הכרזת י-ם: איראן רוצה אינתיפאדה; מצרים וירדן "ישחררו לחץ"

יממה לאחר הכרזתו של הנשיא טראמפ, העולם הערבי אמנם מגיב - אבל במתינות. מצרים וירדן יאפשרו הפגנות של אזרחים כדי להוציא קיטור, ואפילו בסביבת הפלסטינים מועברים מסרים מרגיעים. לעומם טהראן מעוניינת בהסלמה - שתעלים את הסכסוך עם סעודיה • פרשנות

איראן ונסראללה הם אלו שיפעילו את עיקר הלחץ על האינתיפאדה בעקבות הכרזת טראמפ, עם זאת בשאר מדינות הערב מועברים דווקא מסרים מרגיעים.

 

איראן מעוניינת באינתיפאדה מכיוון והיא מעוניינת להעלים את סכסוכיה עם סעודיה. היא תשמח אם יהיו הפגנות אזור שיצאו מכלל שליטה. האיראנים יציעו כסף וסיוע לפלסטינים.

 

נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה שפועל בסיוע שלטונות איראן, הצהיר אתמול כי יש לקרוא לאינתיפאדה פלסטינית חדשה ולהסלים את ההתנגדות, זאת בעקבות הצהרתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בה הכיר בירושלים כבירת ישראל.

 

לכתבות נוספות בנושא הכרזת ירושלים >>

הרחוב הערבי זועם - "להכריז על מרד אזרחי גדול"

המתיחות היא רק קדימון, המבחן האמיתי - מחר · פרשנות

הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בקרוב

 

 

בניגוד לאיראן, במצרים וירדן יהיו תגובות מתונות יותר ויאפשרו הפגנות של "שחרור לחץ". הפלסטינים בעצמם, למרות תמונות העימותים במהלך היממה שלאחר ההכרזה, לא מלהיטים את הרוחות.

 

בעיתונות הפלסטינית ציין אתמול אחד הפובליציסטים כי "מדינות ערב זנחו אותנו, לא נרים את כל זה לבד". כך שדווקא הפעם נראה מועברים מסרים מרגיעים בסביבה הפלסטינית, בניגוד למצופה.

 

  • תגיות: