דיווח: המידע שטראמפ חשף לרוסים – פעולה של סיירת מטכ"ל בסוריה

המגזין "ואניטי פייר" פירסם כי בהדלפה של הנשיא לרוסים, הוא חשף כי חיילים וסוכני מוסד ישראלים גילו את היכולת של דאע"ש להטמין פצצות במחשבים ניידים. על פי הדיווח, הישראלים הגיעו במסוקים לתא דאע"ש בסוריה שעבד על פיתוח הנשק. המידע הוביל לאיסור העלאת מכשירים אלקטרוניים לטיסות

  • פורסם ב:
  • 23/11/2017 07:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/11/2017 07:08
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חשף בפני בכירים רוסים כי פעולה של חיילי סיירת מטכ"ל והמוסד בסוריה היא שהביאה לחשיפת היכולת של דאע"ש לייצר מטעני נפץ המוטמנים במחשבים ניידים. כך על פי דיווח של המגזין "ואניטי פייר" הבוקר (חמישי).

 

על פי הדיווח, בסוף החורף האחרון שני מסוקי יסעור ישראליים טסו מעל ירדן, בגובה נמוך ומתחת למכ"ם, כשעליהם חיילי סיירת מטכ"ל וסוכני היחידה הטכנולוגית של המוסד. הם היו בדרכם לתא של דאע"ש בסוריה שעבד על פיתוח של נשק חדש, כך סיפרו שני "מומחים בפעולות מודיעין ישראליות" למגזין.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

דיווח: המידע מישראל שטראמפ הדליף לרוסים - חדירה ישראלית למחשבי דאע"ש

פוטין על הדלפות טראמפ: "מוכנים לשחרר את התמלול של השיחות עם לברוב"

טראמפ על "פגישת ההדלפה" עם הרוסים: "לא הזכרתי את ישראל"

 

הפעולה של ישראל, על פי המגזין, הובילה לגילוי כי ארגון המדינה האסלאמית מפתח יכולת להסוות מטען נפץ בתוך מחשב נייד, שלא יתגלה בגלאים שבשדות התעופה. הגילוי הוביל לאיסור העלאת מחשבים ניידים לטיסות לארה"ב ולבריטניה, מתוך מספר מדינות מוסלמיות. איסור שבוטל לאחר ארבעה חודשים.

 

טראמפ חשף את הפרטים לגבי המשימה הסודית לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושגריר רוסיה לוושינגטון דאז, סרגיי קיסליאק, כך על פי הדיווח. עוד נכתב כי העברת המידע הרגיש נבדקת גם על ידי רוברט מולר, התובע המיוחד שמונה לבדיקת קשרי אנשי טראמפ והרוסים.

 

בדיווח תוארה גם פגישה שהתרחשה זמן קצר לאחר שטראמפ נבחר לנשיאות, בין אנשי ה-CIA למוסד, במהלכה הזהירו אנשי סוכנות הביון האמריקנית את עמיתיהם הישראלים מהעברת מידע רגיש לטראמפ, משום שלדעתם הוא נתון להשפעה רוסית.

 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ (ארכיון)
 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ (ארכיון)(רויטרס)

בחודש יוני האחרון דיווח העיתון "הניו יורק טיימס", מפי גורמים אמריקניים, כי דווקא עבודה של מומחי סייבר מישראל היא שהביאה לחשיפת התוכנית של דאע"ש. על פי הדיווח, ישראלים הצליחו לחדור לתוך תא של דאע"ש בסוריה, ובכך מצאו כי הארגון פועל לייצור חומרי נפץ הדומים לסוללות של מחשבים. לדבריהם, מידע זה היה חלק מהחומר המסווג שהעביר לכאורה טראמפ לבכירים הרוסים במהלך פגישה עמם בבית הלבן.

 

כזכור, על פי הפרסום בעיתון "וושינגטון פוסט", טראמפ מסר מידע לרוסים אשר ניתן לארצות הברית על ידי ישראל, בהסכם שנחשב כה רגיש עד כדי כך שפרטיו לא נמסרו לבנות ברית אחרות של המעצמה ולא ידועים לבכירים בממשל האמריקני. בפגישה שערכו ראש הממשלה בנימין נתניהו ודונלד טראמפ במלון במלון "המלך דוד" בירושלים במהלך ביקורו בישראל אמר נשיא ארה"ב כי "בשום שלב לא הזכרתי את המילה ישראל בפגישה עם הרוסים".

 

לפי הדיווח גורמים רשמיים, שלא היו רשאים לדון בנושא ודיברו באופן אנונימי, אמרו כי ישראל דרשה בעבר מארה"ב להיזהר מהטיפול במודיעין אותו משתפים עם הנשיא טראמפ. עוד דווח כי ההדלפה של טראמפ סיכנה סיכנה מרגל ישראלי בשורות דאע"ש.

 

לאחר הדיווח הראשוני על ההדלפה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גיבה את טראמפ ואמר כי הוא יכול להוכיח שהנשיא האמריקני לא העביר מידע מסווג לשר החוץ הרוסי. פוטין ציין כי הוא יכול לעביר לקונגרס ולסנאט את תמלול השיחה של שיחת לברוב עם טראמפ והוסיף ש"הפרשה הזו היא סכיזופרניה". עוד טען כי "התחושות האנטי-רוסיות בארה"ב פוגעות בארה"ב. לא נותנים לנשיא טראמפ לעבוד כראוי".

 

מסוק יסעור (ארכיון)
 

מסוק יסעור (ארכיון)(רויטרס)

  • תגיות: