הערב ב"המקור": מלחמת המפרץ - מאחורי הקלעים של משבר האמוניה בחיפה

פרשת הגז הרעיל, שעדיין מאיים על תושבי המפרץ, תפסה כותרות רבות. בתחקיר נביא תיעוד עם גילויים על השחקנים השונים. בין השאר - איך קרה שעמדותיו של סגן ראש המל"ל בפרשה תאמו לכאורה את האינטרסים של "חיפה כימיקלים", מפעילת המכל המסוכן? • התחקיר המלא - הערב

זה כבר יותר משנה שהאיש עם הזקן והמשקפיים מביירות מחכך ידיו בהנאה צרופה. נסראללה מביט מצפון על הפארסה הבלתי נגמרת של משבר האמוניה במפרץ חיפה - וצוחק. בנאומיו הוא מצטט את המומחים הישראלים שמזהירים מפגיעתו במכל או בספינת האמוניה, שמשמעותה "חמש פצצות גרעיניות" ו-"600 אלף נפגעים".

 

זה היה יכול להיות, מה שמכונה בגמרא "ויכוח לשם שמיים": מה הפיתרון הבטוח ביותר לתושבים? צריך לפנות את מכל האמוניה? לא צריך? לפנות חלקית? איזו חלופה טובה יותר? אוניה קטנה? מכליות משונעות (איזוטנקים)?
נשמע לכם סינית? בצדק! זה הרי צריך להיות ויכוח של מומחים בהערכות סיכונים ובכימיה.

 

איפה הבעיה? ככל שצללנו, איתי רום ואני לתחקיר (יחד עם התחקירן המצוין נדב גליק), גילינו שהדיון על איום האמוניה הוא הדבר הכי רחוק מההגדרה "ויכוח לשם שמיים". גילינו, למשל, שבאופן מעורר דאגה, חוות הדעת המקצועיות שהמדינה מציגה, שכביכול עוסקות בביטחון ובבטיחות, תואמות תמיד, אבל תמיד, את האינטרסים של "חיפה כימיקלים": פעם אחת האמוניה מוצגת באופן מופרך כצורך חיוני של המשק. שקר. הוא מסתדר מצוין בלי אמוניה; פעם שנייה ששום חלופה שהוצעה למכל אינה קבילה (זאת בזמן שחיפה כימיקלים האמינה וקיוותה שלא יפנו בסופו של יום את המכל); פעם שלישית שבעצם החלופות כן קבילות (זאת לאחר שבית המשפט העליון פסק סופית לסגור את המכל ולא היתה אופציה אחרת לחיים של חיפה כימיקלים); ופעם רביעית שבין שתי החלופות הרלוונטיות - הזרמה ישירה מאוניה קטנה או איזוטנקים, הראשונה בטוחה יותר. כמה תופתעו לשמוע שכלכלית זו גם החלופה הזולה יותר עבור ג'ולס טראמפ, הבעלים של חיפה כימיקלים.

 

>> לתוכניות "המקור" הקודמות:

"המקור": מה המחיר שכולנו משלמים על שילוב חרדים במוסדות אקדמיים?

תחקיר "המקור": מי הם היהודים שנאבקים ב"קרן החדשה" מעבר לים?

"המקור" בתיעוד מיוחד: כך נראית מערכת הבריאות מהטובות בעולם

 

הפגנת מחאה בעקבות דחיית ריקון מיכל האמוניה (ארכיון)
 

הפגנת מחאה בעקבות דחיית ריקון מיכל האמוניה (ארכיון)(עיריית חיפה)

את הכתבה מלווה מסמך מדהים שאנחנו חושפים לראשונה, שעליו חתום בכיר במשרד המשפטים, פרקליט מחוז חיפה, איתן לדרר. בשונה ממסמכים אחרים שפורסמו בעבר בכלי התקשורת, המסמך הזה הוא פרסונלי ומעלה תהיות, ולעתים חשדות נגד השרים והפקידים הבכירים שהיו מעורבים בתהליך. המסמך הזה הוא למעשה הסיבה שמבקר המדינה המליץ ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית שתבחן את התנהלות הפרשה. בין המככבים במסמך: השר להגנת הסביבה זאב אלקין, המשנה לראש המל"ל (המטה לביטחון לאומי) זאב צוק רם (ווה), מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, ואחרים.


אבל זהו רק צד אחד של התחקיר המקיף שישודר הערב. אנחנו בודקים ותוהים כיצד ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שבמשך שנים רבות היה נחשב לאויב הירוקים בעיר חיפה, נהפך להיות ירוק יותר מדשא מדושן. האם עבר תיקון? האם הדבר קשור לבחירות המונציפליות שבפתח? ואיך זה שאת אותה מלחמה עיקשת הוא לא מנהל מול הגורם המזהם יותר במפרץ - בתי הזיקוק - שבמקרה, או שלא, שייכים לידידתו הקרובה, משפחת עופר... אה, שאגב מסוכסכת עם חיפה כימיקלים. משפחת עופר מעוניינת להעיף את טראמפ ממפרץ חיפה ואף מנהלת נגדו מערכה משפטית על כך (בשאלת בעלות על הקרקע).


בטח קיוויתם שאת האקדמאים נשאיר מחוץ לתמונה. שאתם לא נתעסק. אחרי הכל הם פועלים בשם האמת האקדמית, לא? אז זהו, שממש לא. בתחקיר, לצד הקלטות ומסמכים שעוסקים בפוליטיקאים ופקידים, אנחנו גם חושפים הקלטות, לרבות צילומים ממצלמות נסתרות, שמוכיחים את האופן השערורייתי שהוכן מסמך הפרופסורים על מכל האמוניה - זה שהכריע את המערכה, זה שעליו חתום חתן פרס נובל דן שכטמן (על אף שכלל לא היה מעורב בהכנתו).


בלבלתי אתכם? אתם לא מבינים באיזה צד אנחנו? בצד של טראמפ והממשלה, או בצד של עיריית חיפה? ובכן, אנחנו הלכנו כמו תמיד על הצד של... האמת.

 

בקיצור, בואו הערב ב-21:00.

 

  • תגיות: