המתיחות בגבול הרצועה: חמאס ומצרים פועלות לרסן את הג'יהאד האסלאמי

כמעט שבועיים לאחר השמדת המנהרה ברצועת עזה, בהנהלת ארגון הטרור עדיין נחושים לנקום בישראל. עם זאת הג'יהאד בכל זאת מתלבט אם להוציא לפועל פיגוע, אפילו קטן מימדים. הניסיון של ישראל הוא להעביר מסר ברור – לא נספוג שום פיגוע, קטן או גדול • פרשנות

כמעט שבועיים לאחר השמדת מנהרת הטרור של הג'יהאד האסלאמי בארגון עדיין נחושים לנקום בישראל.

 

במערכת הביטחון בישראל מעריכים כי למרות מאמציו של חמאס להרגיע את הרוחות, בג'יהאד האסלאמי ינסו להוציא לפועל פיגוע נקמה בזמן הקרוב. לכן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, פולי מרדכי, הקליט הודעה בערבית המיועדת לרצועה ובייחוד לחמאס ולג'יהאד האסלאמי.

 

>> המתיחות בגבול הרצועה - כתבות נוספות:

על רקע איומי הג'יהאד - נתניהו: "היד שלנו תהיה קשה עם מי שינסה לתקוף אותנו"

הג'יהאד האסלאמי עונה לאלוף מרדכי: "איומי האויב לפגוע בהנהגת התנועה הם הכרזת מלחמה"

צה"ל במסר חריף לג'יהאד האסלאמי: "ערים למזימה שנרקמת - נגיב בעוצמה"

 

הודעתו של מרדכי אינה שגרתית, ועל כן ברור כי היא נשענת על מידע מודיעיני. ההודעה פונה למפקדת הג'יהאד בדמשק. כלומר המידע הזה מצביע על הכוונה מדמשק ולחץ על הארגון ברצועת עזה להוציא אל הפועל פיגוע.

 

הרוגי ג'יהאד אסלאמי בפיצוץ מנהרה בגבול עזה
 

הרוגי ג'יהאד אסלאמי בפיצוץ מנהרה בגבול עזה(ללא קרדיט)

עם זאת, הג'יהאד האסלאמי מתלבט. החשש הוא לאו דווקא מפיגוע ראווה גדול, אלא להפך, מניסיון של הארגון לבצע פיגוע קטן יחסית, על מנת שלא יוביל למלחמה עם הצד הישראלי, כמו למשל פיגוע צליפה. לכן, ניתן לראות הנחיות לחקלאים שלא להתקרב לגדר. הניסיון של ישראל הוא להעביר להם את המסר - אנחנו לא נספוג שום פיגוע, קטן או גדול.

 

בצידה של ישראל ניצבות גם חמאס וגם מצרים. שתיהן מפעילות לחץ על הג'יהאד שלא לבצע פעולת נקמה. עצם העובדה שחלפו כבר שבועיים מהאירוע החמור ביותר ברצועה מאז צוק איתן והג'יהאד עוד לא נקם, מראה שהארגון נמצא בהתלבטות ולא ממהר לנקום.

 

עבודות סמוך למנהרה שהופצצה ליד רצועת עזה
 

עבודות סמוך למנהרה שהופצצה ליד רצועת עזה(site global)

דריכות לאורך הגבול: שטח צבאי סגור ושלטי אזהרה מטרור

 

בתוך הישובים נשמרת שגרת החיים, אך בסמוך להם, ובייחוד ביישובים צמודי הגדר, המתיחות והדריכות של הכוחות נשמרת. חלקים רבים מוגדרים כשטח צבאי סגור, וגם נתלים שלטים יוצאי דופן תחת הכיתוב "סכנה - איום", שכוונתם איום טרור.

 

בנוסף לזה, החקלאים, גם שבועיים אחרי, עדיין מתבקשים לאשר כל יציאה שלהם לשטח עם הצבא. ישנה פריסה נרחבת של הכוחות סמוך ליישובים במטרה להעניק לתושבים תחושת ביטחון בתקופה המתוחה הזו.

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול בפתח ישיבת הממשלה למתיחות בגבול עזה, הבטיח תגובה קשה במקרה של תקיפה והעביר את האחריות לשמירת השקט לארגון חמאס. "ישראל תראה בחמאס אחראי לכל התקפה נגד ישראל מרצועת עזה", אמר נתניהו על המצב שהחל עם פיצוץ מנהרת הטרור של הג'יהאד האסלאמי בשטח ישראל ומותם של פעילי הארגון, לפני כשבועיים. "היד שלנו תהיה קשה עם כל מי שינסה לתקוף אותנו - בכל גזרה", הוסיף נתניהו.

 

מוקדם יותר היום הגיב ארגון הג'יהאד האסלאמי לסרטון שפרסם אתמול צה"ל: "איומיה של ישראל מבטאים פחד ודאגה מתגובה של ההתנגדות הפלסטינית - זאת הכרזת מלחמה שאנחנו נבלום". בכיר בארגון הצהיר: "מערכתנו עם ישראל פתוחה. הריגת אנשינו במנהרה לא תעבור ללא כל עונש, האיומים של ישראל לא יסיתו אותנו מדרכינו". זאת, בתגובה לדברי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שאמר בסרטון כי מנהיגי הארגון בדמשק אחראים לכל התפתחות באירועים.

  • תגיות: