לבד בברלין: כך נראית הצדעה ישראלית במועל יד בגרמניה

באירוע מלא סמליות, העלה תיאטרון הבימה את ההצגה - המבוססת על ספרו המפורסם של האנס פאלאדה - בברלין, בירת הרייך השלישי. בקהל? גרמניות שאבותיהם שירתו ב-SS

הרבה אמוציות - מאחורי הקלעים, על הבמה עצמה וכמובן בקרב הקהל הגרמני - היו אתמול בתיאטרון גורקי בברלין, כששחקני הבימה עלו לשחק שם בפעם הראשונה את "לבד בברלין", בעברית, בבירת הרייך השלישי.

 

ההצגה מבוססת על ספרו הבלתי נשכח של האנס פאלאדה. היא ממחישה את מערכת האימה, הפחד, ההלשנות - והמוות - של המשטר הנאצי - דרך דיירים של בניין אחד, רגיל, במרכז ברלין.


>> לכתבות נוספות

ביקורת סרט, לבד בברלין: הפוטנציאל עצום, הסרט לא מתקרב לזה

שלושה בשביל אחת: מי יציל את נועה קירל?

משחק החיים: התיאטרון שמשנה מציאות בדימונה

 

במוקד עומד סיפורם של זוג גרמני שאיבד זה עתה את בנם במלחמה. לא ההורים ולא הבן המת היו נאצים גדולים ומשוכנעים, אלא משפחה ברלינאית שרוצה לחיות חיים נורמליים. אלא שאין אפשרות כזאת בבניין שלהם כשהטירוף הנאצי מתעצם. אחרי שגברת רוזנטל, השכנה היהודיה עם הטלאי הצהוב שבעלה נלקח על ידי האס-אס, מתאבדת בקפיצה מול עיניהם, הם מחליטים להתנגד בדרך סימבולית אך מסוכנת מאוד: הפצת גלויות נגד היטלר.

 

ההצגה
 

ההצגה "לבד בברלין" של תיאטרון הבימה בברלין(דור גליק)

בין מי שהגיעו אתמול לראות את ההצגה היו גם גרמניות צעירות, בנות 20, שסבא שלהם שירת באס-אס. המשפחה מסרבת עד היום לדבר יותר מדי על מה שקרה. בדיוק כאן נכנסת מבחינתם העוצמה של ההצגה, שמביאה להם את הכל בעוצמה - ובעברית.

 

וכן, באולם הייתה גם התייחסות לכך שההצגה מועלית ביום שבו נכנס הימין הקיצוני, בפעם הראשונה מאז תקופת ההצגה, גם אם בגרסה אחרת, לפרלמנט הגרמני.

 

בשעה זו מועלית שוב ההצגה בפעם השניה והאחרונה בברלין, המקום, שממנו עלה התיאטרון הלאומי לפלסטינה בשנות ה-20. הכל קורה כחלק מפסטיבל ID השנתי לתרבות ישראלית וגרמנית.

 

ואם כל הסימבוליות הזו לא הספיקה, לשילוב היהודי-גרמני מרתק והכואב הזה הצטרפה הפעם זוית נוספת: שחקן ראשי שהוא ערבי-ישראלי. נורמן עיסא מצא עצמו מסתובב מרותק, נפעם- וגם מפוחד - ברחובות ברלין - מתחבר בפעם הראשונה לסיפורי הזוועה, במקום שבו קרתה. "כל הזמן מרתק אותי מה היה, איך היה", הוא מספר, "איך התחושה של האנשים בעידן הפחד. היום כשנכנסתי, דיברו איתי בגרמנית - ואני פחדתי בעצמי".

 

  • תגיות: