פרשת נתיבי ישראל: 30 חשודים ו-13 חברות יועמדו לדין בכפוף לשימוע

הפרקליטות הודיעה כי החשדות כוללים עבירות מתחום טוהר המידות, המסים והלבנת הון. "בפרשה גובשה תשתית ראייתית לכאורה להתנהלות פלילית שהיתה נהוגה בחברת נתיבי ישראל במשך למעלה מעשור", נמסר מהפרקליטות

פרקליטות המדינה הודיעה היום (שלישי) ל-30 חשודים ו-13 חברות כי יועמדו לדין בפרשת נתיבי ישראל בכפוף לשימוע, בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות, המסים והלבנת הון.

 

לפי הפרקליטות, "גובשה תשתית ראייתית לכאורה להתנהלות פלילית ולשחיתות עמוקה שהייתה נהוגה בחברת נתיבי ישראל במשך למעלה מעשור, במעורבות של מנהלים ועובדים ברבדים שונים בחברה, וכן במעורבותם של מתכננים, קבלנים ונותני שירות אחרים לחברה".

 

כתבות נוספות בנושא >>

פרשת השחיתות בנתיבי ישראל: 14 נעצרו, בהם חבר כנסת לשעבר
פרסום ראשון: המלצה לכתבי אישום בפרשת נתיבי ישראל

כ-20 אנשי חברת "נתיבי ישראל" ובהם בכירים וח"כ לשעבר, חשודים שקיבלו שוחד

 

לפני כשנה טענה המשטרה כי מדובר במנגנון שיטתי לכאורה של מערכת יחסים מבוססת שוחד, במסגרתה מקדמים בכירים ועובדים בנתיבי ישראל את ענייניהם של גורמים בחברה ומחוצה לה, זאת בדגש על מתן פרויקטים במרמה לספקים, קבלנים, יועצים ונותני שירותים בהיקפים של בין עשרות למאות מיליוני שקלים.

 

המעורבים ביצעו את המעשים לכאורה תוך הצגת מצגי שווא, מסמכים כוזבים ועקיפה של תהליכים סדורים, בתמורה לגריפת כספי שוחד לכיסם של גורמים בחברה ומחוצה לה, בהם בכירים. כל זאת בוצע תוך ניצול נגישות של תקציבי ענק מקופת המדינה ושליטה על אלפי פרויקטים ברחבי הארץ. בנוסף, תפסה המשטרה רכוש ונכסים מהחברה בשווי המוערך בכ-100 מיליון שקלים לצרכי בקשות חילוט בעקבות הפרשה.

 

הפרשה נחקרת בלהב 433 יחד עם רשות המסים
 

הפרשה נחקרת בלהב 433 יחד עם רשות המסים(חדשות 10)

הפרשה כוללת מספר פרשיות משנה בהם מעורבים מספר חשודים. אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל (נת"י), חשוד בלקיחת שוחד, סחיטה באיומים, הלבנת הון ועבירות על פקודת מס הכנסה. על פי החשד, ויז'ניצר קיבל בין השנים 2010-2004 שוחד מהחברה הקבלנית "ביבי כבישים". בתמורה לתשלומי השוחד, פעל ויז'ניצר במסגרת תפקידו כדי לאשר תשלומים לחברה. עוד נחשד ויז'ניצר כי בשנת 2010 דרש תשלומי שוחד מחברת ניהול פרויקטים מובילה שנתנה שירותים לנתיבי ישראל, ואף הורה לה להעביר תשלומים אלו באמצעות ספק אחר אשר מקורב אליו.

 

שי ברס, גם הוא לשעבר מנכ"ל החברה, חשוד במרמה והפרת אמונים. לפי החשד ברס, יחד עם עוזרו גולן דוידי, פעל כדי להעסיק את ישראל יהושוע כספק של נתיבי ישראל, זאת לבקשת ויז'ניצר ועל אף ששירותיו של יהושע לא נדרשו בפועל.

 

חשוד במרמה והפרת אמונים. ברס
 

חשוד במרמה והפרת אמונים. ברס(חדשות 10 צילום מסך)

עוד במסגרת הפרשה חשוד חבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי במתן שוחד יחד עם גיסו, אלכס אקרמן, לגורמים בנתיבי ישראל. לפי החשד, בתמורה לתשלומי השוחד פעלו עובדי החברה להקצות עבודות ופרויקטים אל חברות התכנון שבבעלותו ובשליטתו של גורלובסקי, "ד.נ הנדסה בע"מ" ו"יורוברידג' הנדסה בע"מ". עוד חשוד גורלובסקי כי הציג מצגי שווא כלפי נתיבי ישראל ביחס לשליטתו בחברת יורוברידג' הנדסה, וכן מצגי שווא ביחס לכשירות עובדיו. כתוצאה ממצגים אלו נכנסו החברות שבשליטתו במרמה למאגרי הספקים של נתיבי ישראל.

 

  • תגיות: