ביטן: "ריבלין תוקף אותנו כי נתניהו לא תמך בו בבחירות לנשיאות"

יו"ר הקואליציה התייחס לנאומו של נשיא המדינה בפתח מושב הכנסת ואמר לחדשות 10: "ריבלין לא בצד שלנו". כמו כן, הגיב לדברי היועמ"ש מנדלבליט על קידום החוק נגד חקירת ראש ממשלה מכהן: "שמענו את עמדת היועץ המשפטי בעניין החוק למניעת חקירת רה"מ - הוא יועץ. איננו חייבים לקבל את עמדתו"

המושב ה-20 של הכנסת נפתח היום (שני) בסערה שבמרכזה עמד החוק נגד ראש ממשלה מכהן שמקדמת הקואליציה.

 

בתום שעות ארוכות של איומים בפירוק הקואליציה וחילופי דברים קשים, אומר יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, לחדשות 10: "אנחנו נלך על זה עד הסוף. מי שצריך לעשות חישוב מה זה עד הסוף אלה השותפים הקואליציוניים. זו לא הפעם הראשונה שהבית היהודי ובעיקר שרת המשפטים דואגת לשים תנאים כדי להוכיח שהם כופים על הליכוד כל מיני דברים".

 

לכתבות נוספות בנושא >>

ריבלין תקף את רה"מ: "השליט הוא הקורבן"; נתניהו נגד האופוזיציה: "חמוצים"

מנדלבליט נגד "החוק הצרפתי": "אין אף אחד מעל לחוק - גם לא ראש הממשלה"

ביטן על התנגדות הבית היהודי ל"חוק הצרפתי": אם צריך, נפרק את הקואליציה

 

ביטן גם התייחס לדברי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שיצא נגד קידום החוק. "שמענו את עמדת היועץ המשפטי בעניין החוק למניעת חקירת רה"מ - הוא יועץ. איננו חייבים לקבל את עמדתו".

בנוסף, תקף ביטן את נאומו של נשיא המדינה שיצא נגד המתקפות על שומרי הסף. "ריבלין תוקף אותנו כי נתניהו לא תמך בו בבחירות לנשיאות. הוא לא בצד שלנו. הוא לא מתנהג כך". בין היתר, ריבלין אמר "אנו עדים היום לרוחות של מהפכה. במהפכה הזאת, השליט הוא גם הקורבן. ראוי שנזכור כי משילות פירושה לנווט את הספינה ולא להבטיח שכל מלח על סיפונה הוא בדמותך ובצלמך שלך".

 

יו
 

יו"ר הקואליציה דוד ביטן(חדשות 10)

כאמור, מוקדם יותר התייחס היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ל"חוק הצרפתי": "אני מקווה ומאמין שהדבר הזה יירד מסדר היום. אם החוק יעבור, תהיה בעיה אמיתית של שוויון החוק", אמר בכנס "שותפים לדרך 2017" באוניברסיטת תל אביב.


"נניח שיש ראש ממשלה שמקבל מיליון שקל במעטפה במזומן או מחשבון הבנק שלו ובתמורה אותו ראש ממשלה מקדם עבורו טובת הנאה או בלעדיות על איזשהו תחום חשוב, חייבים לחקור את זה. אי-אפשר שלא לחקור את נותן השוחד "ואז הוא נחקר ומוגש נגדו כתב אישום והוא מורשע גם בעליון. עכשיו אי אפשר לחקור את ראש הממשלה שתי קדנציות. צריך שמונה שנים לחכות למרות שאתה יודע בוודאות שראש הממשלה קיבל שוחד", המשיך מנדלבליט.


"החקירה תשובש ולכן ההצעה הזו היא הצעה שאני מתנגד לה. היא לא נכונה. אני מאמין שמקבלי החלטות לא יילכו למקום הזה. בוודאי שאני רוצה שהממשלה תתפקד בצורה מיטבית, הכול טוב ויפה כל עוד הדברים נעשים במסגרת החוק. אבל אם יש עננה צריך לברר אותה. הדברים נעשים בזהירות ובהקפדה רבה. לא נכון גם מבחינת ראש ממשלה שתהיה עננה מעל ראשו. במדינת חוק כמו מדינת ישראל זה אינטרס מובהק שדברים יתבהרו ויתבררו. גם מבחינת ראש ממשלה. אין אף אחד מעל החוק. גם לא ראש הממשלה", אמר.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(רויטרס)

באותו הכנס נאם גם פרקליט המדינה, שי ניצן: "התיקים 1000 ו-2000 אמורים להגיע להכרעה בשנה האחרונה. במקרה התפרסם מאמר שלי באתר שמעודד לימוד תנ"ך. אני אמרתי שברור שצריך לחקור חשדות כלפי מנהיגים. אני מסכים לכל מילה שאמר היועמ"ש. יש כאן בעיה קשה של שוויון בפני החוק אם לא יחקרו, ויש עוד בעיות: למשל שנותן שוחד יורשע בעוד שלמנהיג תהיה חסינות עד סוף התקופה. נראה לי הגיוני להגיד את זה, גם אם אני רק פקיד. מותר לי לחשוב את זה על דבר שנמצא בתחום סמכותי. אנחנו לוחצים על הגז בעניין החקירות".

  • תגיות: