10tv, 10tv

האיום האיראני: ישראל מיישרת קו עם סעודיה נגד מעורבות טהראן וחיזבאללה בלבנון

פרסום ראשון: בצל התפטרות ראש ממשלת לבנון, ישראל יוצאת לקמפיין דיפלומטי בינלאומי נגד מעורבות הציר השיעי במערכת הפוליטית במדינה. משרד החוץ שיגר מברק הנחיות לכל שגרירויות ישראל בו התבקשו לפעול בנושא. בתוך כך, השגרירים התבקשו להעביר מסר חריג של תמיכה בסעודיה על רקע המלחמה שבה היא מעורבת בתימן ובמצרים הזהירו את הממלכה הערבית הסעודית מפני הידרדרות לעימות אלים מול איראן

פרסום ראשון: בעקבות התפטרות ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, ישראל יוצאת למאבק בינלאומי חריג נגד שיתוף חיזבאללה בפוליטיקה הפנימית במדינה.

 

ביום ראשון, יממה אחרי התפטרות אל-חרירי, שיגר משרד החוץ מברק הנחיות מסווג לכל שגרירויות ישראל בעולם שבו הנחיה לפנות לדרגים הגבוהים ביותר ולהעביר מסר לפיו על מדינות העולם להתנגד לכל שילוב של חיזבאללה בממשלה עתידית בלבנון. מדובר בהנחיה חריגה יחסית כיוון שהיא נוגעת לעניינים פוליטיים פנימיים במדינה אחרת.


״לבקשת המנכ"ל הנכם מתבקשים לפנות בדחיפות למשרדי החוץ ולגורמים רלוונטיים נוספים בדרג הממשלתי ולהדגיש כי התפטרות אל-חרירי ודבריו על הסיבות שהביאו אותו להתפטר ממחישים שוב את האופי ההרסני של איראן וחיזבאללה ואת הסכנה שלהן ליציבות לבנון ומדינות האזור״, נכתב במברק שעותק ממנו הגיע לידי חדשות עשר.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

נסראללה על התפטרות אל-חרירי: "החלטה סעודית, לא רצינו שיתפטר"

פרישת אל-חרירי היא צעד ראשון בקרב בין סעודיה לאיראן - על אדמת לבנון

דיווח: הרקע להתפטרות אל-חרירי - ניסיון התנקשות שסוכל

 

״התפטרות אל-חרירי מוכיחה שהטיעון הבינלאומי לפיו הכללת חיזבאללה בממשלה מהווה מתכון ליציבות הוא שגוי ביסודו. אחדות מלאכותית זו יוצרת שיתוק וחוסר יכולת של הכוחות הריבוניים המקומיים לקבל החלטות המשרתות את האינטרס הלאומי שלהם. הוא הופכת אותם בפועל לבני ערובה הנמצאים תחת איום פיזי והנאלצים בעל כורחם לקדם אינטרסים של כוח זר - איראן - גם אם הדבר עלול לסכן את ביטחון מדינתם".

 

מזכ
 

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה(רויטרס)

במברק, שגרירי ישראל התבקשו גם להעביר מסר חריג של תמיכה בסעודיה על רקע המלחמה בה היא מעורבת בתימן מול המורדים החותים שנתמכים בידי איראן. "האירועים בלבנון ושיגור טיל בליסטי על ידי החותים לשדה התעופה הבינלאומי של ריאד מחייבים הגברת צעדי הלחץ כלפי איראן וחיזבאללה במגוון סוגיות מייצור טילים בליסטיים ועד חתרנות אזורית", נכתב במברק.


בתוך כך, במצרים הזהירו את סעודיה מפני לחץ גדול מדי על איראן וחיזבאללה, שלטענת המצרים יכול להידרדר במהירות - לעימות אלים ישיר בין איראן ושלוחותיה, לסעודיה ובנות בריתה. עימות שיטלטל מחדש את המזרח התיכון. רשת "אלערבייה" שבבעלות סעודית דיווחה היום מפי מקורות מערביים כי נעשו ניסיונות לשבש ולהסיט את מסלול השיירה שבה נסע אל-חרירי ימים אחדים לפני התפטרותו. בכך רמזה הרשת על כך שאיראן וחיזבאללה ניסו לחסל את ראש ממשלת לבנון.


בד בבד, המתקפה הפומבית של גורמים רשמיים בסעודיה על מדיניות איראן במזרח התיכון נמשכת ביתר שאת. עאדל ג'וביר, שר החוץ של סעודיה, אמר בריאיון ל-CNN כי הטיל ששוגר לעבר סעודיה בשבת בערב הוא טיל איראני ששוגר בידי חיזבאללה מטריטוריה שנמצאת בידי שליטת החותים בתימן. לדבריו, הטיל דומה מאוד לטיל ששוגר בעבר. הוא יוצר באיראן והוא הוברח בחלקים לתימן. הוא הורכב שם על ידי מומחים של משמרות המהפכה ומחיזבאללה ואז שוגר לסעודיה.

 

"אנחנו סבורים שזה מעשה של מלחמה. איראן לא יכולה לשגר טילים לסעודיה ולצפות שאנחנו לא נעשה כלום נגדה. איראן לא יכולה להתערב בעניינים של מדינות רבות ולצפות שזה יעבור בשקט. איראן ביצעה פעולות טרור באירופה, בדרום אמריקה, במזרח התיכון והרשימה עוד ארוכה. אנחנו אומרים, 'מספיק ודי'. אנחנו מושיטים את ידנו בחברות לאיראן מאז 1979 וכל מה שאנחנו מקבלים בתמורה הוא מוות וחורבן", אמר ג'וביר.

  • תגיות: