10tv, 10tv

הכרזת י-ם: הרחוב הערבי זועם – "להכריז על מרד אזרחי גדול"

יממה לאחר הכרזתו של הנשיא טראמפ, זעמו של העולם הערבי לא שכך. עשרות הפגנות התקיימו ברחבי בעולם, בשטחים נרשמו עימותים עם כוחות הביטחון. בכיר ברשות: "זה נשיא אומלל, הגיע הזמן למרד אינטנסיבי וממושך" • לפני ההכרזה, הזמין טראמפ את אבו מאזן לפגישה כדי לדון בתכנית השלום

יממה לאחר הכרזתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי מדינתו מכירה בירושלים כבירת ישראל, זעמו של העולם הערבי לא שכך. יותר מכל, הדבר בא לידי ביטוי ברחובות הגדה ועזה.

 

עימות קשים נרשמו במהלך היום, אך הם רק הכנה למהומות הצפויות מחר, סביב תפילות יום השישי. איסמעיל הנייה, מנהיג הלשכה המדינית של חמאס, קרא ליציאה ל"אינתיפאדת שחרור ירושלים והגדה". כמוהו עשה גם חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה, שטען רק הסלמה של ההתנגדות תביא לביטול החלטתו של טראמפ.

 

>> הכרזת טראמפ - כתבות נוספות:

המתיחות היא רק קדימון, המבחן האמיתי - מחר • פרשנות
הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בקרוב
נתניהו: מגעים עם מדינות נוספות להכרה בי-ם בירת ישראל

 

יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני ומי שהיה בעבר שר בממשלה הפלסטינית, קדורה פארס, טען בראיון לחדשות עשר כי נאומו של טראמפ היה צפוי. "זה נשיא טיפש, אומלל", אמר פארס ואמר כי "זה הזמן להכריז על מרד אזרחי, גדול, ממושך ואינטנסיבי נגד הכיבוש".

 

קדימון למחר: הפגנות ברחבי השטחים
 

קדימון למחר: הפגנות ברחבי השטחים(ללא קרדיט)

לעומת קריאותיהם של נסראללה והנייה, יושב ראש הרשות, אבו מאזן, לא התבטא באופן דומה. טרם ברור אילו הנחיות העביר לכוחות הביטחון של הרשות לגבי מחר. כלומר, אם ירסן במידת האפשר את המהומות הצפויות או יתיר שחרור לחץ שעלול להוביל להסלמה.


לחדשות עשר נודע מפי בכירים בבית הלבן כי לפני הצהרה על ירושלים, טראמפ הזמין את עבאס לפגישה בבית הלבן כדי לדון בתכנית השלום שהנשיא מגבש. עבאס צפוי להגיע בעוד כמה שבועות לארה״ב לבדיקות רפואיות. הבכירים ציינו כי עדיין לא נקבע מועד סופי לפגישה.

 

יו"ר הרשות הצהיר היום, לאחר פגישה עם עבדאללה מלך ירדן, כי "אין מנוס מפתרון שתי המדינות, מדינה פלסטינית בגבולות 67' ובירתה מזרח ירושלים ומדינת ישראל". עוד אמר: "אנחנו מתנגדים להחלטת טראמפ וסבורים כי אמריקה הרחיקה עצמה רבות מכל פעולה מדינית במזרח התיכון, משום שלא יהיה לה עוד תפקיד".


ההפגנה הפלסטינית הגדולה ביותר נערכה בכיכר מנארה ברמאללה. שם מפגינים שרפו תמונות של טראמפ וכינו אותו טרוריסט. אחד המפגינים טען: "הוא לא נותן חסות לתהליך השלום אלא הורס אותו". מפגין אחר אמר: "העם הפלסטיני הוא שיקבע את גורלו. לא טראמפ ולא הסכמים בינלאומיים יפקיעו את זכויותיו על ירושלים".

 

 

"אינתיפאדת שחרור ירושלים". איסמעיל הנייה (ארכיון)(רויטרס)

הפגנות דומות נעשו במוקדים אחרים ברחבי השטחים. כוחות צה"ל עדיין פרוסים במוקדי החיכוך ביהודה ושומרון, על מנת למנוע מהפרות הסדר הללו להחריף. עשרות המוקדים התפרסו לכל אורך הגדה, מחברון שבדרום ועד לג'נין שבצפון, כאשר רמאללה הייתה התהלוכה המרכזית. הפלסטינים מדווחים על יותר ממאה נפגעים באירועים, בעיקר כתוצאה מירי נגד הפס"ד - כדורי גומי, רימוני גז ו"רוגר". על מנת למנוע התלקחות הורו לכוחות להימנע משימוש באש חיה, ולהעדיף את האמצעים לפיזור הפגנות.


למרות שהכוחות מתוגברים, לצורך ההשוואה, התגבורות שהובואו לקראת מחר הן מצומצמים לעומת התגבורת בתקופת המשבר שפרץ בירושלים עקב גלאי המתכות.

 

 

  • תגיות: