נופש בזנזיבר או טובת הלקוח: עבור מי עובדים סוכני הביטוח?

ישראלים רבים רוכשים פוליסות ביטוח לאחר שהם מתייעצים עם הסוכנים הרלוונטים, אך מאחורי מכירת הפוליסות מסתתר צ'ופר מיוחד מאוד עבור הסוכנים. האם מתווכי הביטוח עובדים עבור הלקוחות או שהם מייצגים אינטרס של מישהו אחר? • "אנליסט"

ביטוח טורס: לא מעט ישראלים התייעצו עם סוכני ביטוח אבל נשארו עם עשרות פוליסות דומות במחירים גבוהים. חלק מהדחף לשווק ללקוחות עוד ועוד כיסויים יקרים קשור בשיטת הצ'ופר לסוכנים, שמקבלים מחברות הביטוח גם עמלות על כל מכירה וגם טיסות סביב העולם: מפרו, דרך זנזיבר ועד טנזניה.

 

מפתה במיוחד למכור מוצר נוסף גם אם הצרכן לא באמת זקוק לו. כך למשל חברת הראל העניקה חופשה בשווי 3,500 אירו למי שינפיק הכי הרבה ביטוחים ואילו בהכשרה העניקו נופש בעלות של 2,200 דולר. אסף בוקעי, סוכן ביטוח המתנגד לשיטה, מספר כי הסוכנים מקבלים הצעות לתמריצים אפילו בוואטסאפ.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"אפשר להיות שונה": שחקן הכדורסל אורי קוקיה יצא מהארון

תיעוד: מטופל נאבק ב-6 מאבטחים בבי"ח וחוטף מהם נשק
קוריאה הצפונית שיגרה טיל בליסטי; טראמפ: "נטפל בזה"


שי מלמד, יועץ ביטוח ומנכ"ל חברת MIC, מסביר כי הישראלים עדיין לא מבינים שסוכן הביטוח מקבל עמלה על כל פוליסה שהוא מוכר. הסוכן מקבל את העמלה שלו מהחברה שלה שייכת הפוליסה שהוא משווק - בין 10% ל-25% מהפרמיה החודשית. עמלת היקף - עד 80% בשנה האחרונה וגם מתנות מפנקות, בראשן, טיסות ליעדים אקזוטיים בעולם ששמורות לסוכנים שמוכרים את מירב הפוליסות.

 

מוכרת במוקד ביטוח (ארכיון. למצולמת אין קשר לכתבה)
 

מוכרת במוקד ביטוח (ארכיון. למצולמת אין קשר לכתבה)(חדשות 10)

"טיולים לחו"ל משמשים מעין פיתוי ומערפלים את דעתם של הסוכנים להמליץ על תוכניות שיבטיחו להם את המתנות ולא לתוכניות ולפוליסות הטובות ביותר ללקוחותיהם", אומר דורון שורר, לשעבר הממונה על הביטוח במשרד האוצר. ליאור רוזנפלד, ראש לשכת הסוכנים, מסביר בשיחה עם חדשות עשר שבלשכה עדיין סבורים שלמרות הפיתויים, הסוכן נוהג באובייקטיביות. "עדיין טובת המבוטח לנגד עיניו", הוא אומר.


הממונה על השוק ההון במשרד האוצר כבר הציע לפני שנתיים לשנות את המצב ולהפסיק את מתן הנסיעות אולם השר כחלון עדיין לא אישר את הצעתו ולאחר שיעשה זאת, גם ועדת הכספים בכנסת צריכה לנהוג באותו האופן.

 

זנזיבר
 

זנזיבר(shutterstock)

ממשרד האוצר נמסר: בהתאם לחוק, לסוכן הביטוח חובת אמון כלפי לקוחותיו ועליו לבחור בעבורם את המוצר המתאים ביותר בלי להעדיף את טובתו האישית. רשות שוק ההון פועלת לצמצם את ניגודי העניינים שבין הסוכן ללקוח - בין היתר באמצעות הפחתת התמריצים השליליים המוצעים לסוכן במטרה להבטיח את מיצוי זכויותיהם של המבוטחים.

  • תגיות: