סגן נשיא ארה"ב: "טראמפ שוקל ברצינות להעביר את השגרירות לי-ם"

את הדברים אמר מייק פנס באירוע לציון 70 שנה לאישור תוכנית החלוקה בכ"ט בנובמבר, הנערך באולם המקורי שבו התקיימה ההצבעה בשנת 1947. נתניהו והנשיא ריבלין יברכו בהקלטות שהוכנו מראש. פנס: "הימים בהם מביישים את ישראל באו"ם נגמרו"

  • פורסם ב:
  • 28/11/2017 17:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/11/2017 20:10
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

משלחת ישראל לאו"ם מציינת הערב (שלישי) שבעים שנה להצבעה ההיסטורית בכ"ט בנובמבר, שבה אישרה עצרת האומות המאוחדות את תכנית החלוקה, ולמעשה את הקמת מדינת ישראל.

 

במסגרת החגיגות, מתקיים אירוע המשחזר את ההצבעה ההיסטורית באולם המקורי שבו התקיימה בשנת 1947, השוכן כיום במוזיאון קווינס בניו יורק, שעיצובו שוחזר בהתאם למראהו המקורי של האולם. האירוע מתקיים במעמד סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון ונשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר.

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

כחלון: "חוק ההמלצות טוב - אבל העיתוי חמוץ"

שביתה בנתב"ג ביום שבת: יופעל במתכונת יום כיפור

דיווח בארה"ב: טראמפ שילם לעובדים לא חוקיים 4 דולר לשעה

 

סגן הנשיא פנס התחיל ואמר כי "התכנסנו ביום ההיסטורי הזה כדי לחגוג מה שקרה פה לפני 70 שנה, כשהאו"ם הכריז על זכותם של היהודים לבית לאומי. השואה גרמה לעולם להבין שהיהודים צריכים מדינה". לדבריו, "הנשיא טראמפ שלח אותי לכאן עם מסר פשוט: אמריקה תמיד תישאר לצד ישראל". לדבריו, הנשיא מחוייב להעמיק את החברות והמחויבות והוא שוקל כיצד ומתי להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. כמו כן, הוא מחויב להביא שלום בין ישראל לפלסטינים ולעולם לא ייסכן את ביטחונה של מדינת ישראל".

 

אנשים חוגגים בתל אביב את החלטת האו
 

אנשים חוגגים בתל אביב את החלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל ב-1947(רויטרס)

עוד הוסיף פנס כי ארה"ב "גאה לעמוד מאחורי ישראל. הערכים שלנו הם הערכים שלכם, הקרב שלנו הוא הקרב שלכם. לא נסבול את תמיכתה של איראן בטרור באזור, ארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. זו הבטחתנו לישראל ולעולם. הימים בהם מביישים את ישראל באו"ם נגמרו". עוד הוסיף פנס ואמר כי "בחודש הבא אבקר בירושלים ואביע את הכבוד שלי. בביקורי אדבר מעל בימת הכנסת, ואראה את האתרים הקדושים וההיסטורים".

 

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, פנה בנאומו לסגן הנשיא פנס ואמר כי "הגיע הזמן למלא את הבטחת הנשיא טראמפ ואת חזון הנביאים ולהעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים".

 

דנון פתח את נאומו ואמר כי "זו השנה ה-70 לנס הגדול שלנו, שנתן ניצחון לאנדרדוג, ששינה את ההיסטוריה. לפני 70 שנה, במקום הזה, חלומם של הישראלים התגשם. אלו שהצביעו בעד הבינו את החשיבות של מדינה יהודית. הסיכויים היו נגדנו, אבל ישראל לא יודעת לקבל לא כתשובה. אחרי 2,000 שנה חזרנו הביתה. זה נס הניסים". עוד הוסיף דנון כי "ישראל לעולם לא תשכח את תמיכתו הדיפלומטית של טרומן. יש לנו פרטנר שתמיד נוכל לסמוך עליו - ארצות הברית".

 

ההחלטה על הקמת המדינה התבססה על מסקנות הרוב של חברי "הוועדה המיוחדת של האו"ם לענייני ארץ ישראל" (ועדת אונסקו"פ). הוועדה הגישה את מסקנותיה לאו"ם, ב-31 באוגוסט 1947, ובעצרת האו"ם, שנפתחה חודש לאחר מכן, התקיים דיון ארוך ומפורט בתוכנית החלוקה, במסגרת ועדת משנה מיוחדת שהוקמה לצורך העניין. ועדה זו גם דנה באופן היישום של תוכנית החלוקה והחליטה להקים ועדה ביצועית מיוחדת שתגיע לארץ ישראל ותוציא אל הפועל את תוכנית החלוקה.

 

מייק פנס בנאום לציון 70 שנים להצבעה על תוכנית החלוקה באו
 

מייק פנס בנאום לציון 70 שנים להצבעה על תוכנית החלוקה באו"ם(ללא קרדיט)

בין 33 המדינות שאישרו את ההחלטה בהצבעה ניתן למצוא את אוסטרליה, ארצות הברית, הולנד, צרפת, קנדה וברזיל. 13 מדינות הצביעו נגד ההחלטה, ביניהן מצרים, הודו וטורקיה. 10 מדינות נמנעו ותאילנד הייתה היחידה שנעדרה מההצבעה.

 

עוד צפויים לנאום נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר וסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס. ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ישאו ברכות שהוקלטו מראש במיוחד לאירוע, וכמו כן יישא דברים שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ.

 

  • תגיות: