10tv, 10tv

"יצהיר בימים הקרובים": טראמפ דחה את ההחלטה על העברת השגרירות

וושינגטון הודיעה כי הנשיא טראמפ לא יכריז הלילה על החלטתו בדבר חידוש הצו הנשיאותי המונע את העברת שגרירות ארה"ב מת"א לבירה, למרות שהיה זה אמור להיות המועד האחרון. הממשל לא הצהיר על חידוש אך גם לא על ביטול

הלילה (שלישי) היה אמור להיות המועד האחרון לחידוש הצו הנשיאותי המונע את העברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים. יחד עם זאת, הבית הלבן הצהיר כי הנשיא, דונלד טראמפ, לא ינקוט בכל פעולה בעניין הלילה וכי ההחלטה תתקבל "בימים הקרובים".

 

סגן דוברת הבית הלבן הצהיר כי "הנשיא היה מאוד ברור מאז ומעולם כי לא מדובר בעניין של 'האם' אלא בשאלה של 'מתי'. יש לציין כי אמנם הלילה היה אמור להיות המועד האחרון לחתימה על הצו, אך עובדה זו לא מונעת מהנשיא לחתום על צו חדש אם ירצה בכך בעוד מספר ימים.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

טורקיה על הכרה בירושלים כבירת ישראל: "תוביל לאסון גדול"

מצרים וירדן לארה"ב: "לא להכיר בי-ם כבירת ישראל"

הפלסטינים: העברת השגרירות או הכרה בירושלים - סוף תהליך השלום

 

מדובר בצו שנחתם מדי שישה חודשים, מאז החלטת הקונגרס האמריקני ב-1995 להעביר חוק המכיר בירושלים כבירת ישראל ומחייב את הממשל האמריקאי להעביר אליה את השגרירות. עם זאת, בלחץ נשיא ארה"ב דאז ביל קלינטון הוכנס בנוסח החוק סעיף המאפשר לדחות את מימוש החוק עקב שיקולים ביטחוניים. מאז ועד היום דוחים הנשיאים האמריקנים את ההחלטה.

 

האם הוא שוב יחתום על הצו? נשיא ארה
 

האם הוא שוב יחתום על הצו? נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ(דובר הבית הלבן)

הנשיא טראמפ התחייב במערכת הבחירות שלו לנשיאות להיות הנשיא הראשון שמקיים את ההחלטה, אולם לאחר בחירתו נמנע מלהגיב לנושא מתוך חשש כי העברת השגרירות תפגע בתהליך השלום אותו הוא רוצה לקדם בין ישראל והפלסטינים ותלהיט את הרוחות באזור. אם טראמפ לא יחתום על הצו, ברירת המחדל היא כי הממשל יחל בהליכים להעברת השגרירות.

 

בתוך כך, סגן ראש הממשלה הפלסטיני, זיד אבו עמר, נפגש היום ברמאללה עם הקונסול האמריקני בירושלים, דונלד בלום, ועביר לו מסר מאבו מאזן, לפיו העברת השגרירות לירושלים, או הכרה בירושלים כבירת ישראל היא צעד מגונה.

 

אבו עמר הוסיף ואמר בפגישה כי הרשות הפלסטינית מתנגדת לכל החלטה לשינוי הסטטוס קוו בירושלים, והבהיר כי אם יינקטו הצעדים הנ"ל, הדבר ישחרר את הרש״פ מכל הבנות שהושגו בעבר עם הממשל האמריקאי. עוד אמר כי צעדים מעין אלו ייתקלו במחאות גדולות מצד האזרחים הפלסטינים ויתר הערבים והמוסלמים באזור ובעולם.


כמו כן, תנועת פתח קראה לפעיליה להיות בכוננות כללית ולעקוב אחר תוכניות הפעולה שיפורסמו, במידה ותתקבלנה ההחלטות המדוברות בעניין ירושלים על ידי ממש טראמפ. התנועה קראה לציבור הפלסטיני להתמודד באופן דחוף עם המתקפות "חסרות התקדים נגד ירושלים באמצעות ממשלת הטרור מתל אביב, מצד אחד, ומוושינגטון מצד שני", כלשונם.

 

 

"העברת השגרירות - צעד מגונה". יו"ר הרש"פ אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ(רויטרס)

שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, התראיין הערב לאתר "פוליטיקו" האמריקני והתייחס בין השאר לנושא העברת השגרירות והכרה בירושלים כבירת ישראל. לדבריו, כל הסכם שלום עתידי בין הצדדים תמיד כלל ויכלול בתוכו הכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל. "איני חושב שזה יפגע בתהליך השלום כלל", אמר.

 

עוד אמר דרמר כי הנשיא נראה נחוש להכריז על ירושלים כעיר הבירה של ישראל במהלך נאום שיישא ביום רביעי, זאת על אף שהוא ככל הנראה יחתום שוב על הצו הנשיאותי שימנע את העברת השגרירות.

 

ביום ראשון הקרוב ייפגשו נשיא צרפת, עמנואל מקרון וראש הממשלה, בנימין נתניהו, לארוחת צהריים בפריז. על פי גורמים דיפלומטיים הם צפויים לדבר בין השאר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. עוד מסרו אותם גורמים כי "צרפת לא משנה את עמדתה לגבי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. הסוגיה צריכה להיות עניין של שיחות בין הצדדים".

 

מוקדם יותר, התייחסו מספר מדינות ערב להחלטות הצפויות בעניין ירושלים. סגן ראש הממשלה הטורקי, בקיר בוזדאג, אמר כי הכרה בי-ם כבירת ישראל עלולה "להוביל לאסון גדול". לדבריו, הכרה שכזו עשויה להצית סכסוך נוסף במזרח התיכון. "מעמדה של ירושלים נקבע בעבר בהסכמים בינלאומיים ששימורם הכרחי לשלום וליציבות האזור", הוסיף.

 

 

"הסוגיה צריכה להיות עניין של שיחות בין הצדדים". נשיא צרפת, עמנואל מקרון(רויטרס)

שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, ושר החוץ הירדני, איימן ספדי, שוחחו הלילה עם עמיתם האמריקני, רקס טילרסון, והביעו גם הם את התנגדותם לכך שארה"ב תכיר בירושלים כבירת ישראל, צעד שטראמפ עשוי לעשותו בימים הקרובים.

 

"הכרה בירושלים כבירת ישראל עלולה להביא לסיבוכים ולהשלכות שליליות על תהליך השלום עם הפלסטינים", אמר שר החוץ המצרי לטילרסון. "מעמדה של ירושלים בקרב שלוש הדתות מצריך נקיטת זהירות, מצרים מעוניינת שהחלטות כאלה יתקבלו מתוך תבונה״, הוסיף שוכרי.

 

שר החוץ הירדני אמר ששינוי העמדה האמריקנית בנושא ירושלים היא החלטה בעלת "השלכות מסוכנות" וכי עלולה לעורר מתיחות וכעס בעולם הערבי והמוסלמי: "החלטה כזו תתדלק את המתיחות ותסכן את מאמצי השלום עם הפלסטינים".

 

אמש אמר בפורום סבן יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, כי הנשיא עומד לקבל החלטה בנוגע למעמדה של ירושלים ולהעברת השגרירות. "הוא עדיין בוחן את העובדות השונות. הוא יבשר על החלטתו בעצמו", אמר.

  • תגיות: