"המורה אמר לי שהוצאת זרע לבטלה היא רצח צאצאים": קשר השתיקה המיני בציונות הדתית

האם השתקת המיניות מגיל צעיר מרחיקה יותר ויותר צעירים מהדת? מחנכים שונים הסכימו שהחינוך המיני הוא נקודת תורפה גדולה בעולם הדתי, ויוצאי הדת מביטים לאחור בעצב - "מורה אמרה לתלמידה שכל זרע שיוצא בגללה ירדוף אחריה בגיהנום" • הפרק השלישי בסדרת הכתבות "הדתל"שים"

ביהדות נהוג לבנות מחסומים נפשיים, סייגים, שמטרתם היא הרחקת האדם ממחשבות על מין, אלא שהמחסומים האלה הופכים עם השנים לשריטות ולטריגר מרכזי בהתרחקות מהדת ואפילו בעזיבתה.

 

מתבגרים דתיים רבים נחשפו באינטרנט לסרטוני הדרכה רבניים בנושא מין וכך נגזרו עליהם חיים עמוסים באשמה. "אולי מישהו שאל והשתיקו את זה. לא זכור לי שדיברנו על זה", אומר נדב שחם, בן 27 מירושלים.

 

לפרקים הקודמים בסדרה >>

"דוסיות לובשות סקיני וקוראות לעצמן דתיות": מהפכה בעולם הדתי

"בנינו חממה מבודדת": מדוע ביישובים התורניים ביו"ש מתרחקים מהדת?

 

"האוננות היא חוויה שהיא מובנית בחוויית ההתבגרות הדתית. בת זוג שלי מצאה לפני כמה שנים בתוך ספר שהיה לי מימי התיכון דף מרוט שהיתה בו טבלה שהיה שם 'וי' על כל יום שבו הצלחתי לא לאונן", מספר בכנות ניצן אטון, מנהל מכינת "רבין" בחיפה. "המאבק הזה בעצמך, הראייה בגוף שלך כאויב שפועל נגד רצונך, ההתייחסות לאיבר המין כמשהו שגורם לך לעשות דברים שאתה לא רוצה". "התחושה הכי קשה של 'אני לא בסדר' היתה בקשר לאוננות", מסכים נתן שטריינגר מקיבוץ אלמוג.

"המחיר של זה הוא פיצול מאוד גדול. הוא נער שבבוקר הוא תלמיד ישיבה, לומד בדבקות, בקדושה ובלילה הוא מוציא זרע לבטלה, נכשל, מרגיש תחושת כישלון חרוץ לילה אחרי לילה", מספר אביה וינברג, פסיכולוג ומכשיר מחנכים למיניות בריאה. שטריינגר מסכים עם אמירה זו ומספר שרק לאחרונה השתחרר מתחושת האשמה.

 

נתן שטריינגר
 

נתן שטריינגר(חדשות 10)

"היתה מישהי שבאה אלי כאישה נשואה ואמרה שנאמר לה באולפנה על ידי המחנכות ש'כל זרע שיוצא בגלל שאת היית לא צנועה ירדוף אחרייך בגיהנום", מגלה מיכל פרינס, מנכ"לית מרכז "יהל". "ההשפעות של הדברים האלה לטווח הרחוק, כמו למשל בנוגע ליחסי המין, הן הרסניות", קובע אטון שחושף שבכיתה ד', אחד ממוריו אמר שהוצאת זרע לבטלה היא רצח צאצאים.


"העולם ההלכתי יודע רק להגיד מה אסור. אוננות אסורה, יחסי מין אסורים. זאת נקודה שהיא חור גדול, הרב אילעאי עופרן, ראש מכינת "רוח השדה". אז איך מגדלים נוער דתי, מאמין שמודע למיניות שלו וחי בשלום גם איתה וגם עם ההלכה? מחנכים שונים ששוחחו עם חדשות עשר הסכימו שהחינוך למיניות הוא נקודת תורפה גדולה בעולם הדתי.

 

ניצן אטון, מנהל מכינת
 

ניצן אטון, מנהל מכינת "רבין" בחיפה(חדשות 10)

הרב ברוך אפרתי, ראש ארגון רבני "דרך אמונה", אומר: "ההורים צריכים לדבר יותר עם הילדים על העניין המיני". לדבריו, הרבנים הדתיים עושים חשבון נפש בנושא. "אני מכיר את האמירות לפיהן אם חטאת אז אתה לא חלק מהתורה. זאת לא האמירה של התורה. רב שאומר לכיתה שלמה 'אתם חבורת רוצחים', צריך לפטר אותו מחר בבוקר", הוא קובע. מבחינת אפרתי, הדרך היא לעסוק בהתמודדות עם הפיתוי ולא עם החטא עצמו: "המקום הבריא הוא לאחר חתונה. לא כמו ההשתוללות המערבית שקורית היום שכל יומיים אנחנו שומעים על מישהי אחרת שמספרת שהיא הוטרדה מינית".


בשנים האחרונות חל שינוי: רבנים מדברים על הנושא בגלוי ומנסים להפחית את רגשות האשמה אצל התלמידים שלהם. הרב עופרן אומר כי לתלמידיו ולתלמידותיו שמתמודדים עם הסוגייה הוא מייעץ שלא מדובר בעסקת "הכל או כלום". במקביל, התלמידים לשעבר מבצעים עבור הרבנים את העבודה: פעם בשבוע מגיעים למרכז "דעת" בתל אביב מחנכות ומחנכים מכל רחבי המגזר ולומדים כיצד יש להעביר סדנת חינוך למיניות. "הרבה יותר קל להוריד את הכיפה מאשר להיפטר מהמצפון שאומר ש'מיניות זה רע'", מסכם וינברג.

 

במסגרת מהפכת לימודי המיניות, מפעיל בשנים האחרונות פורום 'קולך' תוכנית חינוך למיניות בריאה ושוויון מגדרי בבתי הספר. התוכנית, אשר הוכרה על ידי משרד החינוך, העבירה במשך שנים סדנאות בתחום על ידי אנשי מקצוע למאות תלמידות ותלמידים במסגרות החינוך הממלכתי-דתי. בשנתיים האחרונות, התוכנית פתחה אפיק נוסף של הכשרת מחנכות ומחנכים באמצעות השתלמויות המוכרות על ידי משרד החינוך, מתוך תפיסה שהמורים והמורות בבית הספר הם סוכני חיברות משמעותיים ונגישים למתבגרים ולמתבגרות ומתוך רצון לקדם שיח פתוח בינם לבין הנוער.

  • תגיות: