סכנת משטחי ההחתלה: איזה משטחים מסוכנים, ומה אפשר לעשות?

באילו מדינות מייצרים מוצרי תינוקות העומדים בתקן? האם חציצה יכולה לעזור? ומה עושים עם PVC? בעקבות תחקיר ברקוד - הקשבנו לשאלותיכן, והבאנו גם תשובות

בעקבות תחקיר החומרים הרעילים במזרני ההחתלה וסדני הניילון של הפעוטות בישראל, ששודר כאן השבוע, שר הכלכלה מודיע היום בכנסת על תהליך מזורז לתקן חדש. מה יקבע התקן החדש ומה הן הנחיות משרד הבריאות לצמצום החשיפה לחומרים האלה?


הבשורה המשמעותית היום מגיעה מהכנסת, שם השר אלי כהן התחייב לשים סוף לדיונים, שנמשכים כבר כמעט שנתיים, לגבי התקן שיגן על התינוקות הישראלים מפני פתלאטים וביספינול - חומרים רעילים המשמשים בתעשיית הפלסטיק לריכוך ולשקיפות של מוצרים.


>> לכתבות הקודמות

אילו חומרים רעילים מסתתרים במשטחי ההחתלה? | קריאה לדיון דחוףמוצרים כבר יורדים מהמדפים

 

התקן החדש יכלול את משטחי ההחתלה הקבועים והחד פעמיים, מגיני המזרנים, סדיני הגומי, השעווניות המשמשות מתחת לסדין במיטות התינוקת והפעוטות - ובכל משפחת המוצרים האלה, הערב אנו מביאים לראשונה גם את עצות משרד הבריאות לצמצום החשיפה לרעלים - עצות שחשוב ליישם, עד שהתקן ייכנס לתוקף.

 

החלפת חיתול לתינוק על משטח החתלה
 

החלפת חיתול לתינוק על משטח החתלה(פוטוליה)

ש: האם יש סכנת רעילות גם במזרנים נוספים מפלסטיק? עריסות? מיטות תינוק ומעבר?
ת: "אצל מזרונים ללולים ועריסות ועגלות מפלסטיק, המצב הוא כמו משטחי החתלה - כיום אין תקן לפתלאטים ולכן יש לכסות אותן בסדין או בד אחר ולהחליף בתדירות סבירה".

 

ש: במידה ולא רשום שום דבר על המוצר, או שרשום PVC או דברים אחרים, מה אמורים להבין מזה?
ת: "מאחר ומדובר בחומר שקוף וחסר ריח, אי אפשר לראות האם קיים פתלאט במוצר. ב-PVC יש סיכוי גבוה להימצאות פתלאטים, אבל יש גם PVC שכן עומדים בתקינות רלוונטיות לפתלאטים".

 

ש: האם יש מדינות שהיבוא מהן נחשב בטוח, שתווי התקן בהם מחמירים יותר?
ת: "במוצרים ממדינות אירופה, מדינות מתקדמות, ארה"ב, אוסטרליה, יפן, סביר להניח שיימצאו פחות גורמים מזהמים, גם פחות פתלאטים".

 

ש: האם במשטח פעילות בבית יש גם חומרים מסוכנים? גם הוא עשוי מפלסטיק.
ת: "משטחי פעילות לילדים נחשבים צעצועים, ולכן מפוקחים תחת תקני צעצועים בישראל ואין מה לחשוש מהם".

 

ש: האם סדין, שמיכה או חומר מבודד אחר עוזר ומונע את החשיפה לחומרים הרעילים?
ת: חציצה בין המוצר לילד על ידי סדין או חיתול בד מפחיתה משמעותית את החשיפה".

 

ש: כל כמה זמן מומלץ להחליף את הכיסוי או הסדין?
ת: "אין המלצה ספציפית לתדירות ההחלפה של כלי המיטה. תדירות של אחת לכמה ימים אמורה בהחלט לתת מענה ולהפחית את החשיפה לפתלאטים באופן ניכר".

 

ש: האם אפשר להסיר את הפלסטיק מהמזרן ולהשתמש בו ללא ציפוי?
ת: כמובן שאסור להוריד את הכיסוי, לקרוע את המוצר או לפגוע בו - זה עלול לחשוף את התינוק לגורמי סכנה אחרים, גורמים פיזיקליים וכימיים.

 

"ובאופן כללי, תוודאו כמובן שהתינוק נחשף כמה שפחות למוצרים האלה, גם ברמצת מגע של הפה, לא מלקק אותם, לא לועס אותם, לא מרייר עליהם ונוגע בהפרשות האלה".

 

  • תגיות: