המשבר בקטלוניה: היום תחליט הממשלה בספרד - האם נשיא החבל יואשם בעבירת מרד?

בהנהגות הפוליטיות של שני צדי המאבק נערכים ליום המבחן ליישום החלטות מדריד ולתגובה הקטלאנית בעקבות הכרזת העצמאות. בית המשפט יחליט אם להחריף את הפעלת סעיף 155 בחוקה ולהגיש כתב אישום נגד הנשיא הקטלאני וחברי הפרלמנט שתמכו בהיפרדות, כפי שהובטח

עיני ההנהגות הפוליטיות של ספרד וקטלוניה נשואות להיום (שני), יום המבחן ליישום החלטות מדריד ולתגובה הקטלאנית.

 

ממשלת ספרד צפוייה להחליט אם להחריף את הפעלת סעיף 155 של החוקה, ולהגיש כתב אישום בגין מרד נגד נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, ולשאר חברי הפרלמנט שתמכו בהיפרדות, כפי שהובטח. בנוסף נשאלת השאלה אם הפרלמנט הקטלאני מתכנן לפתוח מחר בכל זאת את שעריו - מה שעשוי להגביר את המתיחות.

 

>> המשבר בקטלוניה - כתבות נוספות:

"כולנו קטלוניה": מאות אלפים מפגינים נגד עצמאות החבל

מתיחות בקטלוניה: "ביום שני נתחיל לפעול כמדינה עצמאית"
נשיא קטלוניה: "לא רואה את עצמי מודח, נתנגד בצורה דמוקרטית"

 

מאות אלפים יצאו לרחובות. הפגנה נגד עצמאות קטלוניה בספרד
 

מאות אלפים יצאו לרחובות. הפגנה נגד עצמאות קטלוניה בספרד(רויטרס)

היום יהיה זה יום העבודה הראשון בחבל הארץ, מאז הכרזת העצמאות ופיטורי ההנהגה הקטלאנית. נכון לעכשיו, לא ידוע כיצד 200 אלף העובדים הציבוריים יגיבו להנהלה החדשה. הנשיא פוג'דמון קרא לקטלאנים להתנגד לממשל הספרדי בדרכי שלום, ואמר כי הוא וחברי הקבינט המפוטרים ימשיכו "לעבוד על מנת לבנות מדינה חופשית".

 

"ביום שני נתחיל לפעול כמדינה עצמאית ואחראית. לא ניתן לעצור את נשיאנו ללא שימוש בכוח כפי שנטען", אמרה לחדשות עשר תושבת ברצלונה, מתומכי ההיפרדות.

 

בתוך כך, מאות אלפים מתושבי קטלוניה ומרחבי ספרד השתתפו אתמול בהפגנת ענק בברצלונה נגד עצמאות קטלוניה. חלק מהמוחים בהפגנה, הנערכת תחת הכותרת "כולנו קטלוניה, היגיון למען דו-קיום", קראו לפיטורי פוג'דמון ואף טוענים כי יש לכלוא אותו. בלגיה הציעה לו מקלט מדיני אם יחפוץ בכך, אך בשלב זה אין עדויות לכך שבכוונתו לעזוב את החבל.

 

במקביל, שר החוץ של ספרד, אלפונסו דסטיס, אמר לסוכנות הידיעות AP כי אינו שולל את האפשרות שהמשבר בקטלוניה יסתיים עם אוטונומיה רבה יותר לחבל. דסטיס חזר על העמדה של מדריד לפיה פוג'דמון יוכל להתמודד מחדש לנשיאות הטריטוריה, אך הדגיש כי יוכל לעשות זאת "רק אם לא יהיה בכלא באותו הזמן".

 

האם יואשם במרד? נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון
 

האם יואשם במרד? נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון(רויטרס)

סקר שנערך בשבוע שעבר העלה כי בבחירות הקרובות בקטלוניה שייערכו בדצמבר צפוי רוב קל למתנגדי העצמאות. בסקר, המפלגות המתנגדות לעצמאות החבל זכו ל-43.4 אחוזי תמיכה לעומת 42.5 אחוזי תמיכה לאלו התומכות בעצמאות קטלאנית.

צו רשמי שהוציאה אתמול מדריד העביר את סמכויות השליטה על קטלוניה לידי סגנית ראש הממשלה סוראיה סאנז דה סנטמריה. ראש הממשלה הספרדי, מריאנו ראחוי, הכריז על עריכת בחירות בזק במחוז ב-21 בדצמבר, והממשלה הספרדית הודיעה כאמור כי תקבל בברכה אם פוג'דמון, שהודח מנשיאות החבל על ידה, יתמודד בבחירות. עם זאת, חלק מאלו שפרשו קוראים להחרים את הבחירות הללו.

 

ראחוי אמר כי "לא רק שההכרזה על עצמאות קטלאנית מנוגדת לחוק, היא גם מהווה פשע". פוג'דמון שכיהן כנשיא החבל ועוד 12 חברי קבינט נוספים לא יזכו עוד לשכר. בנוסף הדיחה הממשלה במדריד את מפקד הזרוע המבצעית של המשטרה הקטלאנית, ג'וסף לואיד טראפרו.

  • תגיות: