יום העצמאות הפולני - רבבות השתתפו בהפגנה לאומנית בוורשה: "פולין טהורה, פולין ללא יהודים"

שר הפנים הפולני פירגן: "מחזה יפהפה. אנחנו גאים שרבים כל כך לקחו חלק באירוע לציון יום העצמאות". כ-2,000 אנשים הביעו מחאה בהפגנה נגדית: "זה חשוב לתמוך בכוחות דמוקרטיים", אמר אזרח אנגלי שגר בפולין 27 שנים

כ-60 אלף מפגינים, לפי הערכות המשטרה הפולנית, השתתפו היום (ראשון) בהפגנה בוורשה ביום העצמאות המקומי.

 

המפגינים שנשאו לפידים וזרקו פצצות עשן קראו ססמאות דתיות כגון: "אלוהים, כבוד, מדינה", וכן קריאות גזעניות: "פולין ללא יהודים", "תתפללו לשואה מוסלמית", "אירופה תהיה לבנה" ו-"פולין טהורה, פולין לבנה".

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

פסגת הפרובוקטורים: נשיא ארה"ב יפגוש את "טראמפ של המזרח הרחוק"
על רקע איומי הג'יהאד - נתניהו: "היד שלנו תהיה קשה עם מי שינסה לתקוף אותנו"

ארדן נגד חוק ההמלצות: "יש גבול לתמימות הפוליטית שלי"

 

בין המפגינים היו נציגי ימין קיצוני רבים מרחבי אירופה בהם טומי רובינסון מייסד "ליגת ההגנה האנגלית". מארגנת ההפגנה היא קבוצה שנקראת המחנה הרדיקלי, קבוצת ימין קיצוני שמציינת עד היום פוגרום ביהודים שנערך ב-1936. הקבוצה עסקה ב"טיהור" פולין מיהודים עד מלחמת העולם וטוענת שכניסת הפליטים הסורים למדינה היא קונספירציה של בנקאים יהודים.

 

 

"לעצור את הפשיזם". הפגנת הנגד בוורשה(רויטרס)

שר הפנים הפולני החמיא למפגינים: "מחזה יפהפה. אנחנו גאים שרבים כל כך לקחו חלק באירוע לציון יום העצמאות". מנגד אמר קמיל סטאשאלק בן ה-30: "באתי להוקיר את זכרם של אלו שלחמו למען עצמאות פולין. לדעתי ל-30% מהמשתתפים יש דיעות קיצוניות אבל 70% באו להפגין באופן שקט, ללא קריאות פשיסטיות".

 

כ-2,000 אנשים השתתפו בהפגנה נגדית וקראו "לעצור את הפשיזם". אנדי אדלס, אזרח אנגליה המתגורר בפולין 27 שנים אמר: "אני בהלם שהם הורשו להפגין ביום כזה. זה בין 100-50 אלף חוליגנים שחטפו את הפטריוטיזם. עבורי זה חשוב לחזק את הכוחות הדמוקרטיים שנמצאים תחת מתקפה".

 

  • תגיות: