10tv, 10tv

חוק ההמלצות עבר בקריאה ראשונה: "יום עצוב לדמוקרטיה"

ברוב של 46 ח"כים, וללא הצבעתם של נתניהו וארדן, עבר החוק השנוי במחלוקת. גורמים במשטרה העבירו ביקורת על החוק ואמרו: "יום שבו הפוליטיקה הקטנה ניצחה". אורן חזן אמר לרה"מ בישיבת סיעת הליכוד כי עליו לדרוש שהחוק לא יחול עליו - ונתניהו לא הגיב

לאחר יום סוער, חוק ההמלצות עבר הערב (שני) בקריאה ראשונה.

 

ברוב של 46 ח"כים, וללא הצבעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד, עבר החוק השנוי במחלוקת. 37 חברי כנסת הצביעו נגד.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

כחלון: הביקורת עלינו חסרת שחר, היועמ"ש יחליט לגבי חקירת רה"מ

"חוק תפור לבנאדם אחד": סערה בעקבות "חוק ההמלצות"

"כולנו" התפשרה: המלצות המשטרה בתיקי נתניהו לא יפורסמו

 

חבר הכנסת בני בגין (ליכוד) וחברת הכנסת רחל עזריה (כולנו), שמתנגדים לחוק, לא נכחו בהצבעה."אני מתנגדת לחוק ההמלצות כי זהו חוק שנותן עוד כח לאנשים חזקים שנמצאים תחת חקירה, ופוגע בחושפי שחיתות", אמרה עזריה, "ברגע שהחוק הפך להצבעת אי אמון החלטתי לצאת מאולם המליאה יחד עם ח"כ בני בגין".


עוד הוסיפה עזריה כי "חופש ההצבעה שניתן בסיעה אפשר לרכך את החוק. מנדלבליט יוכל לבקש את המלצות המשטרה לגבי ראש הממשלה וזהו הישג משמעותי". כעת, החוק יחזור לוועדת הפנים של הכנסת לפני קריאה שנייה ושלישית. מטרת יוזמי החוק היא להעביר אותו רשמית במהלך השבוע הקרוב.

 

עזבה את הדיון. עזריה
 

עזבה את הדיון. עזריה(חדשות 10)

גורמים בכירים באגף החקירות של המשטרה העבירו ביקורת על החוק בשיחה עם חדשות עשר. "מדובר ביום עצוב מאוד לדמוקרטיה", אמרו הגורמים, "מדובר ביום שבו הפוליטיקה הקטנה ניצחה את מערכת אכיפת החוק".


בהמשך העבירו ביקורת מרומזת על יו"ר הקואליציה דוד ביטן וחבר הכנסת דוד אמסלם (הליכוד). "נערי השליחויות הגיעו ליעד שלהם", אמרו. בתוך כך, התקיימו הפגנות מול ביתם של שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון במחאה על החוק המדובר.

 

מוקדם יותר טען חבר הכנסת אורן חזן כי החוק מזיק לליכוד. "אתה עושה נזק לעצמך ולליכוד בגלל חוק ההמלצות", אמר חזן במהלך ישיבת סיעת הליכוד, "תבהיר שאתה מבקש שהחוק לא יחול עליך". נתניהו לא הגיב לאמירותיו של חזן.

 

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, העביר ביקורת על החוק במהלך הדיון עליו בכנסת. "זה חוק שנועד עבור אדם אחד והחקירות שלו", אמר, "הדבר שמפחיד את נתניהו יותר מכל הוא שיש עוד הרבה פרטים הנוגעים לחקירות שהציבור לא מכיר והוא לא רוצה שהוא יכיר".

 

עוד הוסיף לפיד כי "מדובר בניסיון השתקה של היועץ המשפטי לממשלה. זה גם ניסיון השתקה של משטרת ישראל. אין קואליציה, אלא יש ועדה להצלת נתניהו. זה כל מה שנותר ממנה. אם חוק ההמלצות יעבור, יש עתיד תגיש בג"ץ. החוק הזה יעצר".

 

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) תקפה אף היא את החוק המדובר. "אתם דורכים על הדמוקרטיה", אמר לבני, "החוק הזה נועד לפגוע במערכת אכיפת החוק. לא כולם מושחתים, אבל מי שמגן על השחיתות הופך להיות מושחת, גם אם הוא לא כזה. פרצופה של המדינה הוא פרצוף של ראש ממשלה מושחת. אנחנו נילחם על הפנים של המדינה. מגיע לעם ראש ממשלה שדואג לעצמו לא לאחרים".

 

חבר הכנסת יעקב פרי (יש עתיד) הוסיף כי מדובר ב"חוק מביך, מושחת ומיותר. כל מה שתנסו לעשות לא יועיל כי החוק הזה יעודד הדלפות. אני בא מגוף שעוסק בחקירות ואין מצב בעולם שבו רשות חוקרת לא תסכם את פעילותה. ממה הפחד? אם ראש הממשלה נקי וטהור, אז צריך לעודד את הפרסום על כך. אם חס וחלילה הוא לא, אז יש לנו סמכויות אכיפה". בד בבד, הגן על החוק חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) במהלך הדיון.

 

 

"דורכים על הדמוקרטיה". לבני(דוברות הכנסת)

חוק ההמלצות, החוק שיאסור על המשטרה להעביר לפרקליטות המלצות בדבר הגשת כתבי אישום בתום חקירת אנשי ציבור, אושר מוקדם יותר בוועדת הפנים. לפי פשרה שהושגה בין חברי הכנסת מהליכוד ל"כולנו", הוחלט כי לא יועברו לפרקליטות המלצות משטרה באף חקירה של איש ציבור. ואולם, בחקירות קיימות עם פרקליט מלווה היועמ״ש יוכל לבקש המלצה מהמשטרה, אך זו לא תפורסם.

 

משמעות הדבר היא שהמלצות המשטרה בפרשות 1000 ו-2000 לא יפורסמו וזו היתה מטרת יוזמי החוק חברי הכנסת ביטן ואמסלם. החוק צפוי לעלות הערב לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. לאחר מכן ידונו בו פעם נוספות לפני קריאה שניייה ושלישית, שיתקיימו במהלך השבועות הקרובים.

 

במסגרת הנוסח שאושר, יוטל עונש מאסר של שנה על שוטר, חוקר או פרקליט שידליף את עמדת המשטרה בעניין כתב אישום. סעיף זה הוא אחד הסעיפים המרכזיים שאליהם מתנגד היועמ"ש, עם זאת, הוא לא סבור שיש עילה חוקית לפסול את החוק.

 

ח"כ אמסלם נשאל במהלך הדיון בוועדת הפנים מה עשה במשרדו ראש הסגל של נתניהו, יואב הורוביץ, לפני הדיון בחוק ההמלצות והשיב: "שניצלים וסלט". בלשכת רה"מ מסרו כי "ראש הסגל לא היה מעורב בשום צורה בגיבוש חוק ההמלצות. הורוביץ נקרא לכנסת ע"י יו"ר הקואליציה דוד ביטן כדי לדון בחוק של ח"כ גפני בהמשך לסיכום הקואליציוני מאמש".

 

שר האוצר משה כחלון הדף מוקדם יותר את הביקורת שהופנתה כלפי מפלגתו בעקבות הפשרה בנוגע לחוק ההמלצות. "הביקורת שמופנת עלינו בשעות האחרונות היא חסרת שחר ומגוחכת", אמר יו"ר "כולנו" במסיבת עיתונאים שכינס בסיעתו.

 

עוד הוסיף כי "מהרגע הראשון אמרתי שנתמוך בחוק והוספתי במקביל שהוא לא יחול על חקירות ראש הממשלה. לגבי חקירות מתנהלות, כולל חקירת נתניהו, יחליט היועמ"ש, אדם שהוא נקי כפיים, ישר ומקצועי, ואנחנו סומכים עליו".


בהמשך דבריו התייחס לחוקים האחרונים שנועדו להגביל את עבודת מבקר המדינה, כמו גם את עבודת בית המשפט העליון. "אנחנו נמשיך לשמור על שלטון החוק", אמר כחלון, "אני מודיע לכל ראשי הקואליציה כי חוק האסור על חקירת ראש ממשלה מכהן לא יעבור ובמקרה הצורך יחקרו ראש ממשלה".

לסיום אמר כי "לא תהיה פגיעה בבית המשפט העליון ופסקת ההתגברות לא תאושר. מצבו של מבקר המדינה לא ישתנה. "כולנו" תמשיך לשמור על שלטון החוק".

 

השתתף בהכנת הידיעה: אלי לוי

  • תגיות: