הדרך הקלה לתואר: מדוע מפרידים בין סטודנטים יהודים לערבים בקמפוס של הקריה האקדמית אונו?

בחודשים האחרונים התחקה צוות חדשות 10 אחר המכללה הגדולה בישראל. התנהלותה של הקריה האקדמית אונו מציגה תעשייה כלכלית שמקבלת לשורותיה סטודנטים ללא תעודת בגרות. בתוך הקמפוס אף מתקיימת הפרדה מלאה בין יהודים וערבים שלומדים באותו החוג. החלק השני של התחקיר

  • פורסם ב:
  • 23/10/2017 22:42
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/10/2017 23:53
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

החלק השני בתחקיר "הדרך הקלה אל התואר": הפרדה בין סטודנטים וסטודנטיות ערבים ויהודים בקריה האקדמית אונו.


בשנים האחרונות התודעה במגזר הערבי לתואר אקדמי גברה, אחוז הצעירים הערבים שנרשמו לקמפוסים השונים זינק. בקריה האקדמית אונו זיהו את פוטנציאל הצמיחה ופתחו בקמפיין גיוס נרחב, אלפים רבים נרשמו ובהנהלת המכללה קיבלו החלטה שנויה במחלוקת: בכמה מהחוגים הפרידו את הסטודנטים הערבים מאלה היהודים.

 

לחלק הראשון בתחקיר >>

הדרך הקלה לתואר: כך מקבלת הקריה האקדמית אונו סטודנטים בלי תעודת בגרות

 

לפני 4 חודשים נחשף בחדשות 10 הקמפוס הפיראטי באור יהודה לערבים בלבד. מאות סטודנטים ערבים שנרשמו לתואר ראשון בחוג לחינוך וחברה במכללה הוצבו בבניין בית מורד, היהודים נשארו בקרית אונו.

 

המועצה להשכלה גבוהה הורתה למכללה לסגור את הקמפוס המופרד, בקרית אונו טענו שדובר בפתרון זמני בחוג אחד בלבד לתואר ראשון והקמפוס נסגר. תחקיר חדשות 10 חושף שההפרדה נעשית גם בימים אלה, בתואר השני, לא בקמפוס נפרד, אלא בכיתות מופרדות בקמפוס המרכזי שבקרית אונו.

 

סטודנטיות ערביות שלומדות בקריה האקדמית אונו
 

סטודנטיות ערביות שלומדות בקריה האקדמית אונו(חדשות 10)

מי שתומך בהפרדה בין יהודים לערבים באקדמיה הוא חבר מועצת עיריית ירושלים לשעבר מטעם מרצ, ד"ר מאיר מרגלית, שעומד בראש "תת הקמפוס הערבי" של המכללה בירושלים.

 

"גם הערבים רוצים את הגטו של עצמם, גם הם מרגישים בנוח יותר כשהם לומדים בינם לבין עצמם", אמר מרגלית.

 

הלימודים של הסטודנטים הערבים בכיתות נפרדות או בקמפוס מופרד, ואלה שנלמדים בשפה הערבית נעשים בניגוד להוראות המועצה להשכלה גבוהה.

 

מספר ההפרות של מכללת אונו שהגיעו לוועדת האכיפה והבקרה במל"ג רבים יותר מאלה של כל המכללות והאוניברסיטאות גם יחד: השתתפות סטודנטים לא חרדים בתוכניות המופרדות המיועדות לחרדים בלבד, קבלת סטודנטים שלא עומדים בתנאי הסף לאקדמיה ושבוע לימודים של פחות מ-3 ימים, 10 סמסטרים במקום 13 בכמה מהחוגים, גיוס פחות מרצים מהנדרש ביחס למספר הסטודנטים, סמינרים ללא מרצים בכיתה והרצאות מוקלטות במקום שעות הוראה, כל אלה מסייעים לחיסכון כספי ניכר.

 

מספר הפרות גדול יותר משל כל המכללות והאוניברסיטאות יחד. הקריה האקדמית אונו
 

מספר הפרות גדול יותר משל כל המכללות והאוניברסיטאות יחד. הקריה האקדמית אונו(חדשות 10)

תגובת הקריה האקדמית אונו: "כפי שפורסם אתמול בכלי התקשורת, אנו גאים לעמוד במקום הראשון מזה שנה רביעית ברציפות בראש סקר התאחדות הסטודנטים הארצית בקטגוריית טיב ההוראה מבין כלל המוסדות האקדמיים במדינת ישראל. אלפי בוגרים זכו לראות בקריה האקדמית אונו את הגשר שלהם לרכישת השכלה גבוהה ביניהם סטודנטים מהמגזר החרדי ומהמגזר הערבי.

 

רק לפני מספר ימים שר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט ובית המשפט המחוזי שיבחו באופן חסר תקדים את פועלה של הקריה האקדמית אונו  והודו לה על ההירתמות הלאומית הכפולה של הנגשת ההשכלה הגבוהה בפריפריה הצפונית בכלל ולאוכלוסייה הערבית בפרט. לנוכח האמור, הטענות המובאות בכתבה רצופות סילופים ואי דיוקים, ומבטאות חוסר היכרות עם המכללה ופועלה. הטענה כאילו הקריה האקדמית אונו מתעלמת מהנחיות המל"ג הינה מופרכת ומשוללת כל יסוד. הקריה האקדמית אונו מקפידה לעמוד בהנחיות המל"ג, וככל שהובאו לידיעתה הפרות טכניות של ההנחיות, הן טופלו בהתאם".

 

תגובת המועצה להשכלה גבוהה: "בנוגע לטענות בדבר החריגות מהחלטות המל"ג ונהליה - הוחלט לאסור על הקריה האקדמית אונו לפתוח תוכניות חדשות במשך כשנה. איננו מכירים מקרים של הפרדה בין יהודים לערבים בקמפוס ומובן כי חל איסור מוחלט על הפרדה שכזאת".

 

  • תגיות: