היועמ"ש: "מתנגד לחוק לאיסור המלצות משטרה מבחינת התוכן והעיתוי"

גם פרקליט המדינה, שי ניצן, הצהיר לצד מנדבליט בפתיחת כנס של הפרקליטות כי אינו תומך בחוק שיאסור על המשטרה לפרסם את המלצות על כתבי אישום בסופן של חקירות. היועמ"ש: "תנו לעבוד בשקט". ניצן: "החוק יגרום לעינוי דין"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הצהיר היום (חמישי) כי הוא מתנגד להצעת החוק לאיסור על המלצות משטרה על כתבי אישום. לצדו, גם פרקליט המדינה שי ניצן, הביע את התנגדותו להצעה.

 

הצהרת ההתנגדות נאמרה בכניסה לאירוע של הפרקליטות, שבה גם השופטות לשעבר דורית בייניש ועדנה ארבל התבטאו נגד ההצעה. "אנו מתנגדים לחוק, גם מבחינת התוכן וגם מבחינת העיתוי - תנו לנו לעבוד בשקט", אמר מנדלבליט.

 

>> החוק לאיסור פרסום המלצות משטרה - כתבות נוספות

אלשיך: "המשטרה חייבת לפרסם מסקנות בסיום חקירה"

בעקבות מתיחות בקואליציה - מסתמן: הצעות חוק לא יועלו בוועדת שרים לחקיקה

 

פרקליט המדינה הוסיף: "אני חושב שהציבור חייב להבין שהמשטרה והפרקליטות עובדות יד ביד. אם רוצים שהצדק ייעשה, חייבים לאפשר את השיח החיוני בין המשטרה לפרקליטות. אנו חייבים לדעת מה חושב החוקר שנפגש עם העדים, שהתרשם מהם. יש חשיבות עצומה לשמוע את דעתו. כמובן שדעתו לא מחייבת, אבל למנוע מאדם שחקר את התיק להגיד את המלצתו זה בעייתי".

 

לדברי ניצן, "הדבר יאריך ויסרבל את הטיפול בתיקים ויכול להיות שיצטרכו עוד המון ששעות עבודה. החוק ייצור בעיה קשה לציבור בראש ובראשונה, זה יגרום לעינוי דין.

 

 

"המשטרה והפרקליטות עובדות יד ביד". ניצן(חדשות 10)

מוקדם יותר השבוע מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך התייחס לחוק וטען כי "ככל שמדובר בהחלטת פרקליטות, המשטרה איננה מעבירה המלצות - אלא סיכום של התיק, על מה יש תשתית ראייתית ועל מה לא". עוד אמר אלשיך: "אי אפשר לפרסם תוצאות חקירה בלי לסכם אותה".

 

הצעת החוק השנויה במחלוקת מעוררת הדים גם בממשלה: לאחר ביקורת מצד גורמים בקואליציה סוכם בסופו של דבר בין יושב ראש הקואליציה, דוד ביטן, לבין שרת המשפטים, איילת שקד, כי החוק יובא בפני ועדת השרים לחקיקה, שם הקואליציה תחוייב לרוב. יחד עם זאת, כאשר החוק יובא בפני הכנסת, לקואליציה תהיה חופש בחירה.

 

במסגרת הסיכום, הוחלט כי העלאת החוק האוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן תדחה בחודש.

 

  • תגיות: