היום: פגישת פוטין-טראמפ - בין סוריה לקוריאה, האם ישוחחו גם על ההתערבות בבחירות?

שני הנשיאים ייפגשו במהלך ועידת מדינות אסיה והאוקיינוס השקט בוויטנאם. בראש סדר העדיפויות של טראמפ: קוריאה הצפונית והרצון שהקרמלין יפעיל על פיונגיאנג סנקציות כלכליות. האם, כמו בפגישה הקודמת, ההתערבות הרוסית בבחירות, הנחקרת כעת בארה"ב, תזכה להתעלמות מוחלטת?

  • פורסם ב:
  • 10/11/2017 03:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/11/2017 07:05
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

היום (שישי), בשולי ועידת מדינות אסיה והאוקיינוס השקט בוויטנאם, תערך פגישתם השנייה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ ומקבליו הרוסי, ולדימיר פוטין.


הפגישה נערכת בתקופה מתוחה באופן יחסי בין המדינות, בעיקר על רקע החקירה המתמשכת בעניין ההתערבות הרוסית בבחירות האחרונות בארצות הברית והגילויים האחרונות בדבר ההיקף של אותה התערבות, במיוחד ברשתות החברתיות. יחד עם זאת, כלל לא מובן מאליו שנושא זה יעלה בפגישה, כפי שכלל לא הוזכר על ידי טראמפ בפגישה הראשונה בין המנהיגים ביולי השנה.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

טראמפ ופוטין צפויים להיפגש בשולי הוועידה האסייתית לשיתוף פעולה כלכלי

פוטין תוקף את ארה"ב: "רוצה לגרום לבעיות בבחירות ברוסיה"

טראמפ ופוטין ערכו פגישה שנייה בפסגת G20 - שנותרה חשאית

פוטין מאשים:
 

פוטין מאשים: "ארה"ב רוצה לגרום לבעיות בבחירות ברוסיה" (ארכיון)(רויטרס)

בהקשר זה, אולי יהיה זה דווקא פוטין שיעלה את נושא ההתערבות בבחירות: אתמול הוא הצהיר כי ארצות הברית "רוצה לגרום לבעיות בבחירות ברוסיה", זאת לקראת הבחירות לנשיאות במדינה.


לעומת סוגיה זו, רוב ההערכות גורסות ששאלת קוריאה הצפונית היא זו שתעמוד במרכז הפגישה. עבור טראמפ, זה הוא הנושא הבוער ביותר, כפי כשהיה גם במסעו בסין. טראמפ מעוניין שהקרמלין יקיים את החלטות מועצת הביטחון ויפעיל לחץ כלכלי על פיונגיאנג.


גישתו האגרסיבית של טראמפ בעניין הקוריאני הייתה בולטת מאוד במהלך ביקורו בסין. שם, האמריקנים ניסו לשכנע את הסינים להפסיק לחמש, לממן ואף לסחור עם קוריאה הצפונית. אלא שמאחורי האירוח הסיני הנדיב שקיבל הנשיא, נותר הזיכרון של אמירותיו הקשות בזמן קמפיין הבחירות: "אנחנו לא יכולים להמשיך ולאפשר לסין לאנוס את המדינה שלנו".

 

הסינים עדיין זוכרים את האמירות של טראמפ מזמן הבחירות. שי ג'ינפינג (ארכיון)
 

הסינים עדיין זוכרים את האמירות של טראמפ מזמן הבחירות. שי ג'ינפינג (ארכיון)(רויטרס)

בביקור, טראמפ שינה את טענותיו: מטענות כלפי לסין להאשמות כלפי קודמיו בתפקיד: "אני לא מאשים את סין - מי יכול להאשים מדינה על שיש לה אפשרות לנצל מדינה אחרת למען אזרחיה? אני מאשים ממשלים קודמים".


בהקשר הסורי, לשתי המעצמות יש אינטרסים במדינה, כמו גם כוחות בקרקע שנתמכים על ידן. אמנם הלחימה טרם נגמרה, אך דאע"ש קרוב לתבוסתו הסופית ונדמה כי היום שבו ניתן יהיה להכריז שהמלחמה בסוריה נגמרה אינו רחוק. באותו יום, ארצות הברית ורוסיה יצטרכו להגיע להסדרים שונים לגבי הכוחות, הגבולות והסמכויות בסוריה.


פגישתם הקודמת והראשונה של המנהיגים נערכה בחודש יולי במסגרת פסגת ועידת G-20 בגרמניה. "הייתה לנו שיחה טובה", אמר אז טראמפ לאחר הפגישה, "אנחנו מצפים לדברים חיובים עבור ארה"ב ורוסיה. זה כבוד עבורי להיות פה עם פוטין". הנשיא הרוסי התייחס גם הוא לפגישה ואמר ש"אני שמח לפגוש אותך אישית ומקווה שהפגישה תביא לתוצאות, שיחות טלפון אף מספיקות".

 

מה יקרה בסוריה ביום שתיגמר הלחימה? (בתמונה: א-רקה, ארכיון)
 

מה יקרה בסוריה ביום שתיגמר הלחימה? (בתמונה: א-רקה, ארכיון)(רויטרס)

  • תגיות: