"כסף משמיים": האם שיטת "ההכנסה הבסיסית" תמנע את הבירוקרטיה המסובכת בביטוח לאומי?

רוב הפעולות בביטוח לאומי כרוכות בחיכוכים עם פקידות ומנגנון – שלפי נתוני המוסד עצמו, עולים לנו מיליארד וחצי שקל כל שנה. האם שיטת ההכנסה האוטומטית, כמו בניסוי שנערך בפינלנד ובאיטליה, עשויה לפתור את הסיבוכים בדרך לקבלת הקצבאות? • הפרק השלישי בסדרת הכתבות

האם ניסוי משכורת הבסיס לכל אזרח בחו"ל תקל על מוסד הביטוח לאומי בישראל?


רוב הפעולות בביטוח לאומי כרוכות בחיכוכים עם פקידות ומנגנון - שלפי נתוני המוסד עצמו, עולים לנו מיליארד וחצי שקל כל שנה! הנחמה היחידה היא שכל זה לא קורה רק כאן בישראל.

 

לפרקים הקודמים בסדרה "כסף משמיים" >>

האם בעתיד המדינה תחלק לכל אזרח וללא תמורה "הכנסה בסיסית"?

מי ירצה לעבוד כשהוא מקבל כל חודש הכנסה מהמדינה?

 

בסיוט הבירוקרטי שיצרו מערכות הרווחה במערב, קל עוד יותר להבין למה הכנסה בסיסית מצטיירת כפתרון מבטיח:  במקום גדודי פקידים, טפסים מייאשים, ועדות וקריטריונים וגם רמאויות, כולם מקבלים באופן אוטומטי צ'ק זהה מהמדינה - ללא תנאים.

 

מעבר לחיסכון בתקציב ובכוח אדם, השיטה החדשה נראית פשוטה, וידידותית הרבה יותר ללקוח בקצה, כלומר לאזרחים לעצמם.

 

ביטוח לאומי
 

ביטוח לאומי(אפרת אסקירה)

אבל איך תראה הבירוקרטיה ביום שאחרי: האם כמי שזכאי להכנסה בסיסית, בלי תנאים, נהיה חייבים בכלל דין וחשבון על מה שבחר לעשות עם הצ'ק?

 

הרי רק מבחני ההכנסה, המפגשים האישיים, הבדיקה הפרטנית - יוכלו לעזור למדינה להחליט מי נזקק באמת לסיוע, במי כדאי למקד את תקציבי הרווחה, המוגבלים ממילא. האם כדי לקצץ במנגנון גרוע, שווה לחלק לכולם צ'ק זהה? ייתכן שכך, שבמקום לצמצם פערים, הממשלה רק תנציח אותם.

 

 

  • תגיות: