נתוני המיצ"ב נחשפים: עלייה במדדים, צומצם הפער בין המגזרים

הנתונים מציגים עלייה כמעט בכל התחומים, במיוחד במתמטיקה ובמדעים. באנגלית ובעברית אין שינוי משמעותי מהשנה שעברה. הפערים בין יהודים לערבים הצטמצמו, אך נמצאה עלייה בפערים על רקע סוציו אקונומי. בנט: "אנחנו בדרך הנכונה"

  • פורסם ב:
  • 29/11/2017 10:55
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/11/2017 10:55
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

משרד החינוך והרשות הארצית למדידה והערכה פרסמו הבוקר (רביעי) את נתוני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) לשנת הלימודים תשע"ז.

 

המבחן הציג עלייה כמעט בכל המדדים שנבחנו, במיוחד במתמטיקה ובתחומי המדעים. בחמישה מתוך תשעת המבחנים נרשמו עליות, כאשר ברבע הנותרים לא חל שינוי משמעותי. השינוי המצטבר לאורך העשור האחרון מראה עלייה בהישגים בכל התחומים.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

החל פינוי מבנה בלתי חוקי ב"נתיב האבות"; כמאה מתבצרים מסביב

כ"ט בנובמבר: באו"ם ידעו - תכנית החלוקה נידונה לכישלון

חשד: ביצע מעשים מגונים בילד בן 11 - שהכיר במשחק ברשת

 

בכיתות ח' למשל נמצאה עלייה של 23 נקודות במדע וטכנולוגיה, שש נקודות באנגלית, שתי נקודות במתמטיקה ותשע נקודות במבחני שפה לציבור הערבי. לעומת זאת במבחני השפה לדוברי העברית נמצאה ירידה של נקודה אחת.

 

בכיתות ה' נמצא שיפור של 12 נקודות ביחס לממוצע של השנה שעברה במתמטיקה. במבחני השפה לדוברי עברית נרשמה עלייה של חמש נקודות ובמבחנים לדוברי הערבית ישנה עלייה של 19 נקודות. עם זאת, באנגלית הייתה ירידה של שלוש נקודות ביחס לשנה שעברה.

 

הישגי תלמידי כיתות ח' לאורך השנים
 

הישגי תלמידי כיתות ח' לאורך השנים(חדשות עשר)

הישגי תלמידי כיתות ה' לאורך השנים
 

הישגי תלמידי כיתות ה' לאורך השנים(חדשות עשר)

עוד נמצא כי חל צמצום בפערי הציונים בין התלמידים היהודים לערבים, אך עלייה בפערים על רקע סוציו-אקונומי. בדיווח על מעורבות באירועי אלימות נראית ירידה הדרגתית בעשור האחרון, אך בחטיבות עליונות בחברה הערבית נמשכת מגמת העלייה באלימות. כמו כן, ישנה עלייה במספר המורים וההורים החשים מאוימים.

 

פערי ההישגים בין תלמידים מרקע נמוך לתלמידים מרקע גבוה התרחבו במעט, לאחר שבשנה שעברה נרשם צמצום משמעותי. בקרב דוברי הערבית נמצא דפוס דומה של שינויים בפערים בין תלמידים מרקע נמוך לתלמידים מרקע בינוני, לאחר שבשנה הקודמת נמצא צמצום.

 

 

"צמצום דרמטי בפערים". שר החינוך בנט במסיבת העיתונאים (הבוקר)(חדשות עשר)

"לאור הנתונים שלפנינו אני יכול לומר בסיפוק גדול - אנחנו בדרך הנכונה", אמר שר החינוך נפתלי בנט במסיבת עיתונאים להצגת הנתונים, "לראשונה מזה עשור, ירידה כבר שנתיים ברצף של הפערים בין החזקים לחלשים". הוא הוסיף נצא צמצמום "דרמטי" בפערים, "הפריפריה והערבים תופסים את עתידם בשתי ידיים".

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב, הרחיב על הנתונים הנוגעים לאלימות בבתי הספר. "בבתיה"ס היסודיים, 10% מהתלמידים היו מעורבים בסוג של אלימות, 9% בחטיבות הביניים ו-8% בתיכונים", אמר. הוא הוסיף כי 4% מהמורים דיווחו על חשש מפי ההורים בבתיה"ס היסודיים, 11% בחטיבות הביניים ו-8% בחטיבות העליונות. "המורים בחברה הערבית מרגישים פחות מוגנים מההורים ומהתלמידים מאשר בחברה היהודית".

 

הישגי תלמידי כיתות ח' לאורך השנים
 

הישגי תלמידי כיתות ח' לאורך השנים(חדשות עשר)

הישגי תלמידי כיתות ה' לאורך השנים
 

הישגי תלמידי כיתות ה' לאורך השנים(חדשות עשר)

  • תגיות: