים להיות מהנים עד מאוד, עד שמגיע שלב הניקיון של אחרי. הנה כמה משחקים שיגרמו לילדים שלכם לפרוח מאושר, אבל ייקח לכם הרבה זמן לנקות. אתם מוכנים לזה?

יצירה בקצף גילוח או צבעי ידיים. מתיזים הרבה קצף גילוח או צבעי ידיים על שולחן ופשוט נותנים לילדים ליצור כאוות נפשם. הם נהנים להתפלש בקצף ולהתמרח עם הלבן הנעים הזה כאילו אין מחר, ואם מדברים על צבעי ידיים, הרי שגם הבגדים הופכים באורח פלא לחלק מהיצירה המתהווה.  בנוסף, אחרי זמן מה הקצף והצבעים נוזלים לכיוון הרצפה, הילדים דורכים על זה ומכאן עד לטינופת בכל הבית הדרך קצרה מאוד, כמו שאתם בטח יודעים.

אפיית עוגות. כל יצירה במטבח היא אטרקציה מדהימה עבור הילדים. מצד שני, מה שהייתם יכולים לעשות בחצי שעה, יכול בקלות להפוך לאחר צהריים שלם של קמח בכל פינה ומצרכים שנשפכים לכל עבר. כך או אחרת, הילדים ייהנו מהמגע במרקמים השונים, מהעשייה ומתשומת הלב שלכם שתהיה בעצם מופנית למזעור נזקים אבל הם יפרשו אותה כזמן איכות. אחרי שהכול יהיה בתנור, הילדים יוכלו לפרוש לאמבטיה או למשחק ולכם תישאר המלאכה שאין שנייה לה – קרצוף.

גירוד גירים וסבונים. בין אם זה יצירה של בקבוק עם שכבות חול צבעוניות או הכנת שקיות ריחניות לארונות, כאשר מדובר בגירוד עדיף להציע לילדים בעדינות לעשות את זה מחוץ לבית. אם ההצעה שלכם נדחתה על הסף, היכונו לאבק בכל פינה והתעטשויות בלתי פוסקות, וכל זה לשם מה? כדי להכין בקבוק עם שכבות חול צבעוניות, יש לגרד גירים במגרדת או לצייר איתם ולאסוף את האבק שמתקבל. בכל פעם יש לשפוך את האבקה לתוך הבקבוק ולהתפלל שמשב רוח קיצי לא יעיף את הגיר המפורר לכל עבר. הרעיון עם הסבונים הוא דומה – מגרדים סבון קשיח ואת הגרגרים מכניסים לתוך שקיות אורגנזה צבעוניות. סוגרים את השקיות היטב ושמים בין הבגדים ליצירת ריח נעים בארונות.

טיפ חשוב: בדקו היטב אם הילדים סגרו את שקיות האורגנזה או את הבקבוק עם שכבות הגיר. הדבר האחרון שאתם רוצים זה סבון מפורר בין הבגדים או אבקת גיר מפוזרת בחדר הילדים.

פצפצים צבעוניים. במקום לצבוע בצבעי גואש בדרך הקונבנציונאלית, אפשר להתפרע ולהפוך את היצירה הצבעונית לכזו שהילדים יזכרו למשך זמן רב. יוצרים מעין גרביים מנייר פצפצים ודבק סלוטייפ ו"גורבים" אותן על הרגליים של הילדים. במקביל מכסים את שטח הסלון/החצר בניירות ומפזרים על הנייר שלוליות קטנות של צבעי גואש. הילדים בעצם הולכים על הצבעים ויוצרים בעזרת הרגליים יצירה צבעונית כשברקע קולות הפצפצים המתפוצצים.

גרסה לחובבי אקסטרים: אפשר לוותר על גרבי הפצפצים ופשוט לתת לילדים ליצור בעזרת הרגליים. שיפור מיומנות המוטוריקה העדינה והגסה יבואו כאן לידי ביטוי ביתר שאת ולצידן כמובן צורך נואש במקלחת שתדרוש גם היא ניקיון יסודי בהמשך.

פצפצים צבעוניים

פצפצים צבעוניים( פוטוליה)

 

יצירה בחמר. על פניו נראה שזו פעולה שאמורה ליצור נזק סביבתי מועט באופן יחסי, אבל אל תיפלו בפח הזה. מדובר במלכודת מלכלכת מאין כמותה, בעיקר בגלל שהילדים אוהבים להתפלש ולגעת בחמר בכל מיני איברים שבאופן עקרוני אמורים היו להישאר מחוץ לטווח. יצירת החמר היא פעולה שדורשת המון סבלנות ושטח שמראש נידון להתלכלך. אחרי שהצלחתם ליצור עיסה רטובה מספיק אבל לא מימית מידי, אפשר לחלק את החמר בין הילדים ולאפשר להם ליצור להנאתם. טיפות חמר, ניגובי ידיים בבגדים, התמרחות בחומר החום יוציאו את הילדים עם חיוך אדיר על השפתיים, אבל מלוכלכים מכף רגל ועד ראש. אה, ועוד לא דיברנו על זה שאת התוצרים תצטרכו לשמור במשך עידנים, שהרי מדובר ביצירת אומנות...

אז נכון, אפשר לשחק בלגו, בקוביות, לצייר בצבעי שמן ולשמור על סביבה נקיה וסטרילית. מצד שני, אותה התמרחות שאנחנו רואים כלכלוך מפתחת אצל הילדים את החושים, את היכולות המוטוריות ואת היצירתיות, כיוון שהם לא מוגבלים בחוקים, בהוראות ובמה "צריך" או "לא צריך" לעשות עם החומרים. במילים אחרות: אם כבר לכלוך בבית, עדיף שהוא יהיה כזה שמסב לילדים הנאה שלמה.