ביוזמת גבאי: העבודה תתמוך בגירוש מבקשי המקלט

בתום ישיבת סיעה סוערת, חברי הכנסת של המחנה הציוני החליטו לתמוך ביוזמה לסגירת מתקן חולות של שר הפנים, אריה דרעי, והשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. 12 ח"כים הצביעו בעד ו-11 התנגדו

  • פורסם ב:
  • 20/11/2017 18:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/11/2017 18:32
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי ממשיך לעורר סערות: סיעת העבודה החליטה היום (שני) לתמוך ביוזמה לסגירת מתקן חולות של שר הפנים, אריה דרעי, והשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. 12 חברי כנסת הצביעו בעד היוזמה ו-11 חברי כנסת התנגדו.

 

בישיבה הסוערת גבאי אמר שהוא לא רואה שום טעם להתנגד ליוזמה ולעורר עוינות והתנגדות בקרב קהלים שהמפלגה צריכה למשוך. ח"כ שלי יחימוביץ השיבה לגבאי וטענה שתמיכה ביוזמה יוצאת נגד הערכים הבסיסיים של המפלגה. ח"כ ציפי לבני הוסיפה כי לא הבינה מדוע צריך להביע תמיכה כעת אם בפעם הקודמת המפלגה התנגדה ליוזמה והעוינות לא התגברה.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

הממשלה קיבלה את יוזמת ארדן ודרעי: מתקן חולות ייסגר תוך שלושה חודשים

סגירת מתקן חולות: "הפך לבית מלון שאינו מעודד יציאת מסתננים"
המתווה של ארדן ודרעי: מבקשי מקלט יחויבו לעזוב את ישראל או ללכת לכלא

 

גבאי מסר: "מתקן חולות חייב להיסגר. המתקן הזה לא שיפר את ההתמודדות עם סוגיית המסתננים בשום צורה, ובמקום להיות פיתרון הפך לבעיה. בואו לא נרמה את עצמנו - כך לא נצליח לעולם להתמודד עם הבעיה המורכבת הזאת. מסתנני העבודה הלא חוקיים לא יכולים להישאר כאן יותר. הטיפול הכושל של הממשלה בסוגיה הזאת הביא אותנו למצב בו כולם מפסידים - אזרחי השכונות בהן מתרכזים המסתננים והמסתננים עצמם שחיים פה בתנאים עלובים וצריכים לחיות חיים של בריחה מתמדת ממשטרת ההגירה. יחד עם זאת, מכיוון שיש גם מבקשי מקלט שברחו הנה ממלחמות אזרחים בארצם, הרי שעל המדינה למצוא את הדרך לאתר אותם, ומי שיוכר כפליט צריך לקבל הגנה מלאה ממדינת ישראל. זו חובה מוסרית שלנו כבני אדם ובמיוחד כיהודים שנושאים על גבם מטען כבד בנושא הזה. זה בכלל לא עניין של ימין ושמאל וחייב להיות מקובל על כולנו.

 

"סיעת המחנה הציוני קיימה דיון רציני, מעמיק וענייני שבסיומו החלטנו לתמוך בסגירת מתקן חולות בעוד כשלושה חודשים ובגירושם של מסתנני העבודה. קיבלנו אותה משום שהיא תרגום להחלטת בג"ץ בנושא, החלטה שאנו מכבדים. לצערי, ממשלת נתניהו בחידלונה לא פותרת את הבעיה מזה עשור ומסתפקת בצילומים יפים אך חובתנו לתמוך כשנעשה ניסיון בעניין".

 

אבי גבאי
 

אבי גבאי(רויטרס)

ח"כ דב חנין התייחס בטוויטר להחלטה וכתב: "גבאי שכח מה זה להיות יהודי. חוויית הפליטות אינו זרה לנו, אסור לנו לשלוח פליטים אל מותם".

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר ועדת העובדים הזרים לשעבר, מסרה: "החוק מוכיח שהטיפול היחיד של הממשלה בנושא הוא התעמרות לשם דיכוי ומכירת אשליות לאזרחי ואזרחיות המדינה, ובעיקר לתושבי דרום ת''א. בלי פתרון ממשי, ללא חזון וללא אופק. לצערי גם חבריי למחנה הציוני בוחרים להיכנע לפופוליזם במקום להביא לפתרון ראוי ובר קיימא ומתיישרים לימין עם עמדה שמפנה עורף לערכינו בכלל ולערכי היהדות בפרט. אין מפלגת שמאל ראויה אשר תתמוך בגירוש תחת הסכם חשאי למדינה שלא תדאג לצורכי הפליטים, זו החלטה שהיא בניגוד לאמנת הפליטים ומחויבותנו לקהילה הבינלאומית. כפי שאמרתי פעמים רבות, עוד בכהונתי כיו"ר הוועדה לעובדים זרים בכנסת, לא כליאה ולא חוק ההסתננות יפתרו את המשבר הקיים, אלא התכניות האלטרנטיביות שהצעתי לפיזור מבקשי המקלט המתגוררים בישראל לפי חלוקה גאוגרפית מחודשת. כל פתרון אחר אינו מהווה אלטרנטיבה אלא אשליות פופוליסטיות בדמות פתרון".

 

חברת הכנסת מיכל רוזין
 

חברת הכנסת מיכל רוזין(ללא קרדיט)

לפי המתווה שהציעו השרים דרעי וארדן, המתקן לכליאת שוהים בלתי חוקיים יקבל ארכה לשלושה חודשים, זאת על מנת להיערך לקראת הסגירה.

לאחר סגירת המתקן, כל אותם אנשים השוהים באופן בלתי חוקי בישראל ייאלצו לבחור בין כניסה לכלא רגיל לבין ליציאה מגבולות המדינה. במצב העניינים הנוכחי, כליאה בחולות מוגבלת בזמן והאנשים המוחזקים במתקן רשאים לצאת בבוקר ולחזור בערב.

 

בסוף אוגוסט קבע בית המשפט העליון כי למרות שאין מניעה עקרונית להעביר את מבקשי המקלט מישראל למדינה אחרת, אסור לכלוא אותם מעל ל-60 יום במקרה של סירוב. "בעת הנוכחית לא נמצא טעם לקבוע כי ישנה מניעה שמקורהּ בדין הישראלי או בדין הבינלאומי להרחיק ממדינת ישראל למדינה השלישית מסתננים השוהים במרכז השהייה ואשר לא הגישו בקשת מקלט או שבקשתם למקלט נדחתה", כתבה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור.

  • תגיות: